eISSN: 2299-0038
ISSN: 1643-8876
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


4/2004
vol. 3
 
Share:
Share:

Indications for diagnostic abrasion cavi uteri and its histopathological results after menopause

Katarzyna Bednarek
,
Agnieszka Gardyszewska
,
Beata Szymańska
,
Joanna Chutkowska-Świetlik
,
Ewa Dądalska
,
Daria Owsiak
,
Krzysztof Czajkowski

Prz Menopauz 2004; 4: 56–64
Online publish date: 2004/08/26
Article file
- Wskazania.pdf  [0.15 MB]
Get citation
 
 








W Polsce częstość występowania raka błony śluzowej macicy wynosi 6,9 na 1 000 kobiet po 50. roku życia [1]. Nowotwór ten jest piątym po raku sutka, jelita grubego, płuca i szyjki macicy nowotworem złośliwym wykrywanym u kobiet. Rak endometrium jest zwykle schorzeniem kobiet starszych. W ok. 90% występuje po 50. roku życia. Wydłużenie średniej wieku kobiet w krajach rozwiniętych i powszechne stosowanie terapii hormonalnej (HT) powoduje istotny wzrost częstości występowania tego nowotworu na świecie [2]. Od lat znanych jest wiele czynników ryzyka raka endometrium, takich jak otyłość, wczesna menarche i późna menopauza, niepłodność i bezdzietność w wywiadach oraz stosowanie HT [3].
Rak endometrium we wczesnych etapach choroby najczęściej jest wysoko zróżnicowany. Wykrycie nowotworu na tym etapie rozwoju i podjęcie leczenia wiąże się ze stosunkowo dobrym rokowaniem. Jednak w przypadku małego zróżnicowania guza lub zajęcia warstwy mięśniowej macicy czy węzłów limfatycznych, rokowanie staje się poważne. W związku z tym niezwykle ważne jest wczesne rozpoznawanie i leczenie raka błony śluzowej macicy. Głównymi objawami raka endometrium są nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych u kobiet dotychczas regularnie miesiączkujących i pojawienie się krwawienia po menopauzie. W 60–70% przypadków krwawień po menopauzie nie udaje się wykryć żadnej przyczyny organicznej [4]. Rak endometrium jest diagnozowany u 10–15% kobiet z krwawieniami po menopauzie.
Wyłyżeczkowanie jamy macicy nadal pozostaje złotym standardem w diagnostyce chorób błony śluzowej macicy. W wielu ośrodkach preferowana jest histeroskopia, połączona z celowanym pobraniem wycinków. Obydwa te zabiegi niosą ze sobą niewielkie ryzyko powikłań, szczególnie u pacjentek w starszym wieku i z chorobami towarzyszącymi.
W ciągu ostatnich lat znacząco wzrosła rola ultrasonografii przezpochwowej (ang. TV USG) w diagnostyce chorób endometrium. Wykazano zależność między grubością endometrium i chorobami błony śluzowej macicy [2–7]. Obecnie za prawidłowe, obarczone niskim ryzykiem występowania raka (<1%), uznaje się endometrium o grubości do 4–8 mm. Proponowana wartość graniczna zależy od ośrodka oraz rodzaju stosowanej terapii hormonalnej [4, 6, 7]. Przez wiele lat uważano obecność płynu w jamie macicy za patognomoniczną dla chorób szyjki lub jamy macicy. Wielu badaczy współcześnie podważa konieczność przeprowadzania inwazyjnej diagnostyki u tych kobiet, szczególnie, gdy zbiornik płynu jest nie większy niż 4 mm [8].
W pracy zaprezentowano wskazania do abrazji diagnostycznej jamy macicy oraz wyniki histopatologiczne wyskrobin u kobiet z krwawieniem z dróg rodnych po menopauzie i/lub z nieprawidłowymi obrazami USG TV.
Materiał i metodyka
Badaniem objęto 290 kobiet po menopauzie, u których wykonano abrazję diagnostyczną w II Klinice Położnictwa i Ginekologii w Warszawie w okresie od VIII 2002 do IX 2003 r. Wskazaniem do diagnostyki było krwawienie po menopauzie, nieregularne krwawienia u kobiet stosujących HT, stwierdzany w ultrasonografii transwaginalnej przerost błony śluzowej macicy lub płyn w jamie macicy. Za kobiety w wieku pomenopauzalnym uznano pacjentki naturalnie niemiesiączkujące od 12 mies. Do zabiegu wymagano aktualnego wyniku cytologii (12 mies.), z wyjątkiem zabiegów wykonywanych ze wskazań życiowych.
