eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
2/2016
vol. 1
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Jest dobrze, a może być jeszcze lepiej
Rozmowa z prof. Markiem Brzoską

Kamilla Gębska

Data publikacji online: 2016/08/17
Porozmawiajmy o leczeniu biologicznym Jest dobrze, a może być jeszcze lepiej Rozmowa z prof. Markiem Brzoską O dążeniu do tego, aby leczenie biologiczne w Polsce było satysfakcjonujące dla pacjentów i lekarzy, o zmianie szkoleń w reumatologii oraz czego można życzyć polskiej reumatologii na teraz i na przyszłość – mówi prof. Marek Brzosko, kierownik Kliniki Reumatologii, Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii.

Jako nowy konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii jakie wyznacza pan sobie priorytety? Na co będzie chciał pan zwrócić szczególną uwagę?

Sprawą priorytetową jest to, aby leczenie biologiczne w Polsce było satysfakcjonujące dla pacjentów i lekarzy. Do leczenia chorób reumatycznych wprowadzono programy terapii biologicznej, co ma ogromne znaczenie. Niemniej zarówno środowisku, jak i pacjentom zależy na tym, aby oferowane leczenie biologiczne było bardziej zbliżone do tego, jakie jest dostępne w Unii Europejskiej. Aby to osiągnąć, należy wprowadzić pewne korekty. Jeśli uda się to osiągnąć, będę zadowolony, ponieważ największą korzyść odniosą pacjenci. Kolejna sprawa, która leży w kręgu mojego zainteresowania, to zmiana szkolenia w reumatologii. Chodzi o to, aby kursy dla lekarzy były dla nich bardziej dostępne oraz bardziej nowoczesne. Jeżeli uzyskam „zielone światło” od zarządu Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, by takie zmiany wprowadzić, to wspólnie z PTR to zrobimy. Nie chodzi o rewolucję, ale o wprowadzenie takich rozwiązań, które przyniosą konkretne korzyści dla szkolących się lekarzy.

Czym na początku planuje się pan zająć?

Tak jak wspominałem wcześniej, chciałbym, aby szkolenie lekarzy reumatologów było bardziej intensywne, by młodzi lekarze zdobywali jak najlepsze wykształcenie. Ważne są także konferencje dla rezydentów, co pozwala na szkolenia w małych grupach. Jestem członkiem komisji egzaminacyjnych i czasami odczuwam dyskomfort, że lekarze nie zdążyli wszystkiego zobaczyć, zaznajomić się ze wszystkim, przez co nie mają dużego doświadczenia.

Jakie są szanse na zwiększenie dostępu do terapii biologicznych? Aktualne kryteria dopuszczające do takiego leczenia są dosyć restrykcyjne, przez co niewielu pacjentów może z niego skorzystać.

Szansa na zmianę sytuacji jest duża z uwagi na to, że zaczynają wchodzić leki biopodobne. W najbliższym czasie – w tym...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.