Co dzieje się z chorymi z IBD po zakończeniu terapii anty-TNF – doświadczenia czeskie
Autor: Mariusz Bryl
Data: 26.01.2016
Źródło: : Bortlik M, Duricova D, Machkova N i wsp. Discontinuation of anti-tumor necrosis factor therapy in inflammatory bowel disease patients: a prospective observation. Scand J Gastroenterol 2016; 1(2): 196-202. GS/MB
Nie ma jednoznacznych danych, dotyczących tego kiedy i jak przerywać terapię z zastosowaniem przeciwciał anty-TNF-alfa u chorych z nieswoistymi zapaleniami jelit (ang. inflammatory bowel disease – IBD), którzy osiągnęli remisję choroby. W czasopiśmie Scandinavian Journal of Gastroenterology Martin Bortlik oraz współpracownicy przedstawiają wyniki analiz, dotyczących dalszych losów chorych po zaprzestaniu terapii biologicznej, na przykładzie Czech.
Badanie miało charakter prospektywny i dotyczyło chorych, którzy osiągnęli remisję kliniczną i endoskopową choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego bez konieczności stosowania steroidów, u których przerwano leczenie anty-TNF. W ostatecznej analizie uczestniczyło 78 chorych, mediana okresu obserwacji po zakończeniu terapii biologicznej wyniosła 30 miesięcy. U 32 chorych (53%) z chorobą Crohna oraz 9 (53%) z colitis ulcerosa doszło do zaostrzenia schorzenia, a mediana czasu od zaprzestania stosowania przeciwciał anty-TNF do pogorszenia stanu klinicznego wyniosła odpowiednio 8 i 14 miesięcy dla dwóch uwzględnionych jednostek chorobowych. Prawdopodobieństwo pozostawania w remisji w miesiącu 6, 12 i 24 obserwacji obliczono na 82%, 59% i 51% w przypadku choroby Crohna, oraz 77%, 77% i 64% w przypadku colitis ulcerosa. Nie wykazano, aby stwierdzenie w momencie zakończenia terapii anty-TNF głębokiej remisji wśród pacjentów z chorobą Crohna, było powiązane z lepszym rokowaniem po przerwaniu leczenia. Taki związek odnotowano jedynie w odniesieniu do lokalizacji zmian zapalnych w jelicie grubym w chorobie Crohna.