3/2012
vol. 99
Artykuł oryginalny
Kiła wczesna u pacjentów leczonych w Klinice Dermatologii
Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w latach 2006–2010
Przegl Dermatol 2012, 99, 210–215
Data publikacji online: 2012/06/25
Pobierz cytowanie
Wprowadzenie
Kiła (syphilis) jest chorobą przenoszoną drogą kontaktów seksualnych, wywołaną przez krętka bladego (Treponema pallidum) i występującą wyłącznie u ludzi. W przeciwieństwie do innych schorzeń bakteryjnych przebiega wieloetapowo, z objawami klinicznymi, które odzwierciedlają stopniowy rozsiew krętków bladych w organizmie [1]. Podział kliniczny kiły nabytej uwzględnia kiłę wczesną (do 2 lat od zachorowania – kiła I, II okresu oraz kiła utajona wczesna) oraz kiłę późną (powyżej 2 lat od zachorowania – kiła utajona i objawowa późna). W kile II okresu dochodzi do rozsiewu czynnika infekcyjnego z miejsca pierwotnego wniknięcia do różnych narządów, w tym do skóry. Obraz kliniczny kiły II okresu obejmuje szeroki zakres objawów skórnych i śluzówkowych [2, 3]. Począwszy od dyskretnych osutek plamistych obejmujących skórę całego ciała, poprzez osutki nawrotowe o wielopostaciowej morfologii, zmiany na błonie śluzowej gardła i migdałków podniebiennych określane jako angina kiłowa, łysienie kiłowe, skończywszy na kłykcinach płaskich (condylomata lata). W przebiegu kiły wczesnej wyróżnia się także okres bezobjawowy, który definiuje się jako brak objawów klinicznych po ustąpieniu zmian kiły I i II okresu lub stan bezobjawowego zakażenia trwający 2 lata [2].
Od kilku lat odnotowuje się stały wzrost zachorowań na kiłę w krajach rozwijających się i rozwiniętych, w tym w Ameryce Północnej i Europie, a także w Polsce. Zgodnie z najnowszymi szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia rocznie na świecie występuje 10,6 miliona nowych zachorowań na kiłę [4]. Obserwowana w ostatnich latach duża różnorodność praktyk seksualnych (m.in. kontakty oralne i analne) powoduje, że objaw pierwotny lokalizuje się w miejscach niezauważalnych dla pacjenta, a jego tendencja do samoistnego ustępowania sprawia, że wiele przypadków kiły rozpoznaje się na etapie drugiego i późniejszych okresów.
Ponadto powszechne stosowanie empirycznej, często zbędnej, antybiotykoterapii, zwłaszcza w infekcjach górnych dróg oddechowych [5], która na ogół nie wykazuje działania krętkobójczego lub której okres stosowania jest zbyt krótki, aby wyleczyć współistniejące zakażenie krętkiem bladym, może – jak się wydaje – modyfikować obraz kliniczny zakażenia T. pallidum, co wydłuża czas do postawienia właściwej diagnozy.
Cel pracy
Celem pracy była analiza obrazu klinicznego kiły wczesnej u pacjentów Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie.
Materiał i metodyka
Analizie poddano dane uzyskane od 217 pacjentów leczonych z powodu kiły w latach 2006–2010 z uwzględnieniem cech socjodemograficznych, orientacji seksualnej i statusu serologicznego dotyczącego zakażenia HIV.
Wyniki
W badanej grupie były 23 kobiety (10,6%) i 194 mężczyzn (89,4%). Mediana wieku w analizowanej grupie wyniosła 35 lat, najmłodszy pacjent miał 18, a najstarszy 81 lat. Średnia wieku kobiet wyniosła 35 lat, a mężczyzn 40 lat. Kompletne dane na temat orientacji seksualnej uzyskano od 182 pacjentów, z czego 107 mężczyzn zadeklarowało orientację homoseksualną, a 52 heteroseksualną. Nie odnotowano orientacji homoseksualnej w grupie kobiet. Dwudziestu pięciu pacjentów (11,5%) było HIV-pozytywnych. Wszyscy w momencie rozpoznania kiły byli poddawani leczeniu antyretrowirusowemu. Według wywiadu uzyskanego od chorych czas od prawdopodobnego momentu zakażenia do zgłoszenia się do Kliniki nie przekraczał 2 lat. U wszystkich chorych w toku badań serologicznych krwi w kierunku kiły uzyskano wyniki dodatnie, zarówno odczynów klasycznych (VDRL), jak i krętkowych (TPHA, FTA, FTA-ABS).
