ISSN: 1642-395X
Postępy Dermatologii i Alergologii/Advances in Dermatology and Allergology Supplement
Bieżący suplement Archiwum
1/2012
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:

Immunoterapia alergenowa w alergicznym nieżycie nosa

Małgorzata Bartkowiak-Emeryk
,
Andrzej Emeryk

Post Dermatol Alergol 2012; XXIX (supl. 1): s32–s38
Data publikacji online: 2012/06/26
Plik artykułu:
Pobierz cytowanie
 
 

Immunoterapia alergenowa – podstawowe definicje i pojęcia



Immunoterapia alergenowa (IA), nazywana także swoistą immunoterapią alergenową (SIT), została po raz pierwszy wprowadzona do leczenia alergicznego nieżytu nosa (ANN) przez Noona i Freemana w 1911 roku [1, 2]. Jest to metoda terapeutyczna stosowana w niektórych chorobach alergicznych IgE-zależnych u dorosłych i dzieci, polegająca na wielokrotnym podawaniu osobie uczulonej zwiększających się dawek produktu alergenowego w celu złagodzenia objawów klinicznych związanych z kolejną ekspozycją na uczulający alergen [3]. Wytwarza długotrwałą kliniczną i immunologiczną tolerancję organizmu na alergen oraz może zapobiegać progresji choroby alergicznej. Poprawia także jakość życia chorych z niektórymi IgE-zależnymi chorobami alergicznymi [3, 4].

Immunoterapia alergenowa może być prowadzona metodą podskórną (subcutaneous immunotherapy – SCIT), podjęzykową (sublinqual immunotherapy – SLIT), doustną czy w niektórych krajach drogą donosową (ryc. 1.) [5]. Z punktu widzenia pediatry szczególnie atrakcyjna jest droga podjęzykowa (szybki początek działania, wysoki profil bezpieczeństwa) [6]. Jej mechanizmy, wady i zalety zostały szczegółowo opisane w polskim piśmiennictwie w ostatnich latach przez Bartkowiak-Emeryk i wsp. [7, 8].

Immunoterapia alergenowa podskórna jest klasyczną metodą IA, ciągle przeważającą w alergologii, gdyż okazu­je się skuteczna w alergii na jad owadów błonkoskrzyd­łych, we wszystkich postaciach ANN, astmie i atopowym zapaleniu skóry [9]. Wyróżnia się kilka schematów SCIT:

• tradycyjny schemat iniekcji podskórnych – dawkę podstawową preparatu podaje się parenteralnie w odstępach 1–2 tygodni przez 2–3 miesiące, a następnie dawkę podtrzymującą (lub największą dawkę tolerowaną przez chorego) w równych odstępach czasu (najczęściej co 4–8 tygodni) przez 3–5 lat; schemat wprawdzie efektywny, ale mało komfortowy, a chorzy i ich rodzice wymagają stałej motywacji do kontynuowania terapii;

• schemat zgrupowany (cluster) – kilka iniekcji (2–3) szczepionki podawanych w ciągu tego samego dnia, w trakcie kolejnych wizyt w odstępach 7-dniowych; rzadko stosowany u dzieci, lecz umożliwiający szybsze osiągnięcie dawki podtrzymującej;

• schemat przyspieszony – typ rush lub ultra-rush: co­dzienne podawanie kilku iniekcji preparatu, dawkę podtrzymującą osiąga się po kilku dniach; rzadko stosowany u dzieci (najczęściej w przypadku alergii na jady owadów żądlących lub w badaniach klinicznych) [10–12].

Immunoterapia alergenowa podjęzykowa polega

na podawaniu zwiększających się dawek alergenów w postaci kropli, spraju lub tabletek (prawdopodobnie najlepsza forma) do okolicy podjęzykowej z ich następczym połykaniem [13]. Ta forma terapii została rozpropagowana przed 20 laty jako możliwe rozwiązanie problemu niepożądanych objawów systemowych występujących czasami w trakcie SCIT. Jest wysoce skuteczną metodą IA w ANN, szczególnie pyłkowym, oraz w astmie.

