REUMATOLOGIA
Inne układowe choroby tkanki łącznej
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Gonartroza oraz koksartroza – jakie jest optymalne leczenie przeciwbólowe?

Udostępnij:
Podstawowymi lekami objawowymi stosowanymi w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Bruno da Costa i wsp. zaprojektowali metaanalizę mającą na celu porównanie poszczególnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych i stosowanych powszechnie dawek. Wyniki metaanalizy opublikowano na łamach czasopisma The Lancet.
Analizą objęto grupę 58 556 pacjentów. Wszystkie oceniane niesteroidowe leki przeciwzapalne redukowały objawy bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów w porównaniu z placebo.
Spośród leków stosowanych w maksymalnych zalecanych dawkach dobowych najwyższą skuteczność w redukcji dolegliwości bólowych wykazano dla diklofenaku (w dawce 150 mg/dobę) oraz etorikoksybu (w dawce 60 mg/dobę).
Ponadto badacze wykazali, iż obserwowany efekt kliniczny korelował dodatnio z dawką stosowanego leku, przy czym liniową zależność obserwowano wyłącznie w przypadku celekoksybu (p=0.030), diklofenaku (p=0.031) oraz naproksenu (p=0.026). Nie wykazano natomiast aby efekt terapeutyczny zmieniał się wraz z czasem stosowania danego leku.
Opierając się na dostępnych badaniach naukowych, badacze nie wykazali przewagi stosowania w dolegliwościach bólowych związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów paracetamolu, w porównaniu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Aktualnie, optymalnym wyborem w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów – poprawiającym zarówno funkcjonowanie pacjentów, jak i redukcję dolegliwości bólowych – jest diklofenak w dawce dobowej 150 mg.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.