Edukacja zdrowotna musi stać się immanentną częścią edukacji w polskiej szkole
Tagi: | Izabela Leszczyna, edukacja zdrowotna, profilaktyka, IKP, szczepienia HPV, program Moje zdrowie |
– Nie jest dobrze, jeśli polityka zaczyna zajmować się zdrowiem – powiedziała minister Izabela Leszczyna podczas inauguracji Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki, podkreślając, że przedmiot edukacja zdrowotna na pewno trafi do szkół. Zapowiedziała także wprowadzenie nowego programu badań profilaktycznych „Moje zdrowie”.
- W Senacie RP odbyła się konferencja „Zadbajmy o dobrostan”, która zainaugurowała ustanowiony przez Senat Rok Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki. Konferencję otworzyły marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, minister zdrowia Izabela Leszczyna, minister edukacji narodowej Barbara Nowacka oraz przewodnicząca Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera
- Ustanowienie przez Senat roku 2025 Rokiem Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki ma na celu działania zwiększające świadomość zdrowotną Polek i Polaków, promowanie badań profilaktycznych, aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i higieny psychicznej
- Podczas inauguracji Izabela Leszczyna poruszyła kontrowersyjny problem wprowadzenia przedmiotu edukacja zdrowotna, zapewniając, że na pewno trafi do szkół. Jej zdaniem musi stać się immanentną częścią edukacji w polskiej szkole
- Minister zapowiedziała także rozszerzenie programu profilaktycznego „40+” na wszystkie osoby dorosłe i zmianę nazwy na „Moje zdrowie”
Minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas inauguracji Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki, który odbył się w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej, podziękowała marszałek Senatu Małgorzacie Kidawie-Błońskiej oraz przewodniczącej Komisji Zdrowia Beacie Małeckiej-Liberze za wdrożenie w życie tej inicjatywy. Podkreśliła ogromną wagę tego, że działania Senatu w obszarze edukacji w obszarze zdrowia i dobrostanu, także psychicznego, będą kierowane w dużym stopniu do dzieci i młodzieży.
– Nie ma lepszego sposobu na promocję zdrowia, dobrostanu, profilaktyki zdrowotnej, jak przekazanie wiedzy, jaką posiada środowisko medyczne i wszyscy odpowiedzialni za zdrowie publiczne, młodym ludziom. Tym bardziej cieszę się, że rok 2025 jest jednocześnie rokiem, w którym minister edukacji Barbara Nowacka we wrześniu wprowadzi przedmiot edukacja zdrowotna – stwierdziła Izabela Leszczyna.
Nigdy nie jest dobrze, gdy polityka zaczyna się zajmować zdrowiem
Minister nawiązała w swojej wypowiedzi do kontrowersji dotyczących wprowadzenia tego przedmiotu do szkół, jakie pojawiły się w wypowiedziach polityków.
– Nigdy nie jest dobrze, gdy polityka zaczyna się zajmować zdrowiem. Ale nawet jeśli napotykamy pewne trudności, nawet jeśli polityka włączyła się do edukacji zdrowotnej, to choćby małymi krokami, ale zrobimy to, co planowaliśmy z Ministerstwem Edukacji od samego początku. Edukacja zdrowotna musi stać się immanentną częścią edukacji w polskiej szkole i tak się stanie – zapowiedziała.
– Ponieważ jako MZ chcemy kierować swoje działania także do młodych ludzi, dlatego wspólnie z MEN podjęliśmy się szczepienia przeciwko HPV w szkołach. 36 proc. placówek zgłosiło się do naszego programu – poinformała minister.
Szefowa resortu zdrowia podziękowała za wsparcie w tym projekcie towarzystwom naukowym, medycznym, onkologicznym, pediatrycznym, ginekologicznym, a także dyrektorom szkół, którzy swoje szkoły wlączyli do programu, oraz kuratorom, którzy go wspierają. – Mamy szansę dać całym pokoleniom młodych ludzi długie, zdrowe życie i zabezpieczyć ich przed bardzo niebezpiecznym nowotworem – zauważyła Izabela Leszczyna.
Od maja rusza program „Moje zdrowie”
Minister zdrowia zapowiedziała, że program profilaktyczny „40+” zostanie zmieniony na bardziej kompleksowy, poświęcony wszystkim dorosłym od skończenia 18. roku życia. Będzie nosił nazwę „Moje zdrowie”, a oprócz wykonania badań profilaktycznych znajdzie się w nim także konsultacja lekarza, który zinterpretuje badania i zaleci dalsze postępowanie.
Skomentowała także zmiany, które nastapią w IKP. – Będziemy starali się zaopiekować dzieckiem od początku, zadbamy, żeby człowiek od najmłodszych lat miał historię medyczną, dzięki czemu dorastając, będzie wiedział o sobie rzeczy, które być może będą mu potrzebne, jak na przykład to, czy był szczepiony i przeciw czemu. Chcemy, żeby Internetowe Konto Pacjenta było przypisywane noworodkom automatycznie.
Izabela Leszczyna odniosła się też do przygotowań ustawy zabraniającej sprzedaży elektronicznych papierosów, również tych, które nie zawierają nikotyny, dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. – Likwidujemy w związku z tym automaty i sprzedaż internetową e-papierosów. Nie chcemy, żeby młodzi ludzie uczyli się bardzo niezdrowego nawyku – podkreśliła.
Minister potwierdziła także zapowiadane od dawna wprowadzenie do Programu profilaktyki raka szyjki macicy nowoczesne badania przesiewowe HPV DNA oraz cytologię na podłożu płynnym.