Kobiety podzielono na 7 grup, zależnie od wskazań do wykonania abrazji diagnostycznej. Ich podział oraz liczebności przedstawia tab. I.
Na podstawie dokumentacji medycznej uzyskano dane odnośnie wieku, wieku menarche i menopauzy, liczby porodów i poronień, wagi i wzrostu oraz stosowania terapii hormonalnej. Indeks masy ciała (ang. BMI) obliczono, dzieląc masę ciała w kg przez kwadrat wysokości w metrach. BMI kobiet podzielono na 3 grupy: prawidłowe (18,5–24,9 kg/m2), nadwaga (25–29,9 kg/m2) oraz otyłość (30 kg/m2 i więcej).
Średni wiek badanych wynosił 60,3±10,7 lat i obejmował przedział wiekowy: 44–87 lat. menarche wystąpiło średnio w wieku 13,3±1,7 lat, menopauza zaś w wieku 50,1±3,7 lat. Okres płodności wynosił w badanej grupie średnio 36,8±4,0 lat. Kobiety urodziły średnio 1,7±0,8 dzieci i miały 0,7±0,9 poronień. Większość z badanych miała nieprawidłowy ciężar ciała, średnie BMI wynosiło 29,1±4,9kg/m2. Szczegółową charakterystykę badanych w poszczególnych grupach przedstawia tab. I.
W wykonanym przed zabiegiem przezpochwowym badaniu ultrasonograficznym mierzono łączną grubość błony śluzowej macicy w mm w wymiarze poprzecznym w najszerszym jego miejscu oraz średnicę zbiornika płynu w mm w jamie macicy. Za podstawę rozpoznania przerostu błony śluzowej macicy przyjęto grubość 6 mm i więcej. Badanie przeprowadzano przy użyciu sondy dopochwowej wysokiej częstotliwości 7 MHz.
Wyniki histopatologiczne wyskrobin z macicy uznano za prawidłowe, jeśli stwierdzano zanik błony śluzowej macicy lub zmiany hormonalne. Za nieprawidłowe przyjęto obecne w materiale cechy rozrostu endometrium lub komórki nowotworowe. Materiał, w którym nie stwierdzono tkanek endometrium w wyskrobinach, uznano za niediagnostyczny.
Obliczeń statystycznych dokonano w oparciu o program komputerowy Statistica wersja 6.0 (StatSoft Inc., 2001). Istotność różnic statystycznych przyjmowano, gdy możliwość błędu pierwszego rodzaju była mniejsza od 5% (p<0,05). Charakter rozkładu zmiennych analizowano testem Kołogomorowa-Smirnowa z poprawką Lillieforsa, w mniej licznych grupach testem Shapiro-Wilka. Do opisu zmiennych ilościowych użyto średnich ±SD. Porównania międzygrupowe przeprowadzono przy użyciu analizy wariancji (ANOVA). Przy potwierdzeniu rozkładu normalnego badanej zmiennej i jednorodnej wariancji ocenionej testem Levene’a stosowano test Anova Fishera (F). Porównania post hoc oparto o test Scheffe’a oraz celem weryfikacji test Tukeya dla nierównych liczebności (modyfikacja Spjotvoll-Stoline’a). W sytuacjach, gdzie rozkład zmiennych był różny od normalnego, a wariancja niejednorodna, zastosowano nieparametryczny test H Kruskala-Wallisa (porównania dwóch lub większych grup).
W kategoryzowanych porównaniach międzygrupowych typu jakościowego zastosowano test χ2 Pearsona. Ze względu na liczebności grup w poszczególnych analizach dokonywano modyfikacji testu χ2 z poprawką Yatesa i Fishera. W ocenie ryzyka względnego między grupą z czynnikiem ryzyka (eksperymentalną) i grupą bez tego czynnika (kontrolną), zastosowano iloraz RR (relative risk). Do oceny precyzji testu RR zastosowano 95-% przedział ufności (confidence interval, CI). Ryzyko względne raka endometrium obliczano w oparciu o częstość jego występowania wśród polskich kobiet po 50. roku życia i wynoszącą 6,9 na 1 000 rocznie [1].
