eISSN: 1897-4309
ISSN: 1428-2526
Contemporary Oncology/Współczesna Onkologia
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Addendum Special Issues Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
4/2008
vol. 12
 
Share:
Share:
abstract:

Is human mRNA mammaglobin-1 a good marker of carcinoma cells in the peripheral blood of patients with breast cancer?

Konrad Wroński
,
Elżbieta Płuciennik
,
Maciej J. Żelazowski
,
Karolina Seta
,
Magdalena Byczewska
,
Andrzej K. Bednarek

Współczesna Onkologia (2008) vol. 12; 4 (153-161)
Online publish date: 2008/07/22
View full text Get citation
 
Wstęp
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na całym świecie. Z roku na rok wzrasta zachorowalność i umieralność spowodowana przez ten nowotwór [1]. W 2004 r. zanotowano w Polsce 12 049 nowych zachorowań i 4887 zgonów z powodu raka piersi. W USA rak piersi jest drugą przyczyną zgonów wśród kobiet i wynosi ok. 50 000 [2]. Wczesne wykrycie, agresywna chirurgia i chemioterapia poprawiają efektywność leczenia i zmniejszają śmiertelność spowodowaną tym nowotworem [3–5].
U chorych z guzami litymi pochodzenia nabłonkowego, w tym w raku piersi, zaobserwowano krążące komórki nabłonkowe z tych guzów we krwi obwodowej pacjentów [6, 7]. Komórki te były obecne we krwi obwodowej chorych z przerzutami, jak i u części pacjentów bez przerzutów.
Komórki nowotworowe z guza mogą pojawić się we krwi obwodowej pacjentów w każdym stadium zaawansowania procesu nowotworowego [6, 8, 9]. W badaniach wykazano, że spośród komórek krążących we krwi 1 na 100 tys.–1 mln dotrze i usytuuje się w innym narządzie, ale tylko niewielki procent z nich rozwinie się w ognisko przerzutowe [10].
Znalezienie czułej metody pozwalającej wykryć 1 komórkę nabłonkową guza w 50 ml krwi obwodowej chorych pacjentek może stanowić jedną z głównych przesłanek do wdrożenia leczenia systemowego u takich chorych [11]. Jednym z głównych markerów identyfikacji komórek raka piersi we krwi obwodowej chorych jest ludzka mammaglobina.
Gen ludzkiej mammaglobiny został odkryty przy użyciu techniki PCR w 1996 r. przez Watsona i Fleminga [12, 13]. Koduje on białko z rodziny uteroglobin i jest zlokalizowany na chromosomie 11q12.2 [14–16].
Ludzka mammaglobina A, której oficjalnym skrótem jest MGB1 (mammaglobina 1), została po raz pierwszy wyizolowana z krwi obwodowej u chorych na raka piersi w roku 1999 [17]. Funkcja komórkowa tego białka w organizmie ludzkim nie została jeszcze dokładnie poznana. Gen ten jest wykrywany u części chorych sam lub w połączeniu z innymi markerami molekularnymi we krwi obwodowej u chorych na raka piersi lub w przypadku mikroprzerzutów do węzłów chłonnych [10, 18–47]. W większości badań nie stwierdzono korelacji pomiędzy ekspresją mRNA mammaglobiny 1 a klasycznymi czynnikami rokowniczymi we krwi chorych na raka piersi. Może to świadczyć o tym, że gen ten może być nowym i niezależnym czynnikiem prognostycznym w raku piersi lub stać się podstawowym markerem identyfikacji komórki nowotworowej raka piersi poza...


View full text...
keywords:

mammaglobin, breast cancer, peripheral blood

Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.