Klasyczny schemat stosowania SLIT u chorych na ANN pyłkowy polega na przedsezonowej aplikacji szczepionki aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej, a następnie stosowaniu jej przez cały rok (przy redukcji dawki w sezonie pylenia lub kontynuowaniu SLIT tolerowaną przez chorego dawką podtrzymującą) [13]. Możliwe jest też podawanie preparatów alergenowych tylko przedsezonowo (zakończenie stosowania przed początkiem sezonu pylenia) lub przed sezonem i w trakcie sezonu pylenia (koniec wraz z zakończeniem pylenia). Ponadto wysoki profil bezpieczeństwa preparatów doustnych pozwala na dalsze modyfikacje schematów, takie jak ultra-rush w fazie wstępnej leczenia lub prowadzenie immunoterapii bez fazy wstępnej dużą dawką podtrzymującą [14–17].

Immunoterapia alergenowa doustna polega na doustnym podawaniu (i połykaniu) zwiększających się dawek alergenów (przede wszystkim pokarmowych) i prawdopodobnie będzie właściwą drogą dla skutecznej IA w alergii pokarmowej [18, 19].

Mechanizmy immunoterapii alergenowej



Mechanizmy działania IA są bardzo złożone i nie do końca poznane. Najważniejsze mechanizmy występujące podczas SCIT zebrano w tabeli 1. [20, 21].

Mechanizmy działania SLIT wydają się podobne w wielu punktach do działania SCIT, choć wykazano też istotne różnice wynikające przede wszystkim z innej drogi podawania szczepionki oraz wielkości dawki alergenu [22]. Przedstawiono je w tabeli 2. Immunoterapia alergenowa podjęzykowa naśladuje naturalne mechanizmy tolerancji immunologicznej błon śluzowych na czynniki antygenowe środowiska – stąd wynikają różnice zwłaszcza w początkowych etapach odpowiedzi immunologicznej na podawaną szczepionkę alergenową [23–25].

Preparaty alergenowe



Idealny preparat alergenowy do IA powinien cechować się nie tylko dużą skutecznością i dużym bezpieczeństwem, lecz także akceptacją przez samego pacjenta. Znaczne zróżnicowanie dostępnych na rynku środków w zależności od rodzaju preparatu alergenowego, zalecanej metody i schematu odczulania oraz dostępności szczepionki o indywidualnym składzie warunkuje konieczność kwalifikacji do IA i wyboru preparatu tylko przez specjalistów alergologów [3, 26, 27]. Według Farmakopei Europejskiej preparaty alergenowe używane do immunoterapii swoistej mogą występować jako:

1) niemodyfikowane ekstrakty alergenowe o krótkim czasie działania (szybka degradacja alergenu) stosowane w postaci roztworów wodnych w SCIT prowadzonej raczej metodą wielu codziennych iniekcji (rush) lub metodą dawek zgrupowanych (cluster), natomiast w SLIT jako roztwory do stosowania doustnego i podjęzykowego oraz w postaci liofilizatów (tabletki do stosowania podjęzykowego),

2) szczepionki modyfikowane, najczęściej stosowane w SCIT:

ekstrakty alergenowe modyfikowane fizycznie przez związanie z nośnikiem (wodorotlenek glinu, L-tyrozyna, fosforan wapnia, liposomy) – preparaty semi-depot,

ekstrakty alergenowe modyfikowane chemicznie przez adsorpcję (formaldehyd, glutaraldehyd) – preparaty depot; celem jest zmniejszenie degradacji i usuwania alergenu z miejsca podania szczepionki, co umożliwia podanie większej dawki szczepionki alergenowej i przedłużony kontakt z komórkami układu immunologicznego,

ekstrakty alergenowe modyfikowane chemicznie i adsorbowane (alergoidy) – zmiana struktury przestrzennej uniemożliwia aktywację komórek efektorowych limfocytów T w mechanizmie IgE-niezależnym, co powoduje zmniejszenie alergenowości, potencjalnie wyższą skuteczność oraz możliwość stosowania większych dawek alergenu,

alergeny rekombinowane – uzyskane drogą rekombinacji genetycznej DNA, które cechuje mniejsze ryzyko wystąpienia IgE-zależnych reakcji ubocznych (dotychczas stosowane tylko w badaniach klinicznych) [28, 29].

