ONKOLOGIA
Płuco i opłucna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Duże dawki opioidów związane ze wznową niedrobnokomórkowego raka płuca po zabiegu operacyjnym?

Udostępnij:
U chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca otrzymujących duże dawki opioidów w ciągu 96 godzin po zabiegu operacyjnym wzrasta ryzyko wznowy choroby w ciągu 5 lat od operacji. Dla potwierdzenia tej teorii wymagane są jednak prospektywne, randomizowane badania kliniczne.
Kilka przeprowadzonych wcześniej badań wykazało, że rodzaj znieczulenia do zabiegu operacyjnego danego nowotworu wiąże się z różnym wskaźnikiem nawrotów choroby. Badacze zauważyli, że znieczulenie z zastosowaniem niewielkiej dawki opioidów lub bez opioidów wiąże się z niskim odsetkiem wznów, na przykład znieczulenie zewnątrzoponowe do radykalnej prostatektomii czy blokada nerwów między mięśniami pochyłymi przy lumpektomii w raku sutka.
Badania naukowe wskazują, że komórki nowotworowe są wychwytywane i usuwane przez komórki NK (ang. natural killer), a zmniejszona aktywność tych komórek związana jest z wyższym odsetkiem wznów. Opioidy hamują aktywność komórek NK na kilka godzin po zabiegu operacyjnym, choć postuluje się, że hamowanie tej aktywności trwa przez około 4 dni.
Dr Maher z Los Angeles i współbadacze twierdzą, że zwiększony odsetek wznów niedrobnokomórkowego raka płuca po lobektomii metodą wideotorakoskopii w stopniu zaawansowania I lub IIa może być spowodowane dużą dawką opioidów stosowaną podczas pierwszych 4 dni po zabiegu operacyjnym. Badacze dokonali analizy retrospektywnej danych 444 chorych operowanych i leczonych opioidami od lipca 2006 roku do kwietnia 2008 roku. Spośród nich wybrano jedynie 99 chorych w stopniu zaawansowania I i IIa. W ciągu 5 lat od operacji do wznowy doszło u 26 chorych, 73 było wolnych od nawrotu choroby. Dane demograficzne chorych dotyczące wieku, płci czy palenia papierosów nie różniły się w sposób istotny. Dokonano również analizy znanych czynników predykcyjnych wznowy nowotworu po zabiegu operacyjnym, jak liczba paczkolat czy stopień zaawansowania klinicznego nowotworu. Wykazano, że pooperacyjne zastosowanie dużych dawek opioidów jest niezależnym czynnikiem ryzyka wznowy niedrobnokomórkowego raka płuca (OR, 1,003, 95% CI 1,00-1,006; P=0,04).
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.