eISSN: 1897-4309
ISSN: 1428-2526
Contemporary Oncology/Współczesna Onkologia
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Addendum Special Issues Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
4/2002
vol. 6
 
Share:
Share:

Genetic testing for hereditary breast and ovarian cancer susceptibility

Agnieszka Kozak
,
Joanna Sielużycka
,
Justyna Pronobis
,
Katarzyna Ząbkowska
,
Maria Górnasiowa
,
Wojciech Z. Pawlak

Współcz Onkol (2002), vol. 6, 4, 201-204
Online publish date: 2003/03/26
Article file
- Testy.pdf  [0.19 MB]
Get citation
 
 
WSTĘP

W ostatnich kilku latach coraz więcej uwagi poświęca się testom genetycznym, służącym ocenie ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe. W krajach wysoce rozwiniętych stają się one częścią standardowego postępowania onkologicznego. Dotyczy to szczególnie oceny ryzyka zachorowania na dziedziczną postać raka piersi i jajnika.



Niepokojące są dane statystyczne stwierdzające, że w Polsce nowotwory złośliwe piersi i jajnika stanowią najczęstszą przyczynę zgonów wśród kobiet. Współczynniki umieralności z powodu nowotworów złośliwych piersi u kobiet wzrastają we wszystkich grupach wiekowych oraz w kolejnych kohortach urodzeniowych. W grupie wiekowej 25-29 lat współczynnik umieralności jest niski (poniżej 1/100 tys.). Począwszy od grupy 30-34 lata notuje się wzrost umieralności w zależności od wieku. Współczynniki umieralności są największe w najstarszych grupach wiekowych, czyli wśród kobiet powyżej 65. roku życia. Współczynniki umieralności z powodu nowotworów złośliwych jajnika wzrastają u kobiet po 45. roku życia. Okazuje się, że umieralność z powodu nowotworów złośliwych jajnika u kobiet w tym samym wieku, lecz urodzonych w różnych latach kalendarzowych zwiększa się w większości grup wiekowych wraz z przesuwaniem się do młodszych kohort urodzeniowych [1].



MUTACJE W GENACH BRCA1 I BRCA2 JAKO PRZYCZYNA DZIEDZICZNEGO RAKA PIERSI I JAJNIKA

Prowadzone obecnie badania genetycznych predyspozycji do zachorowania na nowotwory odnoszą się do przypadków dziedzicznych. Szacuje się, że za ok. 5-10 proc. przypadków raka piersi [2] i ok. 5-10 proc. przypadków raka jajnika [3] odpowiedzialne są mutacje odziedziczone. Kluczowymi genami, związanymi z dziedziczną formą raka piersi i jajnika są: BRCA1 i BRCA2 [4, 5]. Mutacje w tych genach znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi oraz predysponują do rozwoju nowotworu w młodości. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że mutacje w genie BRCA1 odpowiadają za ok. 45 proc. dziedzicznych form raka piersi w rodzinach, w których wystąpiły tylko przypadki nowotworów piersi i za 75 proc. nowotworów piersi w rodzinach, w których występowały także nowotwory jajników. Dotychczas wykazano, że dziedziczenie mutacji w tymże genie zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi do 59 proc. przed 50. rokiem życia i do 82 proc. przed 70. rokiem życia oraz odpowiednio do 16 proc. i 40 proc. w przypadku raka jajników. Jednakże mutacje w genie BRCA1 powodują także wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór okrężnicy i prostaty [6].



Badania dotyczące genu BRCA2 wskazują, że mutacje w tym genie odpowiedzialne są za 35-45 proc. uwarunkowanych dziedzicznie nowotworów piersi u kobiet. Mutacje te zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi do 85 proc., na raka jajnika zaś - do 15-20 proc. Zmiany w tym genie powodują również ryzyko rozwoju nowotworu sutka u mężczyzn wynoszące 5-10 proc. i odpowiadają zarazem za zwiększenie ryzyka wystąpienia raka prostaty i krtani [6].



Większość dziedzicznych przypadków raka jajnika ma powiązania z mutacjami w genach BRCA1 i BRCA2. Dotychczas opisano 3 zespoły związane z dziedziczną predyspozycją do zachorowania na raka jajnika:

I. Zespół dziedzicznego miejscowo-specyficznego raka jajników związany z chromosomem 17(17q12-21) gdzie znajduje się locus dla genu BRCA1, obejmujący 10-20 proc. rodzin z dziedziczną formą raka jajnika [7].

II. Zespół dziedzicznego raka piersi i raka jajnika uwarunkowany przez mutacje w genie BRCA1 lub mutacje w genie BRCA2, zlokalizowanym na długim ramieniu chromosomu 13(13q12-13), odpowiadający za ok. 80 przypadków dziedzicznego raka jajnika [8].