W przypadku SLIT używa się wodnych roztworów (krople: pojemniki z kroplomierzem, dozowniki ze stałą dawką, pojemniki z dawką jednorazową), opłatków lub rozpuszczalnych tabletek podjęzykowych zawierających naturalne ekstrakty alergenowe lub alergoidy [30, 31]. Najczęściej zalecanym sposobem stosowania SLIT jest przetrzymanie preparatu pod językiem przez 1–2 minuty i następnie jego połknięcie (sublingual-swallow) [31].

Wskazania i przeciwwskazania



Immunoterapia alergenowa jest aktualnie zalecana w celu złagodzenia przebiegu wybranych IgE-zależnych chorób alergicznych i indukcji tolerancji na niektóre alergeny wziewne [5]. Najlepsze rezultaty IA uzyskuje się u chorych na ANN, ANN i spojówek, ANN i astmę, a uczulonych przede wszystkim na pojedyncze grupy alergenów roślin wiatropylnych (trawy lub zboża, drzewa, chwasty lub krzewy) lub alergeny roztoczy [10, 11, 20, 27, 31].

Szczegółowe wskazania i przeciwwskazania do IA w ANN przedstawiono w tabeli 3. [25]. Immunoterapię alergenową należy rozważyć tylko w wybranych przypadkach ANN, gdy współwystępują wszystkie wymienione w tabeli wskazania (punkty: 1–5), przy równoczesnym braku przeciwwskazań.

Dokumenty ARIA 2008 i ARIA 2010 opracowywane we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) dają terapii SIT najwyższy stopień (Ia) wiarygodności według systemu Shekelle i wsp. [5, 32, 33]. Najważniejsze zalecenia dotyczące IA zawarte w dokumentach ARIA 2008 i ARIA 2010 podsumowano poniżej [5, 32].

1. Nie zaleca się SCIT przed ukończeniem 5. roku życia, ponieważ dotąd nie potwierdzono bezpieczeństwa takiego postępowania, a dodatkowo może ono stwarzać problemy techniczne związane z koniecznością wielokrotnych iniekcji.

2. Immunoterapia podskórna może zmienić przebieg choroby alergicznej, ponieważ zapobiega rozwojowi uczulenia na nowe alergeny u dzieci uczulonych na jeden alergen i może zapobiec rozwojowi astmy u chorych na ANN, w szczególności uczulonych na pyłki traw lub drzew. Aby uzyskać długotrwałą skuteczność kliniczną, SCIT należy stosować co najmniej przez 3 lata. Jej skuteczność jest różna wobec różnych alergenów.

3. Nie ma silnych danych potwierdzających skuteczność SLIT u dzieci w wieku przedszkolnym (jedynie dokument PRACTAAL wskazuje na możliwość stosowania SLIT u dzieci powyżej 3. roku życia) [34], choć stwierdzono, że jest ona bezpieczna [35].

4. Autorzy dokumentu ARIA 2010 zalecają stosowanie SCIT lub SLIT u dzieci chorych na ANN wywołany przez pyłki roślin i jednocześnie sugerują, aby u dzieci chorych na ANN wywołany przez roztocze kurzu domowego nie stosować SLIT poza rygorystycznie zaplanowanymi badaniami klinicznymi. W przypadku osób dorosłych chorych na ANN sezonowy (pyłkowy) lub całoroczny, przewlekły, spowodowany uczuleniem na roztocze zalecają stosowanie SCIT lub SLIT.

Efekty immunoterapii alergenowej w alergicznym nieżycie nosa



Najwięcej wiarygodnych danych na temat skuteczności IA dotyczy chorych na ANN i spojówek wywołany przez alergeny pyłków traw lub zbóż, drzew lub chwastów/krzewów i to odczulanych metodą zarówno SCIT, jak i SLIT [32]. Immunoterapia alergenowa hamuje progresję objawów ANN, a u chorych z towarzyszącym alergicznym zapaleniem spojówek także objawów ocznych. Efekty kliniczne obserwuje się już w pierwszym sezonie pylenia po terapii u chorych na ANN pyłkowy lub po kilku miesiącach stosowania u chorych na ANN wywołany alergenami całorocznymi [5, 36, 37]. Immunoterapia alergenowa jest jedynym dotychczas uznanym postępowaniem, które poprzez zmianę odpowiedzi immunologicznej i wzbudzenie tolerancji na uczulający alergen może zmienić naturalny przebieg niektórych IgE-zależnych chorób alergicznych oraz marszu alergicznego u dzieci [5, 38–40].

