Specjalizacje, Kategorie, Działy
Dorota Mirska

Bez profilaktyki nie przełamiemy impasu rosnącej liczby zachorowań na nowotwory

Udostępnij:

Międzynarodową konferencję „W kierunku Europy wolnej od raka: wzmacnianie strategii profilaktyki”, która odbyła się w NIO PIB jako drugie spotkanie inaugurujące prezydencję Polski w UE otworzyła wiceminister Katarzyna Kacperczyk. Podkreśliła, że edukacja i pierwotna prewencja onkologiczna – biorąc pod uwagę wyzwania cywilizacyjne i starzejące się społeczeństwo – ma szczególne znaczenie.

  • W Narodowym Instytucie Onkologii  im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie odbyło się drugie spotkanie inaugurujące prezydencję Polski w UE. Na konferencję „W kierunku Europy wolnej od raka: wzmacnianie strategii profilaktyki” („Towards a cancer-free Europe: strengthening cancer prevention strategies”) przyjechali eksperci z całej Europy
  • Konferencja jest wydarzeniem towarzyszącym inauguracji prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej a celem jest wymiana doświadczeń pomiędzy różnymi krajami i szukanie wspólnych rozwiazań, które pomogą zatrzymać wciąż rosnącą liczbę zachorowań na nowotwory
  • Wydarzenie poprzedziło wystąpienie wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk i prof. Beata Jagielska dyrektor NIO PIB, które mówiły o ogromnym znaczeniu współpracy pomiędzy krajami i różnymi systemami ochrony zdrowia oraz stworzeniu wspólnego kataologu dobrych praktyk

Wiceminister Katarzyna Kacperczyk podziękowała prof. Beacie Jagielskiej, dyrektor NIO PIB za zaproszenie grona najlepszych ekspertów z całej UE, którzy podczas konferencji mogą dzielić się własnymi doświadczeniemi dotyczącymi profilaktyki antynowotworowej. Podkreśliła, że MZ zaplanowało już kolejne działania i wydarzenia mające na celu upowszechnianie wiedzy w kierunku wzmocnienia prewencji zachorowań na nowotwory:

– Profilaktyka zdrowotna jest - razem ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży i cyfryzacją - jedym z trzech najważniejszych priorytetów prezydencji Polski w UE . Będziemy dyskutować w różnych kontekstach i w różnych obszarach jak usprawnić proces profilaktyki, ale też leczenia pacjentów dzięki nowym osiągnięciom technologicznym. Ostatnim elementem, który będziemy promować w czasie polskiej prezydencji jest bezpieczeństwo lekowe. Biorąc pod uwagę konieczność rozwoju zaawansowanych terapii lekowych, także w leczeniu chorób nowotworowych, ten priorytet nabiera szczególnego znaczenia. Będziemy go wdrażać we współpracy m.in. z Narodowym Instytutem Onkologii – powiedziała wiceminister.

Celem naszej prezydencji jest pozyskanie doświadczeń, dobrych praktyk i rozwiązań

Podkreśliła znaczący udział ekspertów z państw skandynawskich, w których świadomość profilkatyki znajduje się na wysokim poziomie. – Myślę, że celem dzisiejszej konferencj i całej naszej prezydencji w ogóle jest pozyskanie doświadczeń, dobrych praktyk i rozwiązań z tych krajów, w których programy profilaktyczne, czy też wdrażane instrumenty polityki zdrowotnej działają efektywnie. Mamy nadzieję też, że w różnych tych obszarach, ale w szczególnie w obszarze profilaktyki uda nam się stworzyć katalog dobrych praktyk, które moglibyśmy wykorzystać w Polsce – nadmieniła Katarzyna Kacperczyk.

Wiceminister wskazała również, że wzrost zachorowań na nowotwory jest problemem we wszystkich krajach UE, dlatego istnieje także Europejski Plan Walki z Rakiem. Zostały w nim zdefiniowane rekomendacje działania dla państw członkowskich, które będą wspierane przez inicjatywy zacieśniające współpracę między ośrodkami rządowymi, pozarządowymi, instytucjami badawczymi.

– Bardzo będziemy chcieli w czasie naszej prezydencji rozwijać te działania i pilnować, żeby w budżecie unijnym zapewnione były środki dla instytutów badawczych na prowadzenie badań nad najbardziej skutecznymi instrumentami docierania do pacjentów we wszystkich państwach członkowskich – zaznaczyła Katarzyna Kacperczyk.

