Drogie Koleżanki i Koledzy,
Obejmując urząd Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zwracam się do wszystkich Państwa z prośbą o daleko idącą pomoc i poparcie wspólnych działań na rzecz naszej dyscypliny.
Bardzo proszę Państwa o stały kontakt, o przekazywanie swoich uwag i wniosków na adres e-mail Zarządu Głównego: ptgzg@gpsk.am.poznan.pl; ptgms@gpsk.am.poznan.pl; ptgzg@poczta.onet.pl; oraz tel. +48 61 84-19-330; 84-19-265.
To właśnie wspólne nasze działania mogą doprowadzić do poprawy wizerunku Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w chwili zbliżającego się wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Sądzę, że Państwo podzielają też pogląd, że aby sprostać zadaniom stojącym przed nami wszystkimi należy:
– Dążyć do utrzymania łączności z każdym ginekologiem i położnikiem, przy czym nasze partnerstwo powinno być zbudowane na przekonywaniu, a nie na rozkazach. Jak już wspomniałem, potrzebujemy partnerstwa
w osiąganiu wspólnego celu, a nie fałszywej rywalizacji. W świetle niedawnych rozbieżności może się Wam wydawać, że cel ten jest nieosiągalny, niemniej debata na te tematy winna pozostawać wciąż otwarta.
– Polepszyć jakość szkoleń podyplomowych członków PTG. W celu usprawnienia systemu, do końca roku zostanie powołana Akademia po Dyplomie z siedzibą w Poznaniu. Za stronę merytoryczną odpowiadać będzie, powołana na mój wniosek Rada Programowa, w skład której wejdą najlepsi specjaliści. Podstawą działania będą opracowane grupy tematyczne zagadnień, związanych z ginekologią i położnictwem. Organizacją kształcenia podyplomowego zajmie się specjalnie powołany do tego celu poznański sekretariat oraz lokalne organizacje, którym powierzona będzie strona organizacyjno-techniczna poszczególnych seminariów.
– Wzmocnić pozycję PTG przy pomocy środków masowego przekazu, a także w kolejnych edycjach czasopism i podręczników naukowych. Jako organ założycielski PTG poza Ginekologią Polską uznano dodatkowo Polish Journal of Gynaecological Investigations, a afiliacji dokonano w odniesieniu do czasopism Ginekologia po Dyplomie i Przegląd Menopauzalny.
– W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej należy PTG dopasować do nowych norm i struktur. Podejmiemy ścisłą współpracę z organizacjami ginekologiczno-położniczymi, działającymi w państwach unijnych. Dlatego też należy doprowadzić program specjalizacji w ginekologii i położnictwie do tego, aby odpowiadał strukturom i normom unijnym. Należy dążyć do tego, by znajomość języka angielskiego była warunkiem uzyskania specjalizacji.
– Dążyć do tego, by przedstawiciel Zarządu Głównego PTG był członkiem komisji wybierających ordynatorów szczebla wojewódzkiego, kierowników klinik i innych ważnych stanowisk.
– Zależy mi także, aby doszło do daleko idącej współpracy z innymi towarzystwami naukowymi, jak też z akademiami medycznymi.
– Zakładam daleko idącą współpracę z konsultantem krajowym ds. ginekologii i położnictwa w zakresie kształtowania opinii, zarządzaniu i reprezentacji Zarządu Głównego PTG w resorcie Ministerstwa Zdrowia
i w parlamencie.
Do realizacji powyższych założeń poszerzono skład Prezydium Zarządu Głównego PTG dodatkowo o:
– pełnomocnika Zarządu ds. kontaktów mediami – prof. Romuald Dębski
– pełnomocnika ds. kontaktów z organizacjami unijnymi – doc. Mariusz Bidziński
– dyrektora Akademii po Dyplomie – prof. Tomasz Pertyński
– konsultanta krajowego ds. położnictwa i ginekologii.
Z pozdrowieniami
Prezes
Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
Marek Spaczyński
Copyright: © 2003 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (
http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.