Od kilku lat znane jest profilaktyczne działanie IA u dzieci z ANN wywołanym przez pyłek niektórych roślin wiatropylnych [41]. Najbardziej przekonujące dane wynikają z badania PAT (Preventive Allergy Treatment) [42]. W badaniu tym odnotowano zmniejszone ryzyko rozwoju astmy u dzieci chorych na ANN wywołany przez alergeny pyłków drzew lub traw w grupie poddanej 3-letniej IA (SCIT) w porównaniu z dziećmi otrzymującymi placebo po 3 latach [iloraz szans (odds ratio – OR) 2,5; 95-procentowy przedział ufności (95% confidence interval – 95% CI) 1,1–5,9] i po

7 latach od jej zakończenia (OR = 4,6; 95% CI 1,5–13,7). Oznacza to, że czworo dzieci trzeba poddać IA, aby zapobiec rozwojowi astmy u jednego dziecka, co czyni takie postępowanie niezwykle efektywnym [43]. Także po 3 latach terapii za pomocą SLIT w podobnej grupie dzieci ryzyko rozwoju astmy u dzieci nieodczulanych było większe niż u dzieci odczulanych (OR = 3,8; 95% CI 1,5–10,0) [40].

Analiza efektów IA u chorych z uczuleniem monowalentnym wskazuje także na możliwość zapobiegania rozwojowi nowych uczuleń [44, 45]. Podobne spostrzeżenia poczyniono w grupie dzieci z ANN uczulonych na wiele alergenów, ale odczulanych preparatem zawierającym alergeny roztoczy lub pyłki traw (SCIT i SLIT) [46, 47]. Wykazano, że nawet po 12 latach po zakończeniu IA u dzieci odczulanych stwierdza się nadal istotnie mniej uczuleń niż w grupie otrzymującej placebo [48]. W badaniach własnych stwierdzono zwiększenie liczby uczuleń jedynie o 26,8% w grupie dzieci chorych na ANN i/lub astmę po zakończeniu 3-letniej IA metodą SCIT lub SLIT w porównaniu ze wzrostem o 45,9% w grupie dzieci nieodczulanych (p < 0,02) [49].

Podsumowanie



Immunoterapia alergenowa zmienia naturalny bieg chorób alergicznych IgE-zależnych i jest jedynym postępowaniem przyczynowym w terapii ANN. Powinna być zastosowana jak najwcześniej. Obecnie dostępne preparaty i metody IA (podskórna i podjęzykowa) wywierają wieloletnie efekty profilaktyczne u chorych na ANN (profilaktyka rozwoju astmy) oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia nowych uczuleń u chorych na ANN. Wykazują też wysokie bezpieczeństwo miejscowe i systemowe, umożliwiając realizowanie terapii według prostych schematów terapeutycznych u dzieci i dorosłych.

Piśmiennictwo



 1. Noon L. Prophylactic inoculation against hay fever. Lancet 1911; 1: 1572-3.

 2. Freeman J. Further observations on the treatment of hay fever by hypodermic inoculations of pollen vaccine. Lancet 1911; 2: 814-7.

 3. Alvarez-Cuesta E, Bousquet J, Canonica GW, et al. Standards for practical allergen-specific immunotherapy. Allergy 2006; 61 (Suppl 82): 1-20.

 4. Bousquet J, Lockey RF, Malling HJ. WHO Position Paper Allergen immunotherapy: therapeutic vaccines for allergic diseases. Allergy 1998; 53 (Suppl): 1-42.

 5. Bousquet J, Khaltaev N, Cruz AA, et al. Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma (ARIA) 2008 Update (in collaboration with the World Health Organization, GA2LEN and AllerGen). Allergy 2008; 63 (Suppl 86): 8-160.

 6. Mosges R, El Hassa E, Passali D. Sublinqual specific immunotherapy. Discov Med 2010; 10: 348-54.

 7. Bartkowiak-Emeryk M, Tuszkiewicz-Misztal E, Emeryk A i wsp. Immunoterapia podjęzykowa: nowinka terapeutyczna czy metoda realnie alternatywna do iniekcyjnej immunoterapii alergenowej w leczeniu chorób alergicznych. Alergia 2004; 4: 17-21.

