Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy,
Redaktorzy i Czytelnicy
Kardiochirurgii i Torakochirurgii Polskiej!
Wychodząc naprzeciw nowym rozwiązaniom, redakcja Kardiochirurgii i Torakochirurgii Polskiej wprowadza w roku 2012 zmiany i udogodnienia, które będą korzystne nie tylko dla Autorów, Czytelników i zespołu redakcyjnego, ale także pozwolą na dalszy, bardziej dynamiczny rozwój czasopisma, w tym także na wzrost współczynnika IF.
Żeby jednak nasze czasopismo mogło starać się o podwyższenie współczynnika IF, przede wszystkim musi publikować dobre prace, które będą cytowane przez innych autorów w innych czasopismach. Wydaje się, że na dzisiaj nie wystarcza już praca drukowana po polsku i cytowana przez Kolegów w naszym kraju. Dlatego też czynimy obecnie intensywne starania, aby Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska znalazła się w jednej z najbardziej popularnych na świecie wyszukiwarek, jaką jest PUBMED, a następnie w bazie MEDLINE, z których to korzystają lekarze klinicyści i naukowcy z całego świata. Żeby jednak tak się stało, prace powinny być drukowane w języku angielskim. W związku z tym chcielibyśmy zachęcić Państwa do pisania i nadsyłania na adres redakcji anglojęzycznych prac oryginalnych, poglądowych, prezentacji szczególnie ciekawych przypadków, które z pewnością będą miały dużo większą szansę zaistnienia w środowisku międzynarodowym.
Stałym elementem unowocześniania pisma jest systematyczne usprawnianie pracy naszej redakcji. Miło nam poinformować Państwa, że we współpracy z ambitnym wydawcą, jakim jest TERMEDIA, z dniem 2 kwietnia 2012 r. uruchamiamy elektroniczny system obsługi prac, czyli tzw. panel redakcyjny. Oznacza to, że wszystkie prace, które będziecie chcieli Państwo opublikować w Kardiochirurgii i Torakochirurgii Polskiej, będą musiały być przekazywane za pomocą tego systemu on-line, a nie jak do tej pory e-mailem czy też pocztą tradycyjną. Pozwoli nam to w dużo większym stopniu niż obecnie usprawnić pracę redakcyjną nad materiałem, ale także poprawić kontakt z Autorami, Recenzentami i Komentatorami.
Aby skorzystać z panelu redakcyjnego, trzeba będzie zalogować się na stronie www.termedia.pl (w zakładce naszego czasopisma) – podobnie jak to jest praktykowane w innych dobrych polskich i zagranicznych czasopismach. Oczywiście, jeśli będziecie mieli Państwo jakieś trudności czy też dodatkowe pytania, jesteśmy gotowi pomóc, zapewniając, że adres i telefon redakcji pozostają bez zmian.
W roku 2012, tj. po 8 latach istnienia Kardiochirurgii i Torakochirurgii Polskiej, oficjalnego czasopisma Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów, jego trwałej i mocnej pozycji, odpowiadając na rosnące wymagania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w zakresie parametryzacji i oceny czasopism, dokonaliśmy zmian rady redakcyjnej oraz – co szczególnie istotne – umiędzynarodowienia listy redaktorów i recenzentów nadsyłanych prac.
Jednocześnie w imieniu Państwa i redakcji bardzo dziękujemy dotychczasowym członkom redakcji za pomoc w powstaniu i rozwoju naszego pisma.
Zgodnie z obowiązującymi obecnie w redakcjach międzynarodowymi wymogami, konieczne są informacje na temat wkładu każdego z autorów w powstanie danej publikacji. Informacje te powinny być przekazywane pisemnie redakcji w stosownym oświadczeniu. W związku z tym przygotowano formularz dostępny na naszej stronie internetowej, w którym należy procentowo określić udział każdego ze współautorów, np. w tworzeniu koncepcji, założeń czy zastosowanych metod w przygotowywanej pracy. Takie rosnące wymagania to dobry znak zdecydowanej poprawy jakości i rzetelności w nauce polskiej i medycynie oraz świadectwo jej rosnącej międzynarodowej pozycji.
Drodzy Czytelnicy!
Licząc na zaakceptowanie przez Państwa zmian, chcielibyśmy mieć przekonanie, że dobrze służą rozwojowi naszego czasopisma. Pozostajemy otwarci na kolejne usprawnienia i ciekawe propozycje, dobrze służące rozwojowi pisma i znaczeniu jego misji w rozwoju naukowym i szkoleniowym ambitnego pokolenia polskich kardiochirurgów, torakochirurgów, chirurgów naczyniowych, endowaskularnych, w tym także badaczy i klinicystów zajmujących się problemami chorób serca, płuc i naczyń.
Ciesząc się z radości i nadziei, jakie niesie nadchodząca wiosna, polecamy Państwu nasze pismo i szczególną troskę o jego rozwój i jakość.
Zespół redakcyjny
Kardiochirurgii i Torakochirurgii Polskiej