en ENGLISH
eISSN: 2299-8284
ISSN: 1233-9989
Nursing Problems / Problemy Pielęgniarstwa
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
3/2017
vol. 25
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
Artykuł oryginalny

Ocena wpływu pracy zmianowej na stan zdrowia personelu pielęgniarskiego wybranego podmiotu leczniczego — dane ilościowe (część I)

Marta Szymańska-Czechór
,
Edyta Kędra

Data publikacji online: 2017/10/25
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:

Wstęp. Praca jest ważnym elementem życia każdego człowieka dorosłego, ale jej częste wykonywanie w porze nocnej pociąga za sobą konsekwencje zdrowotne.
Cel pracy. Zaprezentowanie otrzymanych wyników badań dotyczących wpływu pracy zmianowej na zdrowie badanych pielęgniarek.
Materiał i metody. Badania zostały przeprowadzone w wybranym podmiocie leczniczym w 2016 roku, w grupie 100 pielęgniarek. Przeprowadzono je metodą sondażu diagnostycznego za pomocą autorskiego kwestionariusza ankiety oraz Ateńskiej Skali Bezsenności (AIS).
Wyniki. Badani zauważyli u siebie zmiany w funkcjonowaniu układu pokarmowego (49,4%), sercowo-naczyniowego
(36,1%) i nerwowego (71,1%), a także zwrócili uwagę na negatywny wpływ pracy zmianowej na ich życie rodzinne (42%) i towarzyskie (48%).
Wnioski. Analiza otrzymanych wyników wykazała negatywny wpływ pracy w systemie zmianowym, a zwłaszcza w porze nocnej, na stan zdrowia pielęgniarek, co może być czynnikiem wpływającym na powstawanie dolegliwości i schorzeń.

słowa kluczowe:

praca zmianowa; konsekwencje; pielęgniarka

© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.