Wyniki
Wyniki badania histopatologicznego wyskrobin z jamy macicy przedstawiono w tab. II. Raka błony śluzowej macicy stwierdzono u 32 (11%) osób. Rozrost endometrium występował u 78 (26,9%) badanych, a u 152 (52,4%) stwierdzono prawidłowe utkanie endometrium. U jednej pacjentki w wyskrobinach stwierdzono utkanie raka płaskonabłonkowego (0,3%), u kolejnej zaś serowate zmiany guzkowe z rozpadem wskazujące na gruźlicę narządu rodnego (0,3%). W 26 przypadkach (9,0%) badany pod mikroskopem materiał nie zawierał utkania endometrium.
Spośród 32 kobiet z rakiem endometrium u 28 (87,5% z tej grupy) grubość błony śluzowej w badaniu USG TV wynosiła ≥6 mm. U pozostałych 4 (12,5%) endometrium było cieńsze niż 6 mm, u 2 pacjentek grubość endometrium wynosiła 2 mm, u 1 – 3 mm i u 1 – 5 mm.
Ryzyko względne wystąpienia raka endometrium różniło się znacznie między wyróżnionymi grupami A–G (tab. III). W grupie A (krwawienie bez zmian w TV USG) ryzyko to było 11-krotnie większe niż w populacji ogólnej. Wśród kobiet krwawiących, u których w USG stwierdzono przerost endometrium (grupa C) ryzyko wystąpienia raka było najwyższe i wynosiło RR=23,1 (CI 10,0–53,3). Fakt krwawienia z dróg rodnych, bez względu na charakter zmian stwierdzanych badaniem USG, obarczony był 20-krotnym ryzykiem wystąpienia raka (grupy AD). U niekrwawiących kobiet z przerostem błony śluzowej macicy ryzyko pojawienia się raka wynosiło RR=15,9 (CI 5,2–48,3). U jednej pacjentki ze zbiornikiem płynu, która ponadto krwawiła i miała przerośniętą błonę endometrium (grupa D), stwierdzono raka endometrium (RR=20,8, CI 2,9–148,2). Grubość błony śluzowej macicy wynosiła u niej 24 mm, a zbiornik płynu miał średnicę 8 mm. U żadnej z pozostałych pacjentek z płynem nie obserwowano raka endometrium. U jednej z tych pacjentek rozpoznany był natomiast wewnątrzkanałowy wzrost raka szyjki macicy (przy prawidłowej cytologii, linijnym endometrium w obrazie USG i z 28 mm płynu w jamie macicy).
Ryzyko wystąpienia raka endometrium, wyraźnie zależało od grubości endometrium stwierdzanego
przezpochwowym badaniem USG. U kobiet, które nie krwawiły z jamy macicy, nie obserwowano raka endometrium przy grubości endometrium mniejszej niż 20 mm. Ryzyko wystąpienia raka endometrium u kobiet krwawiących z jamy macicy wzrastało wraz z grubością endometrium stwierdzoną badaniem TV USG i wzrastało gwałtownie przy grubości endometrium >15 mm (RR=3,4, CI 1,0–11,0), a zwłaszcza >20 mm (RR=10,5, CI 3,8–28,9). Szczegółową ocenę ryzyka wystąpienia raka endometrium w zależności od wywiadów i grubości endometrium przedstawia tab. IV.
Zmiennymi, które w sposób statystycznie znamienny różnicowały wyróżnione grupy A–G były wiek, BMI oraz grubość endometrium. Kobiety z grup B, F oraz G były istotnie starsze, ich średni wiek wynosił odpowiednio 71,8±7,0, 69,2±11,3 i 71,6±8,3 (p<0,001). Wspólnym objawem stwierdzanym w TV USG w tych grupach była obecność zbiornika płynu w jamie macicy (86,5% kobiet z płynem). Wielkość zbiornika w sposób znamienny zależała od liczby porodów w stosunku do nieródek. U kobiet nierodzących średnica zbiornika płynu wynosiła 17,0±8,0 mm, u kobiet rodzących raz wynosiła 3,2±3,2 mm (p<0,0005), u rodzących 2-krotnie 3,8±2,4 (p<0,0005), u rodzących zaś częściej niż 2 razy 11,6±8,7 mm (p<0,05).