Bez profilaktyki nie przełamiemy impasu w rosnących zachorowaniach na nowotwory

Rolę edukacji i prewencji przeciwnowotworowej podkreśliła także prof. Beata Jagielska mówiąc, że bez profilaktyki nie jesteśmy w stanie osiągnąć i przełamać impasu w rosnących zachorowaniach na nowotwory.

– Wielokrotnie mówiliśmy o profilaktyce wtórnej, a zatem o badaniach, które pomagają  wykryć stany przednowotworowe czy nowotworowe na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Dzięki temu możemy prowadzić leczenie radykalne, które jest leczeniem definitywnym. Ale wiemy, że bez profilaktyki pierwotnej, która wpisuje się w kodeks walki z rakiem nie osiągniemy takich sukcesów, jakie byśmy chcieli osiągnąć – mówiła dyrektor NIO PIB.

– Chcemy dotrzeć z działaniami edukacyjnymi do najmłodszych obywateli, bo z naszych doświadczeń wynika, że już przedszkolaki są grupą docelową, którą powinniśmy uczymy, jak zdrowo żyć, jak się odżywiać i co najważniejsze - wprowadzić aktywność fizyczną. Nasze dzieci, nasza młodzież i całe społeczeństwo w ogóle unika wysiłku fizycznego, co niestety jednoznacznie w sprzyja rozwojowi nowotworów. Edukacja społeczna powinna być więc nakierowana przede wszystkim na zmianę stylu życia. Te wszystkie zadania są i będą realizowane w naszej Strategii Walki zakiem.

Profesor Jagielska zapowiedziała także uruchomienie 4 lutego w Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem od dawna oczekiwanego portalu onkologicznego dla pacjentów.

– Zaprezentujemy bardzo ważne narzędzie, które powstało we współpracy z pacjentami. Będzie „mapą drogową” dla chorych i ich bliskich, na której będziemy umieszczać wszystkie informacje, dzięki czemu chorzy nie będą pozostawieni sami sobie – powiedziała ekspertka.

– Bez profilaktyki nie postępu w onkologii, nie będziemy w stanie zmienić wyroków naszych chorych – podsumowała prof. Jagielska.

Mamy ogromny postęp we wskaźnikach przeżycia w nowotowrach: piersi, prostaty i jelita grubego

Prof. Joanna Didkowska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów NIO oraz Krajowego Rejestru Nowotworów przywołała w swojej wypowiedzi sukces, którym jest program profilaktyki pierwotnej realizowany podczas Narodowego Programu Zdrowia, w którym znacząca część działań jest poświęcona profilaktyce antynikotynowej.  

– Realizujemy te działania prowadząc także telefoniczną oraz stacjonarne poradnie pomagające osobom palącym rzucić nałóg. Te działania już przełożyły się na spadek zachorowalności i umieralności z powodu raka płuca, co jest niewątpliwym sukcesem prewencji pierwotnej. Oprócz aktywności fizycznej i zdrowej diety właśnie unikanie tytoniu jest jednym z najważniejszych obszarów, w których powinniśmy zadbać o wzmocnienie prewencji – wskazywała prof. Didkowska.

Ekspertka przypomniała również, że Krajowy Rejestr Nowotworów jest instytucją, która jest obecna w Narodowym Instytucie Onkologii od ponad 70 lat. 

– Polski Krajowy Rejestr Nowotworów jest największym rejestrem nowotworowym na świecie. Zaczynamy realizować obecnie program wspólnie z innymi rejestrami europejskimi, w ramach którego będziemy starać się ujednolicić nasze dane tak, żeby można było pokazać bardzo konkretnie, jak wygląda Polska na tle innych krajów UE. Jak wynika z naszych danych odnotowujemy nadal nieco niższą zachorowalność na nowotwory, choć w niektórych z nich nadal mamy wyższą umieralność. Odnotowaliśmy jednak ogromny postęp, jeśli chodzi o wskaźniki przeżycia w ważnych nowotworach takich jak: rak gruczołu krokowego, jelita grubego i rak piersi. Jest to także zasługa wdrożenia programów profilaktyki wtórnej.

Onkologia subskrybuj newsletter 

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.