eISSN: 2299-0038
ISSN: 1643-8876
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


1/2010
vol. 9
 
Share:
Share:
abstract:
Review paper

Diagnostyka hormonalna łysienia kobiet

Małgorzata Sobstyl
,
Joanna Tkaczuk-Włach
,
Grzegorz Jakiel

Przegląd Menopauzalny 2010; 1: 52–55
Online publish date: 2010/02/25
View full text Get citation
 

Wstęp

Włosy spełniają wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka, m.in. chronią przed czynnikami zewnętrznymi oraz pełnią funkcję seksualną – odbierają i przekazują bodźce seksualne. Włosy na głowie są ważnym elementem wyglądu – zwłaszcza u kobiet mają ogromne znaczenie psychospołeczne. Wypadanie włosów należy do fizjologicznych reakcji. Ich dzienna utrata może być zmienna osobniczo, aczkolwiek nie powinna przekraczać 70–100 włosów. Problem pojawia się, gdy ubywa ich ponad 100 dziennie i trwa to dłużej niż kilka tygodni.

Wyróżnia się następujące rodzaje łysienia:

• łysienie bliznowaciejące,

• łysienie androgenne,

• łysienie plackowate.

Diagnostyka hormonalna odgrywa największą rolę w łysieniu typu androgennego i pozwala na rozpoczęcie ukierunkowanego leczenia [1, 2].

Budowa i cykl wzrostu włosa

Mieszki włosowe powstają ok. 8.–10. tyg. życia płodowego. Wykształcają się one ostatecznie do 22. tyg. i, co warto podkreślić, później nie wytworzy się żaden mieszek włosowy [1]. Włosy rosną w sposób cykliczny. Wyróżniamy tu fazy aktywności i spoczynku, które są naprzemienne.

Na cykl wzrostu włosa składają się:
• anagen – faza wzrostu,
• katagen – faza inwolucji,
• telogen – faza spoczynkowa.

Długość włosów uzależniona jest od czasu trwania fazy wzrostu (anagenu). Na głowie włosy występują długo w anagenie, a krótko w fazie spoczynku (telogenie). Dlatego mamy wrażenie, że ciągle rosną. Z kolei długi telogen, a krótki anagen powoduje, że włosy na przedramieniu są krótkie. Włosy na głowie rosną asynchronicznie – równocześnie występują różne fazy wzrostu włosów, dzięki czemu nie dochodzi do jednoczasowego wypadania wszystkich włosów.

Mieszki włosowe charakteryzują się obecnością enzymu 5α-reduktazy. Jej miejscowa aktywność warunkuje wrażliwość mieszka włosowego na androgeny.

Podstawowe steroidy płciowe oddziałujące na wzrost włosa to [1]:

• androgeny, szczególnie testosteron, który inicjuje wzrost, zwiększa średnicę i pigmentację włosa, prawdopodobnie zwiększa też częstość mitoz w komórkach macierzy wszędzie poza skalpem,

• estrogeny, które działają przeciwnie do androgenów, opóźniając moment rozpoczęcia wzrostu i prowadząc do ścieńczenia i odbarwienia włosa,
...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.