Prawidłowe BMI występowało u 42 (14,5%) kobiet, nadwagę stwierdzono u 142 (49,0%) pacjentek, zaś otyłość u 106 (36,5%) badanych. Istotne statystycznie różnice BMI dotyczyły kobiet grupy A i C (p<0,005). U pacjentek otyłych obserwowano większe zbiorniki płynu w jamie macicy, 12,0 vs 4,7 mm (p<0,05). Szczegółową charakterystykę analizowanych zmiennych w zależności od BMI przedstawia ryc. 1.
Zbadana populacja kobiet nie różniła się wiekiem menarche, menopauzy, okresem płodności, rodnością ani liczbą poronień.
Wśród badanych 61 (21%) kobiet stosowało terapię hormonalną (HT) w okresie okołomenopauzalnym. Nie wykazano znamiennych różnic w zakresie grubości endometrium (9,8 vs 10,2 mm), wieku (62 vs 59,9 lat) oraz BMI (28,9 vs 29 kg/m2) między pacjentkami stosującymi HT a pozostałymi. Pacjentki stosujące HT miały częściej raka endometrium (14,8 vs 10,6%, p<0,05), ryzyko względne jego wystąpienia było 1,4-krotnie wyższe w porównaniu z pacjentkami niestosującymi HT.
U pacjentek ze stwierdzonym rozrostem i rakiem endometrium w poprzedzającym zabieg badaniu USG TV wykazano statystycznie grubsze endometrium niż u pozostałych kobiet (odpowiednio 13,8 i 16,8 mm vs 7,2 mm, p<0,001). Pacjentki z wykrytym rakiem były znamiennie starsze od pozostałych (odpowiednio 66,3 vs 58,8 lat, p<0,05). Kobiety z rozrostem błony endometrium w ocenie histopatologicznej były nieznacznie szczuplejsze (BMI 27,3 vs 29,8 kg/m2, p<0,05). U pacjentek z wykrytym nowotworem w porównaniu z pacjentkami z rozrostem i prawidłowym wynikiem histopatologicznym wykazano istotnie późniejsze wystąpienie menopauzy (52,4 vs 49,4 i 49,6 lat, p<0,005) i menarche (14,4 vs 12,6 i 13,2 lat, p<0,001) bez różnicy w okresie płodności. Szczegółową charakterystykę badanej grupy w relacji do wyniku histopatologicznego przedstawia tab. V. Nie wykazano różnic w wielkości zbiornika płynu w jamie macicy w zależności od wyniku badania histopatologicznego.
Dyskusja
Wśród badanych pacjentek najczęstszym (71,7%) wskazaniem do diagnostycznej abrazji kanału szyjki i jamy macicy było nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych w okresie pomenopauzalnym. Znacznie rzadziej (28,3%) zabieg ten wykonywano z powodu nieprawidłowego obrazu w ultrasonografii przezpochwowej.
Przedstawione badanie wykazało 20-krotny wzrost ryzyka raka endometrium zarówno u kobiet z nieprawidłowymi krwawieniami po menopauzie, jak i u kobiet z endometrium ≥15 mm. Stwierdzony wzrost ryzyka nowotworu u kobiet z płynem w jamie macicy w ultrasonografii przezpochwowej wymaga dalszych badań na większej grupie kobiet.
U kobiet z krwawieniami po menopauzie w wielu opublikowanych badaniach wykazano możliwość różnicowania patologii błony śluzowej macicy poprzez ocenę grubości endometrium w ultrasonografii transwaginalnej [2–7, 9]. Istnieją kontrowersje dotyczące grubości endometrium, którą można uznać za prawidłowe u kobiet po menopauzie. Wielu badaczy przyjmuje za prawidłowe wyniki ≤4 mm [4, 6], inni uważają za niepodejrzane endometrium ≤8–10 mm [10, 11]. W naszej pracy przyjęto za graniczną grubość prawidłowego endometrium 5 mm. Spośród 32 kobiet z rakiem endometrium 4 (12,5%) miały endometrium ocenione w USG TV na <6 mm. Wszystkie te pacjentki wg naszego kryterium oceniano jako prawidłowe, a były wyłyżeczkowane z powodu nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych. Przyjmując za graniczną wartość prawidłowego endometrium 4 i 8 mm odpowiednio u 3 (9,4%) i 7 (21,9%) z 32 kobiet z rakiem trzonu macicy, choroba pozostałaby nierozpoznana, gdyby nie towarzyszyły jej inne objawy. Jakkolwiek należy zauważyć, że średnia grubość endometrium u pacjentek z prawidłowym wynikiem badania histopatologicznego wynosiła 7 mm, a narzędzia statystyczne wykazują istotnie zwiększone (ponadtrzykrotnie) ryzyko rozpoznania raka przy grubości endometrium >15 mm.
