eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
2/2009
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Komentarz

Marek Gwoździewicz

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2009; 6 (2): 118
Online publish date: 2009/06/30
View full text Get citation
 

Wielokrotny pomiar stężenia mleczanów we krwi jest rutynowym badaniem przeprowadzanym w czasie operacji kardiochirurgicznych. Zgadzam się z Autorami, że chodzi o jeden z najważniejszych markerów upośledzenia krążenia i perfuzji tkankowej.

Autorzy pracy sugerują, że oznaczenie stężenia mleczanów u chorych po zabiegach kardiochirurgicznych może mieć bardziej wiarygodne znaczenie prognostyczne niż ocena takich parametrów, jak na przykład rzut serca. Nasuwa się więc pytanie, dlaczego w przedstawionej pracy nie porównano obu parametrów. Szkoda, że nie zestawiono przynajmniej wartości żylnego stężenia tlenu (SVO2) z namierzonymi koncentracjami mleczanów. Zastanawia również fakt, że między danymi klinicznymi nie było miejsca dla porównania tak ważnego wskaźnika, jakim jest EF.

U wszystkich pacjentów doszło do statystycznego wzrostu stężenia mleczanów po operacji, ale we wszystkich przypadkach uzyskane wartości mieściły się w granicach normy; trudno więc oczekiwać różnic w przebiegu pooperacyjnym.

W związku z komentarzem, że praca jest wstępem do szerszego badania naukowego na ten temat, przypuszczam, że Autorzy w drugim etapie skoncentrują swoją uwagę na trudnych chorych (np. z pooperacyjnymi wartościami lactate ł 5–10), co na pewno podniesie wartość pracy. Oczywiście w przypadku próby oceny wpływu okołooperacyjnej koncenracji mleczanów na prognozę takiej grupy pacjentów bedzie konieczne odróżnienie wczesnego pooperacyjnego wzrostu mleczanów (do 24 godzin) od wzrostu późnego.


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.