U 153 pacjentów (70,5%) nie stwierdzono zmian skórnych, śluzówkowych oraz innych nieprawidłowości w badaniu fizykalnym i rozpoznano kiłę utajoną wczesną. Poszerzony wywiad w tej grupie chorych tylko w 13% przypadków ujawnił wystąpienie przed zgłoszeniem się do Kliniki objawów sugerujących rozpoznanie kiły I lub II okresu, które ustąpiły samoistnie. W tabeli I przedstawiono częstość występowania kiły utajonej wczesnej w grupach wyodrębnionych zgodnie z orientacją seksualną i statusem serologicznym w zakresie zakażenia HIV. Odnotowano znamiennie statystycznie większą częstość występowania kiły utajonej wczesnej w grupie homoseksualnych mężczyzn i heteroseksualnych kobiet w porównaniu z heteroseksualnymi mężczyznami (odpowiednio 75% i 78% vs 50%). W tabeli II zestawiono dane dotyczące częstości występowania różnych mian odczynu VDRL z podziałem zgodnie z orientacją seksualną, obecnością zakażenia HIV i bezobjawowego przebiegu zakażenia kiłą. Analiza statystyczna nie wykazała istotnych różnic między poszczególnymi grupami.
Na rycinach 1.–3. przedstawiono odsetek pacjentów z niskim ( 1 : 16) i wysokim ( 1 : 32) mianem odczynu VDRL w grupach wyodrębnionych zgodnie z orientacją seksualną (ryc. 1.), statusem serologicznym w zakresie zakażenia HIV (ryc. 2.) i okresem kiły: kiła utajona wczesna lub kiła II okresu (ryc. 3.). W grupie chorych z kiłą utajoną wczesną znamiennie statystycznie większy odsetek pacjentów charakteryzował się niższymi mianami odczynu VDRL w porównaniu z grupą osób z kiłą II okresu (40% vs 17,2%, p < 0,0005).
Najczęstszym objawem klinicznym kiły II okresu w grupie poddanej analizie była osutka plamista (43,7%), która w większości przypadków zlokalizowana była na tułowiu. Kolejnymi objawami były: osutka grudkowo-plamista na dłoniach i podeszwach (36,8%), uogólniona limfadenopatia (33,3%), łysienie kiłowe (21,8%), angina kiłowa (14,9%) oraz kłykciny płaskie (6,9%). Trzech pacjentów (1,8%) zgłaszało uporczywy świąd skóry.
U 5% chorych z kiłą objawową stwierdzono odchylenia w badaniu neurologicznym, z czego najczęstszą nieprawidłowością były zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi, polineuropatia, objawy wytwórcze i bóle głowy.
U nieco ponad połowy pacjentów (58,2%) z kiłą II okresu występował tylko jeden objaw kliniczny choroby. Najczęstszymi izolowanymi objawami były uogólniona limfadenopatia i osutka plamisto-grudkowa na podeszwach i dłoniach (po 11,5%). Znacznie rzadziej jedynym odnotowanym objawem była osutka plamista (6,9%), łysienie kiłowe (5,7%), angina kiłowa i kłykciny płaskie (po 3,4%).
W tabeli III przedstawiono współwystępowanie objawów kiły II okresu. Łysienie kiłowe w 8% przypadków występowało wspólnie z osutką plamisto-grudkową na podeszwach i dłoniach, rzadziej towarzyszyło osutce plamistej i uogólnionej limfadenopatii. Osutka plamista współwystępowała w 9,2% przypadków z anginą kiłową i w 16,1% przypadków z limfadenopatią uogólnioną.
Omówienie
Na podstawie oceny wyłącznie rodzaju zmian klinicznych stwierdzanych u chorych na kiłę wczesną wydaje się, że w ciągu ostatnich dwóch dekad obraz kiły II okresu istotnie się nie zmienił. W porównaniu z wynikami uzyskanymi przez Mindel i wsp. [6] w grupie własnej stwierdzono jednak mniejszą o prawie 50% częstość występowania osutki plamistej, natomiast liczebność grup chorych, u których pojawiła się osutka plamisto-grudkowa na dłoniach i podeszwach była porównywalna. Stwierdzono również o połowę mniejszą częstość występowania uogólnionej limfadenopatii (33,3% vs 63%). W porównaniu z wcześniejszymi doniesieniami odsetek chorych z łysieniem w badanej grupie był znacznie większy (21,8% vs około 5%).