III. Zespół Lynch II, w którym istotne są mutacje w następujących genach:

- hMSH 2(2p21-22) - odpowiedzialne za 60 proc. przypadków,

- hMLH 1(3p21.3) - odpowiedzialne za 30 proc. przypadków,

- hPMS1 (2q31-33) - odpowiedzialne za 10 proc. przypadków,

- hPMS2 (7p22) - odpowiedzialne za 10 proc. przypadków.



Ryzyko wystąpienia raka jajnika w przypadku tego zespołu szacowane jest ogólnie na ok. 10 proc. rodzin [9].



TESTY GENETYCZNE W OCENIE PREDYSPOZYCJI DO ZACHOROWANIA
NA RAKA PIERSI I JAJNIKA


Na podstawie powyższych danych łatwo zauważyć, jak istotne może być wprowadzenie testów genetycznych do dalszych badań nad dziedziczną formą nowotworów piersi i jajnika. Celem testu genetycznego obejmującego analizę genów BRCA1 i BRCA2 jest określenie dziedzicznych predyspozycji do zachorowań na raka piersi, jajnika i innych narządów. Test ten adresowany jest głównie do:

1) kobiet, szczególnie młodych, u których stwierdzono raka piersi lub jajnika,

2) kobiet z rodzinną historią raka piersi lub jajników,

3) krewnych nosicielek mutacji w tych genach oraz

4) mężczyzn z rakiem piersi lub prostaty i ich krewnych [6].



Testy pozwalające wykryć dziedziczne predyspozycje do zachorowań na raka sutka i jajnika zostały opracowane przez lekarzy z zespołu prof. J. Lubińskiego z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Jednak zanim przystąpi się do wykonania testu genetycznego należy ustalić dane rodowodowo-kliniczne. W tym celu pacjent wypełnia odpowiednio przygotowaną ankietę, zawierającą pytania o choroby nowotworowe przebyte przez krewnych. Po wypełnieniu ankiety kwalifikację do wykonania testów genetycznych przeprowadza lekarz, po rozmowie z pacjentem i wyrażeniu przez niego zgody na badania. Należy podkreślić, że lekarz nie może namawiać pacjenta na przeprowadzenie badań - ma to być dobrowolna, w pełni uświadomiona decyzja samego pacjenta. W tym miejscu mogą pojawić się problemy natury psychologicznej. Lekarze często spotykają się z lękiem i poczuciem winy u osób, które konsultują. Boją się one dowiedzieć, że mogą zachorować na nowotwór. Obawiają się, czy będą potrafiły normalnie funkcjonować ze świadomością, że oni sami lub członkowie ich rodziny są w grupie osób o podwyższonym ryzyku zachorowania. Niepewni są także reakcji ze strony otoczenia. Obawiają się braku zrozumienia oraz zmian relacji rodzinnych, towarzyskich i ewentualnie zawodowych [10]. Dlatego też ze względu na dobro pacjenta i pozostałych członków rodziny lekarz prowadzący powinien dokładnie wyjaśnić zainteresowanym, w jakim celu wykonywane są tego rodzaju testy i czemu mają służyć. Zadaniem lekarza jest także wyłonienie osób, dla których wynik testu może być zbyt obciążający. Ze względu na ich dobro powinny one być z takich badań wyłączone.

Zespół prof. J. Lubińskiego proponuje przykładowy sposób typowania rodzin do przeprowadzenia testów genetycznych [11]. Według tego schematu, jeżeli w rodzinie wystąpił jeden przypadek raka, to powinien on być rozpoznany:

a) jako rak piersi - przed 35. rokiem życia,

b) jako rak piersi u mężczyzny w rodzinie,

c) jako rak rdzeniasty lub atypowy rdzeniasty,

d) jako rak piersi i jajnika u jednej osoby w dowolnym wieku,

e) jako obustronny rak piersi, przy czym jeden z nich musi być rozpoznany przed 50. rokiem życia.



W momencie stwierdzenia dwóch przypadków w rodzinie może to być:

a) jeden rak piesi rozpoznany przed 50. rokiem życia,

b) jeden rak jajnika rozpoznany w dowolnym wieku wśród krewnych Io,

c) dwa raki piersi (rozpoznane przed 50. rokiem życia) albo dwa raki jajnika (rozpoznane w dowolnym wieku) wśród krewnych I lub IIo w linii męskiej.



Przy występowaniu 3 przypadków w rodzinie:

a) mogą to być trzy raki piersi lub trzy raki jajnika rozpoznane w dowolnym wieku, ale u osób z tej samej strony rodziny,

b) może być to jeden rak piersi lub jajnika rozpoznany u krewnego I lub IIo w linii męskiej (w stosunku do dwóch pozostałych raków).



