REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kalprotektyna jako marker zapalenia we wczesnym RZS

Udostępnij:
W reumatoidalnym zapaleniu stawów powszechnie stosowanymi markerami laboratoryjnym toczącego się przewlekłego procesu zapalnego są OB i CRP. Kalprotektyna w przeprowadzonych dotychczas badaniach u pacjentów z ustalonym rozpoznaniem RZS korelowała z OB, CRP oraz aktywnością choroby, w badaniu z zastosowaniem leków biologicznych była wskaźnikiem dobrej odpowiedzi na leczenie.
Stężenie kalprotektyny wzrasta w procesie zapalnym. Jest jest to białko cytoplazmy obecne głównie w granulocytach obojętnochłonnych (gdzie stanowi ok. 30-60% wszystkich białek cyplazmy), ma zdolność wiązania wapnia i cynku.

Kalprotektyna w mniejszej ilości występuje w makrofagach, a także synowiocytach. Uwalniana do przestrzeni pozakomórkowych wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Może być oznaczana w osoczu krwi, kale, moczu, ślinie i płynie stawowym. Oznaczenie kalprotektyny aktualnie znajduje praktyczne zastosowanie w diagnostyce zapalenia jelit, pomiaru zwykle dokonuje się w próbce kału.

W badaniu przeprowadzonym w Norwegii wykonano oznaczenia kalprotektyny u chorych z rozpoznaniem wczesnego RZS (czas trwania objawów <2 lat, spełnione kryteria RZS z 2010 roku). Pierwsze oznaczenie miało miejsce przed włączeniem leczenia (klasycznych LMPCH i/lub glikokortyksteroidów), kolejne po 3 i 12 miesiącach od włączenia leczenia. U 215 chorych (61% kobiet, 82% z pozytywnym wynikiem na obecność przeciwciał antycytrulinowych, średnia wieku 50.9 lat) prowadzono leczenie zgodnie z zasadą ukierunkowania na cel.

Poziom kalprotektyny oznaczony w chwili postawienia rozpoznania korelował z aktywnością choroby oraz stanem zapalnym stawów w ocenie ultrasonograficznej. Ponadto duże stężenie kalprotektyny w surowicy było niezależnym od CRP i OB czynnikiem prognostycznym progresji radiologicznej RZS. Już po pierwszym miesiącu od włączenia leczenia odnotowano istotny spadek wartości tego parametru (biorąc po uwagę średnią wartość z całej kohorty). Kalprotektyna (lepiej niż OB i CRP) korelowała ze stanem zapalnym stawów w ocenie ultrasonograficznej w kolejnych oznaczeniach, również w okresie remisji, gdy obserwowano w badaniu usg niewielki subkliniczny stan zapalny. Autorzy badania uważają, iż kalprotektyna może okazać się czułym markerem stanu zapalnego w przebiegu RZS przydatnym w praktyce w prowadzeniu leczenia na każdym etapie choroby, a zwłaszcza w okresie jej małej aktywności.

Kaprotektyna kalpro
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.