Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

AI stawia diagnozę raka jajnika sprawniej niż lekarze

Udostępnij:

Dokładność diagnostyczna sztucznej inteligencji w rozpoznawaniu przypadków raka jajnika wynosi 86 proc. Takich wyników nie osiągnie nawet najbardziej doświadczony ekspert. Zdaniem specjalistów AI może poprawić diagnostykę raka jajnika i pomóc wykrywać zmiany na bardzo wczesnym etapie, ale nigdy nie zastąpi lekarza.

  • Sztuczna inteligencja największe zastosowanie ma w analizie badań obrazowych (np. USG, rezonans, tomografia), dlatego że ludzkie oko nie jest w stanie wydobyć wszystkich informacji, które są w danym obrazie USG
  • AI może już być wykorzystywana jako metoda pomocnicza, co w kontekście małej liczby ekspertów w dziedzinie ginekologii onkologicznej będzie miało duże znaczenie – wskazuje prof. Artur Czekierdowski
  • Modele prognostyczne stworzone przez sztuczną inteligencję dają lekarzom możliwość oszacowania ryzyka wystąpienia choroby przy małych zmianach, które mogą zostać przeoczone przez niedoświadczonych lekarzy i potraktowane jako łagodne

W styczniu br. w naukowym czasopiśmie „Nature Medicine” opublikowano artykuł „Międzynarodowa wieloośrodkowa walidacja wykrywania raka jajnika za pomocą ultradźwięków sterowanych sztuczną inteligencją”, którego współautorem jest prof. Artur Czekierdowski z I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii USK nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Modele sztucznej inteligencji zaprojektowano w Karolinska Institutet w Sztokholmie. Badacze wykorzystali model sieci neuronowych opartych na uczeniu głębokim w analizie obrazów USG guzów jajnika. Po odpowiednim przeszkoleniu metody te przetestowano na ponad 17 tys. obrazów ultrasonograficznych uzyskanych od 3,6 tys. pacjentek z guzami jajnika. Pokazano je 33 ekspertom z ośmiu krajów i mniej doświadczonym w tej dziedzinie lekarzom, którzy mieli stwierdzić, czy jest to złośliwy, czy niezłośliwy guz. Następnie postawione przez nich diagnozy porównano ze zdolnościami diagnostycznymi modeli sztucznej inteligencji.

AI może odkryć niewidoczne nawet dla eksperta cechy obrazu charakterystyczne dla guzów złośliwych

– Okazało się, że sztuczna inteligencja jest lepsza w rozpoznawaniu przypadków raka jajnika zarówno od ekspertów, jak i pozostałych lekarzy. Jej dokładność diagnostyczna wyniosła 86 proc., ekspertów – 82 proc., a 77 proc. lekarzy niebędących ekspertami w tej dziedzinie – przekazał prof. Czekierdowski.

Naukowiec zwrócił uwagę, że sztuczna inteligencja największe zastosowanie ma właśnie w analizie badań obrazowych (np. USG, rezonans, tomografia), dlatego że ludzkie oko nie jest w stanie wydobyć wszystkich informacji, które są w danym obrazie USG. Jak podał, metody sztucznej inteligencji mogą odkryć niewidoczne nawet dla eksperta cechy obrazu charakterystyczne dla guzów złośliwych. – Narzędzia AI są coraz częściej wykorzystywane w opiece zdrowotnej w tej najprostszej formie co najmniej od 25 lat. Są to generalnie programy komputerowe, ale cały problem polega na ich wyszkoleniu, żeby ich analizy i wyniki były wiarygodne – wyjaśnił badacz.

Sztuczna inteligencja może poprawić diagnostykę raka jajnika

– Dzięki danym otrzymanym za pomocą technologii AI będziemy mogli w przyszłości dobrać odpowiedniejszy rodzaj leczenia dla pacjenta, prognozować przeżycie czy ryzyko nawrotu choroby – ocenił prof. Czekierdowski.

Specjalista zaznaczył, że 8 proc. guzów jest tak trudnych do zidentyfikowania, że nawet najlepsi eksperci nie są stanie zróżnicować typu guza przed operacją. Jak podał, problemem są też niepotrzebne operacje w przypadku guzów, które – jak się później okazuje – mają bardzo niskie ryzyko złośliwości.

Prof. Artur Czekierdowski podkreślił, że obecna technologia AI może wspomóc decyzje kliniczne, ale nie wymusza określonego postępowania medycznego. – Może już być wykorzystywana jako metoda pomocnicza, co w kontekście małej liczby ekspertów w dziedzinie ginekologii onkologicznej będzie miało duże znaczenie – ocenił ginekolog.

Zapytany o przyszłość AI w medycynie, podkreślił, że nie jesteśmy już w stanie przed tym uciec. – To już jest wszędzie, tylko często nie zdajemy sobie z tego sprawy, że różne systemy ze sztuczną inteligencją podpowiadają nam diagnozę. Całym problemem jest umiejętność odpowiedniego korzystania z programów opartych na AI – zaznaczył.

AI zwiększa szansę wykrycia zmian na wczesnym etapie

Dr n. med. Patrycja Ziober-Malinowska z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii USK nr 1 w Lublinie podkreśliła, że rak jajnika jest chorobą potencjalnie śmiertelną, szczególnie gdy rozpoznawany jest w zaawansowanym stadium, kiedy szanse na 5-letnie przeżycie wynoszą 20–25 proc.

– Rak jajnika nazywany jest cichym zabójcą, bo na pierwszych etapach choroby nie daje w ogóle żadnych objawów. Dlatego cały czas poszukiwane są metody obrazowe, które będą w stanie wykryć i oszacować ryzyko zmian nowotworowych nawet w małych 1–2-cm zmianach w jajniku. Modele prognostyczne stworzone przez sztuczną inteligencję dają lekarzom możliwość oszacowana takiego ryzyka na wczesnym etapie przy małych zmianach, które mogą zostać przeoczone przez niedoświadczonych lekarzy i potraktowane jako łagodne – wyjaśniła specjalistka.

Dzięki temu możliwe jest operowanie nawet najmniejszych zmian nowotworowych, co w konsekwencji wpływa na możliwość zachowania płodności u młodych pacjentek, które chcą w przyszłości mieć dziecko.

– Sztuczna inteligencja służy jako pomoc, ale nigdy nie zastąpi całkowicie lekarza. Medycyna potrafi nas zaskoczyć w różnych sytuacjach klinicznych. Dlatego technologia AI jest to narzędzie pomocnicze, ma na celu usprawnić pracę, polepszyć wyniki diagnostyki nowotworowej, zwiększyć wykrywalność raka jajnika na wczesnych etapach. To wszystko natomiast przekłada się na wyniki leczenia. Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa szansa na wyleczenie – podkreśliła dr Ziober-Malinowska.

Onkologia subskrybuj newsletter

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.