Smith-Bindman i wsp. [9] poddali podobnej analizie 35 opublikowanych badań, w których u 5 892 kobiet po menopauzie wykonano badanie USG TV oraz abrazję diagnostyczną. Krwawienia obserwowano u 94% badanych. Raka endometrium wykryto u 13% kobiet, a rozrost u 40%. W przypadku przyjęcia 5 mm za górną granicę normy dla endometrium uzyskano wysoką czułość metody dla wszystkich chorób endometrium, oceniono na 92% i dla raka 96% oraz mniejszą swoistość – odpowiednio 81% i 61%. Gdy zastosowano odcięcie 4 mm czułość wyniosła 91% i 96%, a swoistość 69 i 53%.
Gull i wsp. [6] podczas 10-letniej obserwacji pacjentek po wyłyżeczkowaniu jamy macicy z powodu nieprawidłowego krwawienia po menopauzie zaobserwowali nawracające krwawienia u 66 z 257 (25,7%) kobiet. W przypadku nawracających krwawień z dróg rodnych raka endometrium rozpoznawano u 10,6% kobiet z pierwszym i u 25% kobiet z drugim nawrotem krwawienia w porównaniu z 11,5% po pierwszorazowym krwawieniu. Ryzyko rozwoju raka błony śluzowej macicy w całej grupie pacjentek z nieprawidłowymi krwawieniami macicznymi po menopauzie oszacowano na 5,8% w ciągu 10 lat. W czasie obserwacji nie odnotowano żadnego przypadku raka endometrium u kobiet bez nawracających krwawień. U kobiet z pierwszorazowym nieprawidłowym krwawieniem po menopauzie z macicy nie obserwowano żadnego przypadku raka endometrium i rozrostu z cechami atypii u kobiet z endometrium ≤4 mm, natomiast u kobiet z nawracającymi krwawieniami ryzyko raka i rozrostu z atypią wynosiło 7,1% w tej grupie kobiet. W ocenie ryzyka raka endometrium w diagnostyce ultrasonograficznej błony śluzowej macicy wydaje się konieczne uwzględnienie liczby nieprawidłowych krwawień. Naszym zdaniem w każdej sytuacji powtórnego krwawienia lub uzyskania materiału niediagnostycznego histopatologicznie należy wykonać histeroskopię z oceną celowanych wycinków.
Wielu badaczy wykazało odwrotną zależność między grubością endometrium a liczbą ukończonych ciąż. Wskazuje się protekcyjny wpływ przerwy w okresie płodności, tj. ekspozycji na endogenne estrogeny i progestageny w trakcie ciąży i karmienia [12]. W przedstawianym badaniu nie udało się wykazać takiej zależności między rodnością a grubością endometrium czy zmniejszeniem ryzyka pojawienia się nowotworu błony śluzowej macicy w porównaniu z kobietami nierodzącymi. Nie wykazano również spodziewanego zwiększonego odsetka rozrostów u pacjentek z nadwagą i otyłością (BMI >25 kg/m2). Nie podważa to jednak roli uznanych czynników wpływających ochronnie na powstanie nowotworu, sugerując niedostateczną liczebność kobiet zbadanych w pracy.
Wysoki odsetek kobiet ze stwierdzonym płynem w jamie macicy (17,9%) w porównaniu z innymi badaniami (9–12,5%) [8, 13, 14] może wynikać z doboru badanej grupy pacjentek. Cytowane badania analizowały częstość występowania hydrometry wśród populacji ogólnej, podczas gdy prezentowane badanie przeprowadzane było w oparciu o pacjentki hospitalizowane. We wcześniejszych doniesieniach płyn w jamie macicy u kobiet po menopauzie uważany był za patognomoniczny dla raka endometrium, szyjki macicy lub jajników [14, 15]. Obecnie większość badaczy nie wykazuje związku między obecnością płynu w jamie macicy i rakiem błony śluzowej macicy, zwłaszcza, gdy nie stwierdza się współistniejącego przerostu endometrium w USG TV [8, 13, 16]. W grupie kobiet z płynem w jamie macicy >4 mm w porównaniu z pacjentkami z mniejszymi zbiornikami płynu stwierdzono istotnie większą rodność (2,1 vs 1,5). U kobiet nierodzących średnica płynu wynosiła średnio 17,0 mm, w porównaniu z kobietami rodzącymi raz (3,2 mm, p<0,0005), czy 2-krotnie (3,8 mm, p<0,005). Sugeruje to mechaniczne przyczyny powstawania hydrometry, tym mniej prawdopodobne, im bardziej poszerzone jest ujście macicy u kobiet rodzących. W prezentowanym badaniu częściej stwierdzano płyn w jamie macicy u kobiet starszych i nie wykazano związku ze stosowaniem terapii hormonalnej. W 2 przypadkach nowotworu u pacjentek ze stwierdzonym płynem w jamie macicy, jeden dotyczył okluzji ujścia przez raka wywodzącego się z szyjki. W drugim przypadku warstwa płynu była ≤4 mm, a endometrium miało grubość 1 mm.
