REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Leczenie ukierunkowane na cel - czy decyzję o zmianie leczenia można podjąć już po 3 miesiącach?

Udostępnij:
Leczenie ukierunkowane na cel to strategia stosowana w terapii wielu chorób, gdyż w praktyce klinicznej pozwala uzyskać lepszą kontrolę choroby i poprawić rokowanie. Zasada ta stała się też standardem w leczeniu RZS. Celem terapii jest uzyskanie niskiej aktywności lub remisji choroby. Słuszność takiego postępowania nie podlega dyskusji, natomiast pewne wątpliwości dotyczą czasu, który musi upłynąć by stwierdzić czy terapia jest skuteczna (tzn. czy cel został osiągnięty lub wkrótce będzie osiągnięty) czy też konieczna jest zmiana leczenia.
Aktualnie algorytmy leczenia EULAR wskazują na konieczność monitorowania aktywności choroby zwalidowanymi narzędziami co 1-3 miesiące, a gdy cel nie zostanie osiągnięty zmianę terapii po 6 miesiącach.
Praca, która powstała w ośrodku w Austrii ( ośrodek związanym z wprowadzeniem metody leczenia ukierunkowanego na cel u chorych z RZS) miała na celu sprawdzenie czy można wcześniej, czyli już po trzech miesiącach terapii stwierdzić czy jest ona skuteczna, czy też może są podstawy do zmiany leczenia.
W oparciu o dane statystyczne pochodzące z badań klinicznych leczenia RZS przeprowadzono obliczenia statystyczne.
Odpowiedź na leczenie mierzona na podstawie wskaźników SDAI/CDAI, ACR20, ACR50, ACR70 nie zależała od aktywności choroby w chwili rozpoczęcia leczenia (baseline). Ponadto wyniki aktywności choroby ocenione w 3 miesiącu leczenia wyraźnie korelują z wynikami osiągniętymi w 6 miesiącu. Powyższe obserwacje sprowokowały badaczy do poszukiwania takich wartości progowych aktywności choroby w 3 miesiącu, które wskazywałyby na skuteczność terapii lub przeciwnie- konieczność zmiany leczenia mimo, iż leki były stosowane tylko 3 miesiące. Okazało się , że osiągnięcie minimalnej poprawy SDAI 50% po 3 miesiącach praktycznie wyklucza możliwość osiągnięcia remisji po 6 miesiącach, natomiast wynik SDAI 85% oznacza, iż po 6 miesiącach efekty terapii będą dobre.
Autorzy badania podkreślają, iż wyznaczenie celu leczenia jest procesem, w którym uczestniczą zarówno lekarz jak i pacjent. Dla każdego chorego cel jest dopasowany indywidualnie i związany jest z szeregiem różnych czynników tj. np. czas trwania choroby, schorzenia współistniejące, wiek, działanie niepożądane leków. Opublikowana praca jest dowodem naukowym, który daje podstawy, by doświadczony reumatolog mógł podejmować decyzje co do zmiany terapii już po trzech miesiącach leczenia, zwłaszcza u tych chorych z RZS dla których celem jest osiągnięcie remisji.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.