facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Zeszyty specjalne Rada naukowa Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
SCImago Journal & Country Rank
2/2009
vol. 96
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Forum profesorskie
Izotretinoina w trądziku pospolitym u dzieci i młodzieży – problemy terapeutyczne

Przegl Dermatol 2009, 96, 143
Data publikacji online: 2009/04/30
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 

Izotretinoina doustnie stosowana stanowi podstawę w leczeniu ciężkich postaci trądziku pospolitego. Jest to całkowicie uzasadnione, gdyż wykazuje ona korzystne działanie na wszystkie najważniejsze czynniki patogenetyczne, takie jak: nadprodukcja łoju, rogowacenie ujść jednostek włosowo-łojowych, miejscowy stan zapalny czy pośrednio na Propionibacterium acnes. W ostatnich latach obserwuje się znaczne rozszerzenie wskazań do jej stosowania o znacznie łagodniejsze postacie trądziku grudkowo-krostkowego, które jednak negatywnie wpływają na stan psychiczny szczególnie bardzo młodych pacjentów, czy o przypadki acne excoriee, które dominują u bardzo młodych neurotycznych osób z dysmorfofobią – dziewcząt i chłopców – i są przyczyną poważnych problemów, łącznie z depresją, a nawet próbami samobójczymi. Także średnio nasilony trądzik u bardzo młodych osób, ale przebiegający ze znacznym łojotokiem, trądzik piorunujący, szczególnie po miesięcznej steroidoterapii, czy trądzik ze skłonnością do bliznowacenia stanowią również wskazanie do tego leczenia.
Clarke i Cunliffe (1995) wykazali skuteczność i bezpieczeństwo izotretinoiny doustnej u 55 dzieci z trądzikiem, u których nie zaobserwowano negatywnego wpływu na wzrost i rozwój płciowy, natomiast Hernderson i wsp. w 1995 r. odnotowali jej korzystne działanie w akrocefalosyndaktylii (zespół Aperta), która charakteryzuje się występowaniem ciężkiego trądziku przed 10. rokiem życia.
Niebezpieczeństwo wystąpienia rozsianych hiperostoz kostnych, tzw. zespołu DISH (diffuse interstitial skeletal hyperostosis), dotyczy chorych leczonych przewlekle retinoidami z powodu zaburzeń rogowacenia i dotychczas nie obserwowano u nastolatków leczonych z powodu trądziku.
W badaniach akceptowanych przez Agencję ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration – FDA) wykazano niewielki odsetek lub brak zwiększenia częstości zaburzeń psychicznych (w tym depresji z myślami samobójczymi) ponad średnią w populacji nastolatków. Jednak w części przypadków, szczególnie u osób młodych, konieczna jest konsultacja psychologa przed kwalifikacją do leczenia, a rodzice powinni podpisać dokument uprzedzający ich o możliwości wystąpienia problemów psychicznych. Konieczny jest również w tych przypadkach 24-godzinny kontakt telefoniczny z lekarzem prowadzącym.
Leczenie nastolatków musi być prowadzone ze szczególną rozwagą i oceną wskaźnika korzyść/ryzyko, gdyż młody wiek (12–16 lat) może stanowić poważne...


Pełna treść artykułu...


© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.