Obecność płynu w jamie macicy u kobiet po menopauzie w zebranym materiale wydaje się nie wskazywać na związek tego objawu z obecnością raka endometrium. Małe liczebności grup i incydentalne wystąpienie raka błony śluzowej wskazują jednak na konieczność ustalenia wartości prognostycznej obecności płynu w jamie macicy w oparciu o większą populację.
U ponad połowy kobiet, u których wykonana została abrazja jamy macicy, nie stwierdzono patologii jej błony śluzowej. Leczenia wymagało 112 – 78 (26,9%) kobiet z powodu rozrostu endometrium, 32 (11,1%) z powodu raka trzonu macicy, 1 – (0,3%) z powodu raka szyjki macicy, a 1 – (0,3%) pacjentka wymagała leczenia przeciwprątkowego. W 9% zabiegów nie uzyskano materiału do oceny histopatologicznej, wskazując na potrzebę ich powtórzenia lub wykonania biopsji celowanej. Wyniki te są zbieżne z wynikami innych badań, dotyczących nieprawidłowych krwawień i przerostu endometrium u kobiet po menopauzie [3–7, 9, 12, 17].

W wielu ośrodkach w Polsce i na świecie złotym standardem w diagnostyce chorób endometrium pozostaje abrazja kanału szyjki i jamy macicy, pomimo ryzyka nierozpoznania zmian ogniskowych, ocenianego na 2–6% przypadków [17, 18]. Stock i wsp. [17] podają, że w ok. 60% przypadków abrazji wyłyżeczkowaniu ulega mniej niż połowa powierzchni jamy macicy. W ostatnich latach rośnie rola histeroskopii w ocenie patologii błony śluzowej macicy. Stosując tę technikę zabiegu, wyniki fałszywie negatywne uzyskiwane są w ok. 3% przypadków [2]. Wymaga zbadania, u jakiego odsetka kobiet łyżeczkowanych w niewielkim odstępie czasu z powodu nawracających nieprawidłowych krwawień po menopauzie, wykryto raka błony śluzowej macicy, pomimo uprzedniego prawidłowego wyniku histopatologicznego.
Przedstawiona praca ma wiele ograniczeń. Nie uwzględniono w niej wszystkich zmiennych, których wpływ jest znany na zwiększenie bądź zmniejszenie ryzyka nowotworu. W ostatnich latach podkreśla się protekcyjny wpływ palenia papierosów na raka endometrium przez ich działanie antyestrogenowe w organizmie kobiety. Od lat znane są też powiązania chorób błony śluzowej macicy z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym. Interesującym wydaje się również współistnienie patologii endometrium z mięśniakami macicy [2].
Wreszcie należałoby uzupełnić diagnostykę histopatologiczną o wyniki operacyjne badań i ponowną weryfikację wyskrobin po leczeniu hormonalnym rozrostów lub w przypadku braku materiału do oceny histopatologicznej.
Przedstawione wyniki potwierdzają konieczność dążenia do rozpoznania histopatologicznego u kobiet z krwawieniem po menopauzie, jak też nieprawidłowym obrazem endometrium w ultrasonografii przezpochwowej. Poza objawem krwawienia z dróg rodnych, obarczonym najwyższym ryzykiem wystąpienia raka endometrium, drugim ważnym objawem jest grubość endometrium w ocenie USG. Oryginalnym wkładem poznawczym przedstawianej pracy, chociaż wymagającym dalszych badań, wydaje się być głos w dyskusji o znikomym wpływie występowania płynu w jamie macicy w relacji do ryzyka nowotworu, zwłaszcza jeśli obecność płynu jest zjawiskiem izolowanym.
