WĘZEŁ WARTOWNICZY – CO WIEMY W 2018 ROKU?

 

POZNAŃ, 23.11.2018


Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszam na spotkanie poświęcone biopsji węzła wartowniczego. Organizatorem wydarzenia jest sekcja Węzła wartowniczego przy Polskim Towarzystwie Chirurgii Onkologicznej, której przewodniczę. Ostatnio spotkaliśmy się w 2014 roku na III Konferencji Węzła wartowniczego w Poznaniu. Wówczas omawialiśmy wiele problemów i nowości związanych z tematyką wartownika. Szczególne zainteresowanie wzbudziły kwestie dotyczące technologii oraz biopsji węzła w raku gruczołu piersiowego. Techniki wizualizacji przy pomocy systemu Sentimag czy technologia ICG stale się rozwijają i dowodzą właściwego kierunku w chirurgii. Znajdują obecnie miejsce nie tylko w biopsji węzła wartowniczego. 2014 rok to zmiany w podejściu do problemu wartownika i neoadjuwantu w raku gruczołu piersiowego. Wielka dyskusja i wiele wątpliwości.

Mijają 4 lata od ostatniego spotkania. Czy dzisiaj w 2018 roku biopsja węzła wartowniczego to temat do dalszej, nowej dyskusji? Czy wszystko jest tutaj proste i oczywiste?

Wydaje się iż dla Naszej codziennej praktyki klinicznej niesłychanie ważne jest szczegółowe omówienie różnych problemów. Biopsja węzła w raku gruczołu piersiowego w grupie z neoadjuwantową chemioterapią – przed czy po, czy tylko radiokoloid, co w przypadku wyjściowego N+, czy radioterapia może zastąpić chirurgię i wiele innych. W czerniaku skóry – czy biopsję będziemy wykonywać coraz rzadziej, czy musimy wykonać limfadenektomię przy pozytywnym węźle? W innych lokalizacjach narządowych – czy biopsja węzła wartowniczego w ogóle ma znaczenie?

Zapraszam do Poznania na konkretną, merytoryczną, wartościową, monotematyczną dyskusję w dniu 23 listopada.


dr hab. Dawid Murawa, prof. WSZUiE