 8. Bartkowiak-Emeryk M, Emeryk A. Immunoterapia podjęzykowa: wysokie dawki – wysokie bezpieczeństwo? Alergia 2008; 1: 7-9.

 9. Malling HJ, Bousquet J. Subcutaneous immunotherapy for allergic rhinoconjunctivitis, allergic asthma, and prevention of allergic diseases. Clin Allergy Immunol 2008; 21: 343-58.

10. Radulovic S, Calderon MA, Wilson D, et al. Sublingual immunotherapy for allergic rhinitis. Cochrane Database Syst Rev 2010; 12: CD002893.

11. Cox L, Calderon MA. Subcutaneous specific immunotherapy for seasonal allergic rhinitis: a review of treatment practices in the US and Europe. Curr Med Res Opin 2010; 26: 2723-33.

12. Bartkowiak-Emeryk M, Emeryk A. Immunoterapia alergenowa w astmie. W: Astma i choroby obturacyjne oskrzeli u dzieci. Emeryk A i wsp. (red.) Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2010; 167-81.

13. Canonica GW, Bousquet J, Casale T, et al. Sub-lingual immunotherapy: World Allergy Organization Position Paper 2009. Allergy 2009; 64 (Suppl 91): 1-59.

14. Ariano R, Incorvaia C, La Grutta S, et al. Safety of sublingual immunotherapy started during the pollen season. Curr Med Res Opin 2009; 25: 103-7.

15. Stelmach I, Kaczmarek-Woźniak J, Majak P, et al. Efficacy and safety of high-doses sublingual immunotherapy in ultra-rush scheme in children allergic to grass pollen. Clin Exp Allergy 2009; 39: 401-8.

16. Durham SR, Yang WH, Pedersen MR, et al. Sublingual immunotherapy with once-daily grass allergen tablets: a randomized controlled trial in seasonal allergic rhinoconjunctivitis. J Allergy Clin Immunol 2006; 117: 802-9.

17. Malling HJ, Lund L, Ipsen H, et al. Safety and immunological changes during sublingual immunotherapy with standardized quality grass allergen tablets. J Investig Allergol Clin Immunol 2006; 16: 162-8.

18. Skripak JM, Nash SD, Rowley H. A randomized, double-blind, placebo-controlled study of milk oral immunotherapy for cow’s milk allergy. J Allergy Clin Immunol 2008; 122: 1154-60.

19. Nowak-Wegrzyn A, Sampson HA. Future therapies for food allergies. J Allergy Clin Immunol 2011; 127: 558-73.

20. Frew AJ. Allergen immunotherapy. J Allergy Clin Immunol 2010; 125: S306-13.

21. Cantani A. Specific immunotherapy. W: Pediatric allergy, asthma and immunology. Cantani A (ed.). Springer-Verlag, Berlin 2008; 911-59.

22. Akdis CA, Barlan IB, Bahceciler N, et al. Immunological mechanisms of sublingual immunotherapy. Allergy 2006; 61 (Suppl. 81): 11-4.

23. Faria AM, Weiner HL. Oral tolerance: mechanisms and therapeutic applications. Adv Immunol 1999; 73: 153-264.

24. Moingeon P, Batard T, Fadel R, et al. Immune mechanisms of allergen-specific sublingual immunotherapy. Allergy 2006; 61: 151-65.

25. Bartkowiak-Emeryk M, Emeryk A. Immunoterapia swoista w alergicznym nieżycie nosa u dzieci. W: Alergiczny nieżyt nosa u dzieci. Emeryk A (red.). Termedia, Poznań 221-60.

26. Alvares-Cuesta E, Bousquet J, Lockey RF, et al. WHO Position Paper Allergen immunotherapy: therapeutic vaccines for allergic diseases. Allergy 1998; 53 (Suppl): 1-42.

27. Bousquet PJ, Calderón MA, Demoly P, et al. The Consolidated Standards of Reporting Trials (CONSORT) Statement applied to allergen-specific immunotherapy with inhalant allergens: A Global Allergy and Asthma European Network (GA(2)LEN) article. J Allergy Clin Immunol 2010; 127: 49-56.

