eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
1/2006
vol. 3
 
Share:
Share:

Kronika naukowa
8. Gdańskie Spotkania Kardiochirurgiczne

Piotr Siondalski

Kardiochir Torakochir Pol 2006; 3, 1: 125
Online publish date: 2006/05/19
Article file
- 8. Gdańskie.pdf  [0.04 MB]
Get citation
 
 
20 i 21 stycznia 2006 r. odbywały się Gdańskie Spotkania Kardiochirurgiczne, przygotowane przez Klinikę Kardiochirurgii IK AMG po raz ósmy. Minister zdrowia, prof. Zbigniew Religa, który w tym roku nie mógł uczestniczyć w obradach, życzył uczestnikom udanej debaty i konstruktywnej dyskusji… podczas … forum na światowym poziomie. W tym roku miejscem spotkań była Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki. W Sali Koncertowej odnowionego budynku przy ulicy Łąkowej zebranych powitał prof. Jan Rogowski, podkreślając główne przesłania Gdańskich Spotkań Kardiochirurgicznych. Najważniejsze z nich to wzajemne przekazywanie własnych doświadczeń zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, praktyczne rozwiązywanie trudnych problemów klinicznych, a także wdrażanie nowych technologii w kardiochirurgii. Mimo zapowiadanego wcześniej gwałtownego ataku zimy, do Gdańska zjechało niemal 200 uczestników. Wśród kardiochirurgów znalazły się tak wybitne osobistości z Polski, jak prezes Klubu Kardiochirurgów Polskich prof. Bohdan Maruszewski, profesorowie Wacław Sitkowski, Jerzy Sadowski, Marian Zembala, Lech Anisimowicz, Kazimierz Suwalski, Ryszard Kalawski, oraz z zagranicy: prof. David P. Taggart z Wielkiej Brytanii, prof. Dietrich E. Birnbaum z Niemiec, dr Andrzej Sosnowski z Wielkiej Brytanii, prof. Kari Kuttila z Finlandii, perfuzjoniści: Peter van der Barselaar z Holandii i Jarosław Fijałkowski z Belgii. W tym roku po raz pierwszy rozszerzono tematykę o problemy anestezjologii w kardiochirurgii. Sesje naukowe poświęcone zagadnieniom znieczulenia i terapii pooperacyjnej prowadziła prof. Ewa Mayzner-Zawadzka. W trakcie spotkań doświadczeniami dzielili się też perfuzjoniści. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać 11 wykładów w trakcie 9 sesji naukowych oraz 70 referatów. Z powodu niespotykanego zwykle w Gdańsku silnego mrozu na sali obrad było chłodno, co jednak nie przeszkodziło większości przybyłych w aktywnym uczestnictwie w sesjach, gorących dyskusjach i pozostaniu do ostatniego referatu. Dzięki fantastycznej współpracy z Gdańskim Ośrodkiem Telewizji Polskiej i Telekomunikacji Polskiej drugiego dnia obrad zgromadzeni w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej uczestnicy Gdańskich Spotkań Kardiochirurgicznych mogli oglądać transmisję z sal operacyjnych Kliniki Kardiochirurgii AMG. Dwie przeprowadzane tam operacje były żywo omawiane i oceniane. 8. Gdańskie Spotkania Kardiochirurgiczne zostały bardzo pozytywnie ocenione przez uczestników. Zwracali oni uwagę zwłaszcza na bardzo dobrą organizację oraz wysoką wartość naukową zjazdu. Ponadto podkreślano doskonałą atmosferę zebrań i dyskusji, sprzyjającą dzieleniu się własnym doświadczeniem w tak dynamicznie rozwijającej się dziedzinie, jak kardiochirurgia. Czas na swobodną dyskusję i dokonanie wczesnej oceny wieloośrodkowej staje się wówczas bardzo cenną wartością, pozwalającą na uniknięcie tragicznych pomyłek, które dotyczą ciężko chorych ludzi, składających swoje życie w ręce lekarzy.
Copyright: © 2006 Polish Society of Cardiothoracic Surgeons (Polskie Towarzystwo KardioTorakochirurgów) and the editors of the Polish Journal of Cardio-Thoracic Surgery (Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska). This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.