GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Leczenie biologiczne a płodność pacjentów z chorobami zapalnymi jelit

Udostępnij:
Choroby zapalne jelit są groźne, jednak obecnie stosowane terapie dają szansę wielu pacjentom na normalne życie. Jednym z bardzo ważnych aspektów życia jest posiadanie potomstwa - sprawdzono zatem, czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna istotnie pogarszają jakość nasienia i tym samym obniżają płodność.
Duńsko-szwedzki zespół naukowców zbadał próbki nasienia pacjentów z ciężką postacią choroby zapalnej jelit, leczonych inhibitorami TNF-alfa. Oceniono fragmentację DNA plemników (DFI), ich liczbę, morfologię i ruchliwość, zmierzono także poziomy hormonów płciowych i stężenie inhibitora TNF-alfa w nasieniu.

Analizy wykazały, że u pacjentów z trwającym rzutem choroby ruchliwość plemników była zmniejszona, natomiast znacznie wzrosła podczas remisji (z 28,4% do 37,4%, p=0,045). Nie zaobserwowano za to różnicy w DFI (12,5% versus 12,0%, p=0,55), stężeniu (55,0 ml/ml w porównaniu z 70,0 ml/ml, p=0,39) lub prawidłowej morfologii (4,7% w porównaniu z 5,1%, p=0,51) nasienia.

W trakcie rzutu stężenie testosteronu okazało się obniżone; uległo ono normalizacji po uzyskanej remisji. Terapia inhibitorami TNF-alfa nie miała istotnego klinicznie wpływu na jakość nasienia; ponadto stężenie leku w nasieniu okazało się znikome. Skuteczna terapia biologiczna, dzięki której udaje się uzyskać remisję, nie tylko zwiększa szansę na posiadanie potomstwa, ale wydaje się także postępowaniem bezpiecznym.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.