2/2009
vol. 6
KRONIKA NAUKOWA 58. Kongres Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Serca i Naczyń (ESCVS), Warszawa, 30 kwietnia–2 maja 2009 roku
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2009; 6 (2): 202–205
Online publish date: 2009/06/30
Get citation
W wyniku głosowania Zarządu ESCVS, które odbyło się w 2007 roku w Wenecji, w dniach 30 kwietnia – 2 maja 2009 roku Warszawa stała się gospodarzem Europejskiego Kongresu Chirurgii Serca i Naczyń (ang. European Society for Cardiovascular Surgery – ESCVS).
Miejscem obrad był wygodny, przyjazny dla uczestników i znakomicie położony, bo w centrum miasta, Hotel Sofitel Victoria. Przybyło ponad 700 uczestników z 41 krajów Europy, Azji i Ameryki. Bogaty program naukowy i szkoleniowy obejmował sesje plenarne poświęcone m.in. najtrudniejszemu wyzwaniu współczesnej chirurgii, tj. tętniakom aorty: wstępującej, łuku, piersiowej i piersiowo-brzusznej, w całym złożonym aspekcie nowoczesnej diagnostyki, wyboru strategii leczenia i przeciwdziałaniu możliwym powikłaniom. Już od Kongresu ESCVS w Atenach (Grecja) w roku 2005 uznano, że to właśnie tętniaki aorty będą stanowiły wiodącą problematykę spotkań tego najstarszego europejskiego towarzystwa i integracyjne sesje plenarne z udziałem kardiochirurgów, chirurgów naczyniowych, endowaskularnych, anestezjologów, radiologów, kardiologów będą wspólnie zajmować się tym trudnym zagadnieniem.
Obecność wybitnych światowych ekspertów z olbrzymim doświadczeniem w tej dziedzinie kardiochirurgii mocno podniosła rangę tych całodniowych sesji szkoleniowych i sprawiła, że poziom naukowy uznano za bardzo wysoki.
Tymczasem sesje szkoleniowe poświęcone były także nowościom z zakresu współczesnej kardiochirurgii i kardiologii oraz angiologii i chirurgii naczyniowej. Uczestnicy sesji z zakresu nowych przezcewnikowych technik wszczepienia zastawki aortalnej i płucnej zgodnie uznali, że była to jedna z najlepszych sesji tematycznych w roku 2009 w Europie.
O randze Kongresu decyduje poziom wygłaszanych oryginalnych prac naukowych. Najwięcej prac prezentowali Włosi (79 przyjętych prac, w tym 38 z kardiochirurgii, 41 z chirurgii naczyniowej); następnie do najbardziej aktywnych trzeba zaliczyć Polaków (75), Rosjan (35), Brytyjczyków (24) i Niemców (23). Nie zawiedli też Austriacy (17), Japończycy (17), Hiszpanie (16), Amerykanie (16) i Chińczycy (9). Uznano, że poziom naukowy był wysoki, a wymagania wobec przyjętych prac duże. Szczególną aprobatę uzyskał nowatorski sposób prezentowania prac plakatowych, co spotkało się z dużym uznaniem wśród uczestników Kongresu.
Dotychczas Polacy bardzo rzadko byli gospodarzami europejskich i światowych kongresów medycznych. Przyczyn omijania Warszawy i Polski jest nadal zbyt wiele, jednak najważniejszą wydaje się brak w Warszawie centrum kongresowego, które pozwoliłoby w nowoczesny i funkcjonalny sposób zgromadzić kilka tysięcy uczestników, zapewniając im odpowiednie warunki obrad. Jednak, mimo iż nie mamy tego, co powinniśmy, Organizatorzy pokazali, że można w Polsce, w Warszawie, w sposób nowoczesny i na dobrym poziomie zorganizować kongres europejskiego towarzystwa, w którym wszystko jest dopięte na ostatni guzik, a chociażby urządzenia techniczne i elektroniczne działają lepiej niż w USA.
Skoro wszystko tak dobrze funkcjonowało za sprawą znakomitej, organizującej konferencje śląskiej firmy Galop z Katowic, to nam, gospodarzom Kongresu, pozostała wdzięczna, chociaż pracochłonna rola jak najlepszego pokazania Warszawy i Polski. I myślę, że to się udało. Dotarliśmy do uczestników Kongresu poprzez postać Fryderyka Chopina – ikonę, symbol Kongresu w Warszawie, wraz z jego nieprzemijającą muzyką, która rozbrzmiewała podczas pięknej uroczystości otwarcia Kongresu w gościnnym Teatrze Narodowym. Obecność wśród nas także wybitnego lekarza i społecznika, wielkiego Polaka, Żyda, Obywatela Świata, dr. Marka Edelmana, uświetniła tę wspaniałą uroczystość. Do mieszkańców Warszawy dotarliśmy poprzez piękne bilbordy, które przez miesiąc przypominały na ulicach Warszawy o tym Europejskim Kongresie. Zasługą młodych, polskich kardiochirurgów i studentów medycyny było zorganizowanie biegu w Wilanowie Run Together, który cieszył się znakomitą frekwencją. Podziękowania kierujemy w stronę pomysłodawcy i głównego organizatora – dr. Piotra Suwalskiego – także w imieniu pionierów europejskiej kardiochirurgii, a zarazem sędziów honorowych tego biegu dr. F. Vermulena z Holandii i prof. L. Bokerii z Moskwy.
Osobliwością tego Kongresu była bardzo udana promocja książki: ”Zasłużeni dla medycyny. Europejczycy związani z polską ziemią”, która ukazała się nakładem wydawnictwa
Termedia, dzięki wysiłkom lekarzy i historyków medycyny: Janusza Skalskiego, Ryszarda Gryglewskiego, Wojciecha Kustrzyckiego, Krzysztofa Wroneckiego i Stanisława Zwolskiego.
Pomysł powstania tej książki podsunął mi w roku 2002 prof. Edward Kiefer, wybitny ekspert w zakresie tętniaków aorty, a dopingowali tacy wybitni światowi klinicyści i uczeni, jak dr Francis Robicsek z USA czy dr Patric Perier z Francji. Celem powstania tej książki było przypomnienie biografii geniuszy medycyny i farmacji, którzy byli Polakami, Żydami, Niemcami, Czechami i żyjąc na obecnej polskiej ziemi, potrafili współpracować, tworząc wielką światową medycynę.
Aby oderwać się od wielkiej historii i zwrócić w teraźniejszość i przyszłość, pokazaliśmy piękny, nagrodzony w Wenecji film ”W poszukiwaniu legendy” – dzieło utalentowanego reżysera Konstantego Kulika, a poświęcony niezwykłej wyprawie polskich studentów – żeglarzy, pod kierunkiem medyka Jacka Wacławskiego, śladami trudnej trasy wiecznych lodów w 100 lat po odważnym polarniku i badaczu norweskim Ronaldzie Amundsenie.
Panie i Panowie, dziękujemy Wam wszystkim za aktywną obecność w Warszawie.
Nam – gospodarzom Kongresu – wyobraźnia kazała odbyć tę podróż wspólnie z Wami.
prof. dr hab. n. med. Marian Zembala
prof. dr hab. n. med. Piotr Andziak
Copyright: © 2009 Polish Society of Cardiothoracic Surgeons (Polskie Towarzystwo KardioTorakochirurgów) and the editors of the Polish Journal of Cardio-Thoracic Surgery (Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska). This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License ( http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
|
|