Pierwsze spotkanie dotyczące zdrowia w ramach polskiej prezydencji
Tagi: | minister zdrowia, Izabela Leszczyna, polska prezydencja, zdrowie, Unia Europejska, bezpieczeństwo zdrowotne |
Minister zdrowia Izabela Leszczyna otworzyła w Warszawie pierwsze spotkanie dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Minister zdrowia otworzyła konferencję „Wspólnie dla zdrowia Europy – strategiczne kierunki i działania sektora zdrowia publicznego”. Jest to pierwsze posiedzenie w sprawie zdrowia, które jest jednym z filarów polskiej prezydencji w Radzie UE.
W konferencji biorą udział m.in. ministrowie i wiceministrowie zdrowia UE, eksperci ds. zdrowia publicznego i przedstawiciele organizacji zdrowotnych.
The conference "Together for Europe's Health – strategic orientations and actions of the public health sector" is underway. This is the first meeting on #HealthSecurity, which is one of the pillars of presidency in the @EUCouncil.#Poland25eu#HealthSecurity pic.twitter.com/dOXHvb6lU7
— Polish presidency of the Council of the EU (@POLAND25EU) January 16, 2025
Spotkanie jest zamknięte dla mediów. Ministerstwo Zdrowia opublikowało na portalu X cytaty z wystąpienia minister Leszczyny.
Leszczyna: Wspólnie musimy stawić czoła nowym zagrożeniom
Szefowa MZ zaznaczyła, że Europa stoi przed wieloma wyzwaniami zdrowotnymi, m.in. uzależnieniem od alkoholu, papierosów, e-papierosów i nowych produktów tytoniowych oraz rosnącymi wskaźnikami otyłości.
– Wspólnie musimy stawić czoła nowym zagrożeniom dla zdrowia dzieci i młodzieży – uzależnieniem od internetu, nowych technologii i mediów społecznościowych. Te problemy dotykają miliony osób w całej UE. Chcąc im sprostać, musimy dokładnie przeanalizować skuteczność programów i narzędzi prewencyjnych, które wykorzystujemy z naszych państwach, aby znaleźć te najlepsze – zaznaczyła w cytowanej przez MZ wypowiedzi.
Jak czytamy w poście resortu zdrowia, „identyfikacja najlepszych praktyk i rozwiązań w walce z wyzwaniami zdrowotnymi dzisiejszego świata oraz wzmocnienie współpracy między państwami członkowskimi UE pozwolą nam stworzyć lepszą politykę zdrowotną nie tylko na poziomie Unii, ale także lokalnych programów działających w krajach członkowskich”.
W ramach wydarzenia przewidziano przemówienia inauguracyjne, dyskusje panelowe na temat strategii zdrowia publicznego oraz warsztaty. Tematami spotkania są m.in.: wzmocnienie strategii profilaktyki nowotworowej, promocja zdrowia i zapobieganie chorobom przez edukację dzieci i młodzieży, skuteczność programów zdrowia publicznego, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, higiena cyfrowa w erze dezinformacji.
Priorytety Ministerstwa Zdrowia na polską prezydencję w Radzie UE od 1 stycznia 2025 r. to profilaktyka i promocja zdrowia, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, cyfrowa transformacja opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo lekowe.