Specjalizacje, Kategorie, Działy
iStock

Lekarze z BCO o synchronicznych i metachronicznych zmianach przerzutowych

Udostępnij:
W Polsce rak jelita grubego jest na drugim wśród mężczyzn i na trzecim wśród kobiet miejscu w rankingu zachorowalności na choroby nowotworowe.
Co 17 sekund u kogoś na świecie diagnozuje się raka jelita grubego. To drugi nowotwór złośliwy, jeśli chodzi o przyczynę zgonów w Polsce. Poproszeni o komentarz w związku z obchodzonym pod koniec września Światowym Dniem Przerzutowego Raka Jelita Grubego specjaliści są zgodni – rak jelita grubego, odpowiednio wcześnie zdiagnozowany, może zostać całkowicie wyleczony.

– Na pewno im wcześniej rozpoznamy chorobę nowotworową, w tym jelita grubego, tym większe szanse na wyleczenie chorego albo jak najdłuższe przedłużenie jego życia – podkreśla dr n. med. Dominika Hempel, specjalista radioterapii onkologicznej z oddziału radioterapii Białostockiego Centrum Onkologii (BCO). – Każdy taki chory powinien być oceniany przez zespół wielodyscyplinarny, w tym radioterapeutę, gdyż nawet u chorych z przerzutami ta metoda ma swoje zastosowanie. Powinniśmy myśleć o radioterapii, kiedy są przerzuty do kości, do płuc, do ośrodkowego układu mózgowego (…) W przypadku zaawansowanego raka odbytnicy, nawet z przerzutami, na przykład do wątroby, często stosujemy radioterapię, potem operację ogniska pierwotnego i operację zmian przerzutowych w wątrobie – opisuje ekspertka.

Liczba nowych zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego w naszym kraju wynosi około 19 tys., co oznacza, że Polska należy do krajów o najwyższej liczbie zachorowań w całej Europie.

Dr n. med. Piotr Tokajuk, specjalista onkologii klinicznej z oddziału onkologii klinicznej im. dr E. Pileckiej z pododdziałem chemioterapii dziennej BCO mówi: – Jednokrotne wykonanie kolonoskopii, kiedy wynik jest całkowicie prawidłowy, zabezpiecza pacjenta na mniej więcej dziesięć lat (…) Celem wykonywania badań profilaktycznych, w tym również kolonoskopii, jest wykrywanie zmian przednowotworowych, w których w późniejszym okresie może rozwinąć się nowotwór złośliwy – usunięcie takich zmian, jak polipy, zmiany polipowate, gruczolaki jelita grubego, może po prostu zapobiec rozwojowi nowotworu złośliwego. W konsekwencji może to prowadzić do poprawy czasu przeżycia chorych i zmniejszenia śmiertelności z powodu raka jelita grubego.

– Przy zdiagnozowaniu raka jelita grubego najistotniejsza dla uzyskania lepszych wyników jest kompleksowa opieka, czyli połączenie tych wszystkich metod – chemioterapii, radioterapii, chirurgii – w odpowiednim czasie. To daje najlepsze wyniki leczenia – zaznacza dr n. med. Aleksander Tarasik, specjalista chirurgii onkologicznej z pododdziału leczenia nowotworów przewodu pokarmowego BCO.

Dr Tarasik wymienia i opisuje dwa typy zmian przerzutowych: synchroniczny i metachroniczny: – Synchroniczne zmiany przerzutowe wykrywamy już u pacjentów w momencie, gdy wykrywamy ognisko pierwotne, czyli guz jelita grubego. Guz jelita i zmiany przerzutowe „idą razem”. Natomiast kolejna grupa to są zmiany metachroniczne, które pojawiają się jakiś czas po usunięciu, po wyleczeniu ogniska pierwotnego. To świadczy też o tym, że nawet gdy pacjent miał w wywiadzie raka jelita grubego i był on wyleczony, to nie można zaniedbać obserwacji onkologicznej, ponieważ ta obserwacja pozwala w miarę wcześnie wykryć tę zmianę przerzutową, a ponieważ wykrywamy pojedynczą zmianę przerzutową czy kilka niewielkich zmian, daje nam to możliwość leczenia operacyjnego.

Jak wynika ze statystyk, powikłania występują u 30–40 proc. pacjentów. Najczęstszym obszarem przerzutów jest wątroba. – Wynika to z ukrwienia wątroby, ponieważ krew od większości narządów jamy brzusznej jest odprowadzana do wątroby. Wątroba to taka „kuchnia organizmu”, metabolizująca te wszystkie czynniki odżywcze, które idą do niej we krwi (…) Przerzuty mogą się utrzymywać w wątrobie przez dłuższy czas i nie „iść na cały organizm”. Teoretycznie i praktycznie, gdy złapiemy to „okienko” i w tym momencie zoperujemy chorego, usuwając przerzuty z wątroby, pacjent ma bardzo dobre szanse na wyleczenie – tłumaczy dr Tarasik.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.