123RF

W aptekach brakuje klarytromycyny

Udostępnij:

Główny inspektor farmaceutyczny – przedstawiając informację na temat dostępności leków w Polsce – przekazał, że największe problemy dotyczą klarytromycyny. W aptekach brakuje także innych antybiotyków z grupy makrolidów. To efekt szczytu sezonu infekcyjnego.

Utrudniona dostępność do antybiotyków

W aptekach odnotowywane są braki klarytromycyny oraz innych antybiotyków z grupy makrolidów, stanowiących jeden z podstawowych sposobów leczenia bakteryjnych infekcji górnych dróg oddechowych wywoływanych przez bakterie Mycoplasma pneumoniae czy Bordetella pertusis (pałeczki krztuśca).

– Obserwujemy wzrost zapotrzebowania na wszystkie analizowane grupy produktów leczniczych w postaciach dla dorosłych pacjentów. Utrzymuje się utrudniona dostępność do antybiotyków z substancją czynną clarithromycinum w dawkach 250 mg oraz 500 mg w postaci tabletek powlekanych oraz granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej w dawce 250 mg/ml – poinformował GIF.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że w 2024 r. wykryto 32 430 przypadków krztuśca. Oznacza to ponadtrzydziestokrotny skok względem 2023 r., kiedy odnotowano 922 zachorowania. Zdaniem ekspertów nawet 75 proc. infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci to w ostatnim czasie zakażenie mykoplazmozą.

Rośnie zapotrzebowanie na leki przeciwwirusowe 

GIF obserwuje obecne niewielki spadek wystawionych opakowań na produkty z substancją czynną oseltamivirum. To lek przeciwwirusowy stosowany głównie w leczeniu i profilaktyce grypy typu A i B.

– Zapotrzebowanie na przedmiotowe produkty nadal utrzymuje się jednak na wysokim poziomie, mogą zatem występować utrudnienia w dostępności dla poszczególnych pozycji produktowych. Planowane na styczeń dostawy mogą nie być wystarczające do pokrycia aktualnie wysokiego zapotrzebowania – poinformował GIF.

Jednocześnie inspektor przeanalizował też dostępność wybranych produktów sezonowych stosowanych w infekcjach górnych dróg oddechowych. Chodzi o preparaty zawierające substancje czynne, m.in. carbocisteinum, fluticasoni propionas, ibuprofenum, mometasoni furoas, paracetamolum. Analiza wykazała, że w większości produkty lecznicze są dostępne.

GIF wskazał, że w dalszym ciągu obserwujemy utrudnienia w dostępności do aerozoli wziewnych z substancją czynną salbutamolumoraz fluticasoni propionas 125 mcg/dawka inh. w op. po 60 dawek.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.