Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

FDA zatwierdziła zolbetuksymab na raka żołądka i przełyku

Udostępnij:

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła zolbetuksymab w skojarzeniu z fluoropirymidyną i chemioterapią do leczenia pierwszego rzutu miejscowo zaawansowanego, nieoperacyjnego lub przerzutowego HER2-ujemnego gruczolakoraka żołądka lub połączenia żołądkowo-przełykowego, który jest klaudyną 18.2-dodatnią.

FDA zatwierdziła również test RxDx Ventana CLDN18 (43-14A) firmy Ventana Medical Systems, Inc. i Roche Diagnostics w celu identyfikacji guzów 18.2-dodatnich klaudyny, a tym samym pacjentów, którzy mogą kwalifikować się do otrzymania zolbetuksymabu.

Przeciwciało monoklonalne

Zolbetuksymab (Vyloy, Astellas Pharma) jest pierwszym lekiem ukierunkowanym na klaudynę 18.2 dopuszczonym do obrotu w Stanach Zjednoczonych. Zatwierdzenie przeciwciała monoklonalnego było pierwotnie zaplanowane na początku roku, ale zostało opóźnione z powodu problemów w zewnętrznym zakładzie produkcyjnym. Od tego czasu problemy  zostały rozwiązane.

Zolbetuksymab został również zatwierdzony w Japonii, Europie i Wielkiej Brytanii na początku tego roku. Firma szacuje, że globalny rynek będzie liczył około 82 tys. pacjentów rocznie.

– Chociaż w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił postęp w leczeniu pierwszego rzutu miejscowo zaawansowanych, nieoperacyjnych i przerzutowych nowotworów żołądka, nadal istnieje ogromna niezaspokojona potrzeba wśród naszych pacjentów – powiedział dr Samuel J. Klempner z Harvard Medical School i Massachusetts General Hospital w Bostonie. Jak zaznaczył, zatwierdzenie zolbetuksymabu „przynosi nowy biomarker i nową terapię dla pacjentów, u których guzy są CLDN18.2-dodatnie, oraz dla tych, którzy są na pierwszej linii podejmowania decyzji dotyczących leczenia”.

Działanie 

Klaudyna 18.2 – białko powierzchniowe komórki widoczne w błonie śluzowej żołądka i związane ze wzrostem i progresją guza – ulega nadekspresji w mniej więcej 40 proc. guzów połączenia żołądka i przełyku. Zolbetuksymab wiąże klaudynę 18.2 i wyzwala odpowiedź immunologiczną, która zabija komórki rakowe.

Badania kliniczne 

Zatwierdzenie przez FDA opierało się na dwóch międzynarodowych badaniach fazy 3 – SPOTLIGHT i GLOW.

Spośród 565 pacjentów biorących udział w badaniu SPOTLIGHT dodanie zolbetuksymabu do chemioterapii mFOLFOX6 doprowadziło do znacznej poprawy mediany całkowitego czasu przeżycia i przeżycia wolnego od progresji choroby. Pacjenci, którzy otrzymywali zolbetuksymab z chemioterapią mFOLFOX6, wykazali medianę korzyści w zakresie całkowitego przeżycia wynoszącą prawie 3 miesiące — 18,2 miesiąca w grupie chemioterapii zolbetuksymabem w porównaniu z 15,5 miesiąca w grupie otrzymującej chemioterapię placebo (współczynnik ryzyka [HR], 0,750). Mediana czasu przeżycia wolnego od progresji wyniosła 10,6 miesiąca w grupie zolbetuxymab plus mFOLFOX6 w porównaniu z 8,7 miesiąca w grupie mFOLFOX6 plus placebo (HR, 0,751).

Z kolei w badaniu GLOW 507 pacjentów zostało losowo przydzielonych do grupy otrzymującej zolbetuksymab z chemioterapią CAPOX lub placebo z lekiem CAPOX. Dodanie zolbetuksymabu do leku CAPOX doprowadziło również do znacznej poprawy ogólnego czasu przeżycia i przeżycia wolnego od progresji choroby. Mediana całkowitego czasu przeżycia wyniosła 14,4 miesiąca w grupie zolbetuksymabu w porównaniu z 12,2 miesiąca w grupie otrzymującej wyłącznie CAPOX (HR, 0,771), a mediana przeżycia wolnego od progresji wyniosła 8,2 miesiąca w grupie zolbetuksymabu w porównaniu z 6,8 miesiąca w grupie otrzymującej wyłącznie CAPOX (HR, 0,687).

Częstość występowania poważnych zdarzeń niepożądanych była podobna w grupie otrzymującej zolbetuksymab i placebo w obu badaniach. Nudności, wymioty i zmniejszony apetyt były najczęstszymi działaniami niepożądanymi i były znacznie bardziej prawdopodobne w przypadku dodatku zolbetuksymabu.

Zalecana dawka zolbetuksymabu z chemioterapią zawierającą fluoropirymidynę i platynę wynosi 800 mg/m2 dożylnie dla pierwszej dawki i 600 mg/m2 dożylnie co 3 tygodnie lub 400 mg/m2 dożylnie co 2 tygodnie dla kolejnych dawek.

Onkologia subskrybuj newsletter

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.