eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
2/2017
vol. 2
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Leki biologiczne w terapii młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów
ROZMOWA Z PROF. DR HAB. LIDIĄ RUTKOWSKĄ-SAK

Marek Matacz

Data publikacji online: 2017/09/21
O roli leków biologicznych w terapii młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów mówi prof. dr hab. Lidia Rutkowska-Sak, wiceprzewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego Chorób Reumatycznych.

Coraz większe nadzieje wiąże się z lekami biologicznymi w cięższych przypadkach młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów. Czy wiele można się po tych środkach spodziewać?

Przed wprowadzeniem leków biologicznych tylko u nielicznej grupy dzieci najciężej chorych na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) uzyskiwano zadowalającą poprawę. Nie osiągano jednak znaczącego postępu w zakresie poprawy jakości życia pacjentów. Nowe metody terapeutyczne zmieniły wyniki leczenia MIZS.

Jakie są najważniejsze korzyści?

Podczas leczenia biologicznego u większości chorych obserwuje się znaczącą poprawę we wszystkich parametrach klinicznych i laboratoryjnych już po pierwszym miesiącu leczenia i utrzymywanie się poprawy w kolejnych miesiącach. Poprawia się jakość życia dzieci, ustępuje ból i objawy uogólnienia choroby (m.in. gorączka), nie nawracają bądź nie pojawiają się nowe zmiany zapalne w narządzie wzroku, poprawia się ruchomość stawów, dziecko „nadrabia” niedobory wzrostu, nie czuje się gorsze od rówieśników, nie opuszcza lekcji w szkole. Jednakże tylko ok. 40% pacjentów osiąga po kilku miesiącach całkowitą remisję choroby, a po odstawieniu leczenia rzadko jest ona trwała i jedynie u 10% chorych trwa dłużej niż 5 lat.

Co z trwałymi uszkodzeniami wywołanymi przez chorobę?

Niestety dotychczas tylko pojedyncze badania obserwacyjne wskazują na zatrzymanie postępu zmian destrukcyjnych w obrębie stawów. Wymaga to dalszych dobrze udokumentowanych badań.

Jak leki te sprawdzają się pod kątem bezpieczeństwa?

Dobre rezultaty terapeutyczne badań rejestracyjnych z randomizacją skłoniły reumatologiczne towarzystwa naukowe w krajach całego świata do prowadzenia naukowych rejestrów bezpieczeństwa i skuteczności leków biologicznych. Z rejestrów wynika, że leki te są skuteczne i bezpieczne.

Czy to samo potwierdzają krajowe wyniki?

Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania tych leków w Polsce są podobne jak w innych krajach. Wyjątkowo obserwuje się ciężkie zdarzenia niepożądane, a skuteczność terapii zależy niewątpliwie od wielu czynników, m.in. typu początku choroby, czasu do rozpoznania choroby (niekiedy jest bardzo długi), aktywności choroby (w tym tzw. czynników złej prognozy) oraz właściwie prowadzonej...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.