Wnioski
Krwawienie z dróg rodnych po menopauzie jest obarczone 20-krotnie zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka endometrium. Przerost błony śluzowej zwiększa ryzyko jego występowania proporcjonalnie do grubości endometrium. Oba objawy stanowią pilne wskazanie do abrazji jamy macicy. Izolowany objaw płynu w jamie macicy nie wydaje się być objawem raka endometrium.
Piśmiennictwo
1. Didkowska J, Wojciechowska U, Tarkowski W, et al. Nowotwory złośliwe kobiet w Polsce w 2000 roku. Wyd. Centrum Onkologii-Instytut, Warszawa 2003.
2. Gull B, Karlsson B, Milsom I, et al. Factors associated with endometrial thickness and uterine size in a random sample of postmenopausal women. Am J Obstet Gynecol 2001; 185: 386–91.
3. Anderson B. Diagnosis of endometrial cancer. Clin Obstet Gynecol 1986; 13: 739–50.
4. Karlsson B, Granberg S, Wikland M, et al. Transvaginal sonography of endometrium in women with postmenopausal bleeding: A Nordic Multi-center study. Am J Obstet Gynecol 1995; 172: 1488–94.
5. Gull B, Karlsson B, Ylostalo P, et al. Transvaginal sonography of the endometrium in women with postmenopausal bleeding: is it always necessary to perform an endometrial biopsy? Am J Obstet Gynaecol 2000; 182: 509–15.
6. Gull B, Karlsson B, Milsom I, et al. Can ultrasound replace dilatation and curettage? A longitudinal evaluation of postmenopausal bleeding and transvaginal sonographic measurement of the endometrium as predictors of endometrial cancer. Am J Obstet Gynecol 2003; 188: 401–8.
7. Ferrazzi E, Torri V, Trio D, et al. Sonographic endometrial thickness: a useful test to predict atrophy in patients with postmenopausal bleeding. An Italian multicenter study. Ultrasound Obstet Gynecol 1996; 7: 315–21.
8. Gull B, Karlsson B, Wikland M, et al. Factors influencing the presence of uterine cavity fluid in a random sample of asymptomatic postmenopausal women. Acta Obstet Gynecol Scand 1998; 77: 751–7.
9. Smith-Bindman R, Kerlikowske K, Feldstein VA, et al. Endovaginal ultrasound to exclude endometrial cancer and other endometrial abnormalities. JAMA 1998; 280: 1510–7.
10. Fleischer AC. Optimizing the accuracy of transvaginal ultrasonography of the endometrium. N Engl
J Med 1997; 337: 1839–40.
11. Wolman I, Amster R, Hartoov J, et al. Reproducibility of transvaginal ultrasonographic measurements of endometrial thickness in patients with postmenopausal bleeding. Gynecol Obstet Invest 1998; 46: 191–4.
12. McPherson CP, Sellers TA, Potter JD, et al. Reproductive factors and risk of endometrial cancer. Am J Epidemiol 1996; 143: 1195–202.
13. Vuento MH, Pirhonen JP, Makinen JI, et al. Endometrial fluid accumulation in asymptomatic postmenopausal women. Ultrasound Obstet Gynecol 1996; 8: 37–41.
14. Breckenbridge JW, Kurtz AB, Ritchie WG, et al. Postmenopausal uterine fluid collection: indicator of carcinoma. AJR Am J Roentgenol 1982; 139: 529–34.
15. Carlson JA, Arger P, Thompson S, et al. Clinical and pathologiccCorrelation of endometrial cavity
fluid detected by ultrasound in the postmenopausal patient. Obstet Gynecol 1991; 77: 119–23.
16. Pardo J, Kaplan B, Nitke S, et al. Postmenopausal uterine fluid collection: correlation between
ultrasound and hysteroscopy. Ultrasound Obstet Gynecol 1994; 4: 224–6.
17. Stock RJ, Kanbour A. Prehysterectomy curettage. Obstet Gynecol 1975; 45: 537-41.
18. Guido RS, Kanbour-Shakir A, Rulin MC, et, al. Pipelle endometrial sampling: sensivity in the detection of endometrial cancer. J Reprod Med 1995; 40: 553-5.
Adres do korespondencji
II Klinika Położnictwa i Ginekologii
Akademii Medycznej
w Warszawie
ul. Karowa 2
00-315 Warszawa

Copyright: © 2004 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.