facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
4/2013
vol. 100
 
Share:
Share:
abstract:
Short communication

In memoriam
prof. dr hab. n. med. Wiesław Gliński

Online publish date: 2013/09/09
View full text Get citation
 
In memoriam

prof. dr hab. n. med. Wiesław Gliński

(1947–2013)



5 lipca 2013 roku zmarł nagle, w drodze do Kliniki, prof. dr hab. n. med. Wiesław Gliński, kierownik Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, były dziekan i prorektor tej uczelni, wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD).

Śmierć prof. Glińskiego była niewątpliwie przed-wczes­na. Urodził się 18 lutego 1947 roku we Wrocławiu. Maturę uzyskał w Warszawie w 1964 roku i od razu podjął naukę na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Po ukończeniu studiów i odbyciu stażu podyplomowego rozpoczął pracę w Klinice Dermatologicznej, w której przez 42 lata przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej – od stanowiska asystenta do profesora i 1 października 2007 roku został jej kierownikiem. Zainteresowanie dermatologią pojawiło się znacznie wcześniej. Już w czasie studiów, będąc członkiem Studenckiego Koła Naukowego, pracował pod kierunkiem prof. Andrzeja Langnera nad patogenezą łuszczycy.

W Klinice zajął się badaniami nad rolą odczynowości komórkowej w chorobach tkanki łącznej, których podsumowaniem była praca doktorska na temat zjawisk immunologicznych typu komórkowego w liszaju rumieniowatym i twardzinie, obroniona w 1974 roku. W latach 1974–1975 prof. Gliński przebywał na stypendium naukowym w uznanym amerykańskim ośrodku badawczym – National Institutes of Health w Betesdzie, gdzie zajmował się zarówno chorobami tkanki łącznej, jak i łuszczycą. Po powrocie do warszawskiej Kliniki pracował nadal nad rolą zjawisk immunologicznych w patogenezie łuszczycy – zagadnieniem, które stało się przedmiotem Jego pracy habilitacyjnej pt. „Nieprawidłowa czynność limfocytów i leukocytów wielojądrzastych jako odbicie ogólnoustrojowych zaburzeń immunologicznych w patogenezie łuszczycy”. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych uzyskał w 1981 roku, natomiast wcześniej, w 1977 roku, został specjalistą dermatologiem. W 1988 roku prof. Gliński został docentem w warszawskiej Klinice Dermatologicznej, a w 1991 roku uzyskał tytuł profesora.

Badania nad patogenezą łuszczycy były kontynuowane podczas dwuletniego (1984–1986) pobytu prof. Glińskiego w Stanford University, w którym pracował jako visiting professor pod kierunkiem jednego z najznakomitszych znawców łuszczycy – prof. Eugene’a Farbera. Zainteresowania naukowe prof. Glińskiego dotyczyły również alergii,...


View full text...


Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.