Analiza przeprowadzona w dużej grupie pacjentów przez Jebbari i wsp. wykazała, że w Wielkiej Brytanii odsetek pacjentów z kiłą utajoną wczesną jest od kilku lat stały i nie przekracza 30% [7]. W badanej przez autorów grupie ponad 70% pacjentów spełniało kryterium kiły utajonej wczesnej. Wyjaśnieniem dla tej obserwacji może być fakt, że w przedstawionej analizie nie uwzględniono chorych z kiłą I okresu. Autorzy zauważyli ponadto znamiennie statystycznie większy odsetek pacjentów z kiłą utajoną wczesną wśród homoseksualnych mężczyzn i heteroseksualnych kobiet. Za przyczynę tego zjawiska można uznać występowanie w obu grupach objawu pierwotnego w miejscach, gdzie nie mógł on zostać zauważony przez pacjenta (przedsionek pochwy, odbyt). Powoduje to, że choroba w sposób niezauważony przez chorego ewoluuje do dalszych etapów. Nie odnotowano różnic w częstości występowania kiły utajonej wczesnej w grupach wyodrębnionych w związku z zakażeniem HIV. W niniejszej analizie wszyscy pacjenci HIV-pozytywni byli w trakcie leczenia antyretrowirusowego, co najpewniej gwarantowało optymalny stopień odpowiedzi immunologicznej i nie wiązało się z odmiennością przebiegu klinicznego kiły w porównaniu z pacjentami HIV-negatywnymi.
W grupach wyodrębnionych zgodnie z etapem choroby (kiła II okresu lub utajona wczesna) odnotowano znamienne różnice w mianach odczynu VDRL, z tendencją do wyższych mian w kile objawowej. Obserwacja ta jest zgodna z doniesieniami z piśmiennictwa, że zwykle obserwuje się zmniejszenie miana odczynów serologicznych w toku naturalnego przebiegu choroby [8].
U większości pacjentów (ponad 58%) kiła II okresu objawiała się występowaniem jednego objawu. Ponadto zauważono stosunkowo częste współwystępowanie osutki plamistej z uogólnioną limfadenopatią. Większość autorów uważa, że osutka plamista jest wyrazem hematogennego rozsiewu krętków bladych w organizmie – znajduje zatem wytłumaczenie uogólnione powiększenie węzłów chłonnych w jej przebiegu. Potwierdzeniem obserwacji autorów jest także stwierdzenie w dostępnym piśmiennictwie częstego współwystępowania łysienia kiłowego z osutkami grudkowymi w przebiegu kiły, a rzadszego z osutkami plamistymi [9].
Podsumowanie
Niniejsza praca jest pierwszą dużą analizą obrazu klinicznego kiły II okresu w populacji polskiej. U pacjentów immunokompetentnych nie odnotowuje się zwiększenia częstości występowania nietypowych objawów kiły. Powszechne stosowanie empirycznej antybiotykoterapii ze wskazań innych niż zakażenia przenoszone drogą płciową prowadzi prawdopodobnie do tego, że w coraz większym odsetku rozpoznanie kiły ustala się na późniejszych etapach choroby, w tym w okresie bezobjawowym. Stwarza to duże niebezpieczeństwo epidemiologiczne. Konieczne wydaje się więc zwiększenie częstości wykonywania badań diagnostycznych w kierunku kiły, zwłaszcza w grupach o zwiększonym ryzyku zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową.
Piśmiennictwo
1. Radolf J.D., Hazlett K.R.O., Lukehart S.A.: Pathogenesis of syphilis. [w: ] Pathogenic treponemes: cellular and molecular biology. J.D. Radolf, S.A. Lukehart (red.). Caister Academic Press, Norfolk, 2006, 197-236.
2. Chodynicka B., Serwin A.B., Klepacki A.: Kiła. [w:] Choroby przenoszone drogą płciową. T.F. Mroczkowski (red.). Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2006, 245-330.
3. Karlińska-Jachowska M., Chmielnicki P., Dziankowska--Bartkowiak B., Waszczykowska E., Torzecka JD.:
Kiła problem XXI wieku. Post Dermatol Alergol 2007, 24, 233-237.
4. Fenton K.A., Breban R., Vardavas R., Okano J.T., Martin T., Aral S. i inni: Infectious syphilis in high-income settings in the 21st century. Lancet Infect Dis 2008, 8, 244-253.
5. Michalak J.: Chorzy na antybiotyki. Przew Lek 2004, 10, 26-29.
6. Mindel A., Tovey S.J., Timmins D.J., Williams P.: Primary and secondary syphilis, 20 years’ experience. 2. Clinical features. Genitourin Med 1989, 65, 1-3.
7. Jebbari H., Simms J., Conti S., Maronqiu A., Hughes G., Ward H. i inni: Variations in the epidemiology of primary, secondary and early latent syphilis, England and Wales: 1999-2008. Sex Transm Infect 2011, 87, 191-198.
8. Lautenschlager S.: Diagnosis of syphilis: clinical and laboratory problems. JDDG 2006, 12, 1058-1072.
9. Wojas-Pelc A., Jaworek A., Pirowska M., Sułowicz J.: Łysienie jako dominujący objaw kiły. Przegl Dermatol 2009, 96, 271-277.
Otrzymano: 13 II 2012 r.
Zaakceptowano: 14 V 2012 r.
Copyright: © 2012 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License ( http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
|
|