Specjalizacje, Kategorie, Działy

Obraz zmian radiologicznych płuc w przebiegu MAS oraz COVID-19

Udostępnij:
Zespół aktywacji makrofagów (macrophage activation syndrome, MAS) jest to zespół objawów ciężkiej reakcji autoimmunologicznej jaka może mieć miejsce w wyniku choroby reumatycznej najczęściej w przebiegu choroby Stilla (zarówno postaci u dorosłych jak i wieku dziecięcego) oraz w toczniu rumieniowatym układowym. MAS uważany jest za wtórną postać HLH (haemophagocytic lymphohistiocytosis- limfohistiocytoza hemofagocytarna).
Przebieg kliniczny MAS przypomina ciężką postać COVID-19, który aktualnie stanowi poważny problem w skali globalnej. Naukowcy chcieliby jak najwięcej dowiedzieć się o patomechanizmach, które leżą u podstawy ciężkiego autoimmunologicznego zapalenia płuc, a niekiedy także niewydolności wielonarządowej będącej przyczyną wysokiej śmiertelności COVID-19.

We Włoszech przeprowadzono jednoośrodkowe badanie, którego celem było porównanie radiologicznych zmian w tomografii komputerowej klatki piersiowej u chorych z COVID-19 (n=47) oraz MAS (n=10) w oparciu o automatyczną ocenę komputerową (AI-based software -Myrian) oraz w powiązaniu z obrazem klinicznym choroby.

W ocenie klinicznej odnotowano u wszystkich chorych duszność oraz gorączkę, natomiast w badaniach laboratoryjnych w przypadku MAS występowała małopłytkowość a w COVID -19 limfopenia i neutrofilia. W obu grupach podwyższone były D-dimery. W ocenie skali H-score (kalkulator obejmujący dane kliniczne i laboratoryjne służący do wczesnego rozpoznawania MAS) wszyscy chorzy z MAS osiągnęli punkt odcięcia, podczas gdy skala okazała się nieprzydatna w ocenie u chorujących na COVID-19, ponieważ żaden nie uzyskał wyniku pozytywnego. Odnośnie oceny radiologicznej zmian płucnych u chorych z zakażeniem wirusowym bardziej nasilone były zmiany w płucach o charakterze mlecznej szyby zlokalizowane w szczytach, przypodstawnie, obwodowo oraz obustronnie, ponadto częściej występowały zagęszczenia w szczytach płuc. Dodatkowo u chorych z COVID-19 stwierdzono dodatnią korelację nasilenia zmian płucnych z CRP oraz ujemną z liczbą limfocytów.

Wspomniane powyżej różnice przebiegu MAS i ciężkiej postaci Covid-19 mogą być pomocne w praktyce klinicznej w diagnostyce różnicowej. Odmienności w przebiegu obu chorób stanowią punkt wyjścia do prowadzeniach dalszych badań nad patogenezą procesów immunologicznych w przebiegu COVID-19.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.