eISSN: 2299-0038
ISSN: 1643-8876
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


5/2007
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Hyperemesis gravidarum

Joanna Tkaczuk-Włach
,
Dorota Robak-Chołubek
,
Małgorzata Sobstyl
,
Arkadiusz Baran
,
Grzegorz Jakiel

Przegląd Menopauzalny 2007; 5: 310–315
Online publish date: 2007/10/26
View full text Get citation
 
Około 30% kobiet uskarża się w czasie ciąży na nudności, natomiast ponad 50% ciężarnych cierpi z powodu zarówno nudności, jak i wymiotów. Wynika z tego, że tylko ok. 20% kobiet może cieszyć się początkiem ciąży bez tych uciążliwych dolegliwości [1, 2].
Jak wskazują badania w dużych grupach ciężarnych, nudności są uważane za najbardziej uciążliwe z dolegliwości, jakie towarzyszą początkom ciąży. Stwierdzono, że ich natężenie i charakter odpowiada tym, jakie są spotykane u pacjentów onkologicznych poddawanych chemioterapii [3].
Kobiety stwierdzają jednoznacznie, że nudności i wymioty ograniczyły znacząco ich codzienne funkcjonowanie w wielu wymiarach – pracę zawodową, obowiązki domowe oraz funkcje rodzicielskie [4]. Dodatkowo nie jest to dolegliwość epizodyczna lecz rozciągnięta w czasie na wiele tygodni ciąży. Nudności i wymioty pojawiają się najczęściej ok. 4.–10. tyg. ciąży.
Nudności, mimo że najczęściej opisywane w podręcznikach jako poranne, jak wynika z ostatnich badań, towarzyszą większości kobiet przez cały dzień [2, 3]. Podobna sytuacja dotyczy czasu ustępowania tych dolegliwości – najczęściej uważa się, że następuje to wraz z końcem I trymestru. Wielu autorów podkreśla jednak, że w większości badanych przypadków ustępują one dopiero ok. 20.–22. tyg., a u ok. 10% kobiet trwają przez całą ciążę [3].
Stan, który nazwano niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych (ang. hyperemesis gravidarum – HG), spotyka się z częstością 0,3–1,5% [5]. Najczęściej cytowana w literaturze przedmiotu definicja odwołuje się do tej przyjętej w pracy Fairweather z 1968 r. – są to nudności i wymioty pojawiające się przed 20. tyg. ciąży na tyle ciężkie, że powodują konieczność hospitalizacji [6, 7].
Wymioty są częste, powodują odwodnienie, ketozę – kwasicę, zaburzenia elektrolitowe i kwasowo-zasadowe, a nawet rozpad białek mięśni czy zanik mięśni [8, 9]. Często autorzy powołują się na kryterium utraty masy ciała powyżej 5%, jako wykładnika ciężkości wymiotów i jedno z ważnych kryteriów wskazujących na konieczność hospitalizacji ciężarnej [9]. Niestety większość autorów jest zdania, że powyższa definicja odbiega od potrzeb klinicysty, jest bardzo ogólnikowa, mało precyzyjna i średnio przydatna w codziennej praktyce klinicznej.

Etiologia


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.