facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
2/2009
vol. 96
 
Share:
Share:
abstract:

Forum profesorskie
Isotretinoine in acne vulgaris in children and adolescence

Przegl Dermatol 2009, 96, 143
Online publish date: 2009/04/30
View full text Get citation
 

Izotretinoina doustnie stosowana stanowi podstawę w leczeniu ciężkich postaci trądziku pospolitego. Jest to całkowicie uzasadnione, gdyż wykazuje ona korzystne działanie na wszystkie najważniejsze czynniki patogenetyczne, takie jak: nadprodukcja łoju, rogowacenie ujść jednostek włosowo-łojowych, miejscowy stan zapalny czy pośrednio na Propionibacterium acnes. W ostatnich latach obserwuje się znaczne rozszerzenie wskazań do jej stosowania o znacznie łagodniejsze postacie trądziku grudkowo-krostkowego, które jednak negatywnie wpływają na stan psychiczny szczególnie bardzo młodych pacjentów, czy o przypadki acne excoriee, które dominują u bardzo młodych neurotycznych osób z dysmorfofobią – dziewcząt i chłopców – i są przyczyną poważnych problemów, łącznie z depresją, a nawet próbami samobójczymi. Także średnio nasilony trądzik u bardzo młodych osób, ale przebiegający ze znacznym łojotokiem, trądzik piorunujący, szczególnie po miesięcznej steroidoterapii, czy trądzik ze skłonnością do bliznowacenia stanowią również wskazanie do tego leczenia.
Clarke i Cunliffe (1995) wykazali skuteczność i bezpieczeństwo izotretinoiny doustnej u 55 dzieci z trądzikiem, u których nie zaobserwowano negatywnego wpływu na wzrost i rozwój płciowy, natomiast Hernderson i wsp. w 1995 r. odnotowali jej korzystne działanie w akrocefalosyndaktylii (zespół Aperta), która charakteryzuje się występowaniem ciężkiego trądziku przed 10. rokiem życia.
Niebezpieczeństwo wystąpienia rozsianych hiperostoz kostnych, tzw. zespołu DISH (diffuse interstitial skeletal hyperostosis), dotyczy chorych leczonych przewlekle retinoidami z powodu zaburzeń rogowacenia i dotychczas nie obserwowano u nastolatków leczonych z powodu trądziku.
W badaniach akceptowanych przez Agencję ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration – FDA) wykazano niewielki odsetek lub brak zwiększenia częstości zaburzeń psychicznych (w tym depresji z myślami samobójczymi) ponad średnią w populacji nastolatków. Jednak w części przypadków, szczególnie u osób młodych, konieczna jest konsultacja psychologa przed kwalifikacją do leczenia, a rodzice powinni podpisać dokument uprzedzający ich o możliwości wystąpienia problemów psychicznych. Konieczny jest również w tych przypadkach 24-godzinny kontakt telefoniczny z lekarzem prowadzącym.
Leczenie nastolatków musi być prowadzone ze szczególną rozwagą i oceną wskaźnika korzyść/ryzyko, gdyż młody wiek (12–16 lat) może stanowić poważne...


View full text...


Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.