en ENGLISH
eISSN: 2299-8284
ISSN: 1233-9989
Nursing Problems / Problemy Pielęgniarstwa
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
1/2018
vol. 26
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
Artykuł oryginalny

Aspekty finansowe i prawne związane z transplantacją w opinii studentów z uwzględnieniem czynników socjodemograficznych

Ewa Smoleń
,
Martyna Ścieranka
,
Diana Lisowska
,
Klaudia Budzińska
,
Anna Mazur

Data publikacji online: 2018/04/25
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:

Wstęp. W polskim prawie pełne uregulowanie transplantacji zapewnia Ustawa z dnia 1 lipca 2005 roku o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi istnieje zakaz handlu organami oraz uzyskiwania jakichkolwiek korzyści materialnych i finansowych. Dawstwo to akt, który powinny cechować niekomercyjność i altruizm.
Cel pracy. Określenie wiedzy na temat aspektów finansowych i prawnych związanych z transplantacją w opinii studentów.
Materiał i metody. Badania przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego i techniką ankiety w grupie 355 studentów jednej z podkarpackich szkół wyższych. Zastosowano autorski kwestionariusz ankiety. Przyjęto poziom istotności p < 0,05. Zastosowano testy V-Cramera, Tau-c Kendalla i Chi-kwadrat.
Wyniki. Mniej niż połowa studentów wskazała na brak uzyskiwania korzyści finansowych związanych z dawstwem narządów. Co dziesiąty ankietowany deklarował powiązanie pobierania narządów w Polsce z korzyściami finansowymi. Zdaniem niemal połowy studentów polskie prawo reguluje kwestię dawstwa narządów. Wyższą wiedzę w tym zakresie uzyskano u osób studiujących na kierunkach medycznych.
Wnioski. W Polsce zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi istnieje zakaz handlu organami oraz uzyskiwania jakichkolwiek korzyści materialnych i finansowych. Dawstwo to akt, który powinny cechować niekomercyjność i altruizm, które poddali w wątpliwość studenci. Ze względu na deficyt wiedzy w tych aspektach należy kontynuować badania na większej grupie respondentów oraz w innych grupach społecznych.

słowa kluczowe:

transplantacja; prawo; finansowanie; studenci; wiedza

© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.