28. Allergen products (Producta allergica). European Pharmacopeia 1997; 1063-8.

29. Frati F, Scurati S, Puccinelli P, et al. Development of a sublingual allergy vaccine for grass pollinosis. Drug Des Devel Ther 2010; 4: 99-105.

30. Blaiss M, Maloney J, Nolte H, et al. Efficacy and safety of timothy grass allergy immunotherapy tablets in North American children and adolescents. J Allergy Clin Immunol 2011; 127: 64-71.

31. Calderón MA, Casale TB, Togias A, et al. Allergen-specific immunotherapy for respiratory allergies: from meta-analysis to registration and beyond. J Allergy Clin Immunol 2011; 127: 30-8.

32. Brożek JL, Bousquet J, Baena-Cagnani CE, et al. Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma (ARIA) guidelines: 2010 revision. J Allergy Clin Immunol 2010; 126: 466-76.

33. Shekelle PG, Woolf SH, Eccles M, et al. Developing clinical guidelines. West J Med 1999; 170: 348-51.

34. Bacharier LB, Boner A, Carlsen KH, et al. Diagnosis and treatment of asthma in childhood: a PRACTALL consensus report. Allergy 2008; 63: 5-34.

35. Fiocchi A, Pajno G, La Grutta S, et al. Safety of sublingual-swallow immunotherapy in children aged 3 to 7 years. Ann Allergy Asthma Immunol 2005; 95: 254-8.

36. Wallace DV, Dykewicz MS. The diagnosis and management of rhinitis: An updated practice parameter. J Allergy Clin Immunol 2008; 122: S1-84.

37. Khinchi MS, Poulsen LK, Carat F, et al. Clinical efficacy of sublingual and subcutaneous birch pollen allergen-specific immunotherapy: a randomized, placebo-controlled, double-blind, double-dummy study. Allergy 2004; 59: 45-53.

38. Gordon BR. The allergic march: can we prevent allergies and asthma? Otolaryngol Clin North Am 2011; 44: 765-77.

39. La Rossa M, Lionetti E, Leonardi S, et al. Specific immunotherapy In children: the evidence. Int J Immunopathol Pharmacol 2011; 24: 69-78.

40. Agostinis F, Foglia C, Landi M, et al. The safety of sublingual immunotherapy with one or multiple pollen allergens in children. Allergy 2008; 63: 1637-9.

41. Novembre E, Galli E, Landi F, et al. Coseasonal sublingual immunotherapy reduces the development of asthma in children with allergic rhinoconjunctivitis. J Allergy Clin Immunol 2004; 114: 851-7.

42. Jacobsen L, Niggemann B, Dreborg S, et al. Specific immunotherapy has long-term preventive effect of seasonal and perennial asthma: 10-year follow-up on the PAT study. Allergy 2007; 62: 943-8.

43. Niggemann B, Jacobsen L, Dreborg S, et al. Five year follow-up on the PAT study: specific immunotherapy and long-term prevention of asthma in children. Allergy 2006; 61: 855-9.

44. Pajno GB, Barberio G, De Luca F, et al. Prevention of new sensitizations in asthmatic children monosensitized to house dust mite by specific immunotherapy. A six-year follow-up study. Clin Exp Allergy 2001; 31: 1392-7.

45. Inal A, Altintas DU, Yilmaz M, et al. Prevention of new sensitizations by specific immunotherapy in children with rhinitis and/or asthma monosensitized to house dust mite.

J Investig Allergol Clin Immunol 2007; 17: 85-91.

46. Marogna M, Spadolini I, Massolo A, et al. Long-lasting effects of sublingual immunotherapy according to its duration:

a 15-year prospective study. J Allergy Clin Immunol 2010; 126: 969-75.

47. Reha CM, Ebru A. Specific immunotherapy is effective in the prevention of new sensitivities. Allergol Immunopathol (Madr) 2007; 35: 44-51.

48. Eng PA, Borer-Reinhold M, Heijnen IA, et al. Twelve-year follow-up after discontinuation of preseasonal grass pollen immunotherapy in childhood. Allergy 2006; 61: 198-201.

49. Markut-Miotła E, Emeryk A, Bartkowiak-Emeryk M i wsp. Immunoterapia alergenowa a reaktywność skóry na alergeny wziewne u dzieci chorych na ANN lub/i astmę. Alergia 2008; 4: 15-7.
Copyright: © 2012 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.