Kolejna, szósta już edycja konferencji naukowej Pułapki w Anestezjologii i Intensywnej Terapii, zaprojektowanej jako cykliczna działalność dydaktyczno-naukowa spajająca nasze środowisko, odbędzie się 17–19 listopada 2022 r. Tegoroczne spotkanie zostanie zorganizowane w Poznaniu w przestrzeni konferencyjnej Hotelu Andersia.
Przewidujemy także uroczystości z okazji 60. rocznicy powołania struktur Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Była to druga w Polsce, w kolejności powołań, akademicka jednostka w tej dyscyplinie medycyny.
Obok standardowego programu naukowego w pierwszym dniu konferencji zaplanowaliśmy sesję poświęconą ludziom, którzy w poważny sposób wpłynęli na rozwój uniwersyteckiej anestezjologii i intensywnej terapii w Polsce. Ufam, że tę część jubileuszu zechcą wypełnić swoją wiedzą osoby będące świadkami tych zdarzeń.
W programie naukowym jak zwykle pragniemy zainteresować Państwa zagadnieniami związanymi z anestezjologią, intensywną terapią, leczeniem bólu oraz resuscytacją.
Proponujemy sesje dotyczące neuroanestezjologii oraz znieczulenia w innych wybranych dyscyplinach zabiegowych, nie pominiemy również roli w tym procesie znieczulenia regionalnego. Skupimy się na zagadnieniach związanych z trudnymi drogami oddechowymi, wyborem znieczulenia u chorych ze skrajną otyłością, znieczuleniem do cięcia cesarskiego i organizacją analgezji porodu. Zawsze ważnym problemem jest znieczulenie dzieci w różnych przedziałach wiekowych i ten temat także podejmą wykładowcy.
Zamierzamy przedstawić korzyści dla chorych wynikające ze stosowania terapii pozaustrojowych, w tym różnie rozumianego pozaustrojowego oczyszczania krwi, klinicznego leczenia żywieniowego u chorych na stanowiskach IT na OAiIT, farmakoterapii w tej grupie pacjentów, leczenia wentylacyjnego, monitorowania dynamiki układu krążenia i oddychania. Zajmiemy się również skutkami tych wysiłków terapeutycznych w odniesieniu do niekoniecznie oczekiwanego dobrostanu po wypisaniu z OAiIT. W związku z tym niezbędne jest omówienie zagadnień związanych z jakością intensywnej terapii w szerokim wymiarze.
Sepsa i wstrząs septyczny, w ogóle wstrząs, to zagadnienia, które budzą kontrowersje w świetle zmieniającej się wiedzy, więc problem patofizjologii i leczenia na OAiIT tej grupy chorych jest priorytetowy.
Wykłady wygłoszą jak zwykle uznane autorytety z zagranicy oraz z Polski.
Honorowym patronatem konferencję obejmą Władze Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydent Poznania.