CO ROBIĆ PO OTRZYMANIU DODATNIEGO WYNIKU TESTU?

Przeprowadzenie testów genetycznych w wytypowanych rodzinach pozwala na zidentyfikowanie osób obciążonych wysokim ryzykiem wystąpienia dziedzicznej formy raka piersi i jajnika. Osoby takie powinny być objęte specjalnym programem badań prewencyjnych, umożliwiającym jak najwcześniejsze rozpoznanie nowotworu oraz badaniami profilaktycznymi obejmującymi kontrolę ginekologiczną.



U osób ze stwierdzonymi mutacjami w genach BRCA1 lub BRCA2 zalecany jest następujący panel badań i działań profilaktycznych [2, 12, 13]:

I. Zalecenia dla kobiet w rodzinie:

a) przeciwwskazane stosowanie doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych oraz hormonalnej terapii zastępczej,

b) samokontrola piersi raz w miesiącu,

c) badania lekarskie piersi od 25.-35. roku życia - raz w roku, powyżej 35. roku życia - raz na 6 mies.,

d) USG piersi od 25. roku życia - raz w roku,

e) mammografia od 25.-35. roku życia - raz w roku naprzemiennie z USG piersi,

f) badanie ginekologiczne od 25. roku życia - co 12 mies.,

g) USG przezpochwowe narządu rodnego + badanie poziomu CA-125 w surowicy od 25.-35. roku życia - co 6-10 mies.,

h) do rozważenia przyjmowanie tamoksifenu, profilaktyczna mastektomia oraz po zakończeniu rozrodu profilaktyczna ooforektomia.

II. Zalecenia dla mężczyzn w rodzinie:

a) badanie urologiczne z USG przezodbytniczym od 50. roku życia - raz w roku,

b) badanie poziomu PSA w surowicy od 50. roku życia - raz w roku.



PODSUMOWANIE

Testy genetyczne zajmują kluczową pozycję w określaniu ryzyka zachorowania na dziedziczną formę raka piersi i jajnika. Korzyść z ich przeprowadzania jest dwojaka. Osoby, u których nie wykrywa się mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 uzyskują informację, że ryzyko zachorowania nie różni się u nich znacząco w porównaniu z resztą populacji. Taka sytuacja często wpływa korzystnie na stan psychiczny zarówno samego pacjenta, jak i członków jego rodziny. Nosiciele mutacji mogą być natomiast objęci specjalnym postępowaniem zapobiegawczym. Należy pamiętać, że testy genetyczne są jedynie częścią kompleksowej opieki nad osobami z rodzin o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka piersi i jajnika. Można je wykonywać jedynie u pacjentów, którzy mogą być objęci programem działań zapobiegawczych oraz profesjonalną opieką psychologiczną.



PIŚMIENNICTWO

1. Zatoński W, Tyczyński J (red). Epidemiologia nowotworów złośliwych w Polsce w piętnastoleciu 1980-1994. Centrum Onkologii-Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie, Warszawa 1997.
2. Lubiński J, Zajączek S, Kładny J i wsp. Współczesna Onkologia 1997; 1: 5-8.
3. Stawicka M, Godlewski D. Współczesna Onkologia 1997; 3: 17-21.
4. Miki Y, Swensen J, Shattuck-Eidens D, et al. Science 1994; 266: 66-71.
5. Wooster R, Bignell G, Lancaster J, et al. Nature 1995; 378: 789-792. Errata, In: Nature 1996; 379: 749.
6. Kozłowski P, Sobczak K, Jasińska A i wsp. Współczesna Onkologia 1997; 1: 9-11.
7. Steichen-Gersdorf E, Gallion H, Ford D, et al. Am J Hum Genet 1994; 55: 870-875.
8. Gallion H, Smith S. Semin Surg Oncol 1994; 10: 249-54.
9. Persons R. Cancer 1997; 80: 533-6.
10. Reich E, Ostrer H. Genetic Counseling. In: Breast Cancer, D.F. Roses (red.) Churchill Livingstone, Philadelphia 1999; 653-63.
11. Lubiński J, Górski B, Kurzawski G i wsp. Współczesna Onkologia 2000; 4: 186-9.
12. Godlewski D, Kapuścińska M. Współczesna Onkologia 1997; 1: 12-17.
13. Eisen A, Rebbeck TR, Wood WC, et al. J Clin Oncol 2000; 18: 1980-95.



ADRES DO KORESPONDENCJI

dr med. Wojciech Z. Pawlak

Klinika Onkologii z Poradnią

Centralny Szpital Kliniczny

Wojskowa Akademia Medyczna

ul. Szaserów 128

00-909 Warszawa

e-mail: wojpaw@cskwam.mil.pl












































Copyright: © 2003 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.