eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
4/2007
vol. 4
 
Share:
Share:

Od Redakcji
New Europe, New Perspectives for Atrial Fibrillation Therapy 2007 – dyskutujmy o ablacjach we wspólnej Europie!

Kazimierz B. Suwalski

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2007; 4 (4): 344
Online publish date: 2008/01/04
Article file
- 03.pdf  [0.14 MB]
Get citation
 
 
Szanowni Państwo! Koleżanki i Koledzy!
W ciągu ostatniej dekady obserwujemy nieustanną, żywiołową ewolucję w dziedzinie chirurgicznego leczenia migotania przedsionków – począwszy od rodzącej się idei, a skończywszy na integralnej części chirurgii serca. Zachodzący we wszystkich obszarach życia wprost niewiarygodny postęp naukowy i technologiczny przyspiesza i intensyfikuje to zjawisko.
Jesteśmy głęboko przekonani, że rosnące europejskie doświadczenie w chirurgii migotania przedsionków znalazło się w odpowiednim momencie, aby podsumować
i przedyskutować dotychczasowe osiągnięcia i nadchodzące wyzwania pośród szanownych członków „rodziny ablacyjnej” – rodziny tak pięknie rozwijającej się po historycznym zjednoczeniu naszego kontynentu.
Jest nam niewymownie miło, iż udało się nam spotkać w Warszawie, mieście, w którym od setek lat wzajemnie przenikały i wzbogacały się kultury Wschodu i Zachodu Europy. Nazwa konferencji dobrze odzwierciedla ideę, jaka przyświecała nam podczas jej organizacji – New Europe, New Perspectives for Atrial Fibrillation Therapy.
Pierwszy dzień obrad minął pod znakiem podsumowania i przeanalizowania światowych osiągnięć w tej dziedzinie. Zostaliśmy zaszczyceni obecnością gości z całej Europy, największych autorytetów, jak profesorowie: Friedrich W. Mohr, Gerhardt Hindricks, Ulrich von Oppell, Nicolas Doll, Krishna Khargi, Amiran Revishvili, Hauw T. Sie. Wspólnie prześledziliśmy różne strategie ablacji, zastosowanie różnych źródeł energii w poszczególnych typach operacji. Położyliśmy nacisk na „gorące tematy” w kardiochirurgii, jak ablacja „na bijącym sercu” czy leczenie chirurgiczne samoistnego migotania przedsionków z zastosowaniem technik mało inwazyjnych. Wykłady ilustrowane były transmisją
z sali operacyjnej, na której doc. Nicolas Doll wykonał mało inwazyjną krioablację utrwalonego samoistnego migotania przedsionków.
Jednak szczególnie bliski naszym sercom stał się drugi dzień konferencji, kiedy to odbył się polski „okrągły stół ablacyjny”. Z wielką radością powitaliśmy przedstawicieli wszystkich ośrodków kardiochirurgicznych w Polsce, którzy dzielili się podczas kolejnych dwóch sesji swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Była to zatem unikalna okazja do podsumowania naszych polskich osiągnięć na tym polu. Żywa dyskusja dotyczyła niezliczonych aspektów chirurgicznych, ale nie stroniliśmy też od trudnych i pozamedycznych tematów, jak na przykład finansowanie. Wydaje się, że dzięki znakomitym i aktywnym uczestnikom Konferencji udało się spełnić ambitne zadania jej wyznaczone. Serdeczne podziękowania składamy wszystkim kierownikom klinik, kardiochirurgom, kardiologom, wszystkim lekarzom i studentom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i dzięki którym konferencja odniosła sukces. Szczególne podziękowania składamy Panu Profesorowi Marianowi Zembali za jego obecność oraz pomoc w organizacji i prowadzeniu sesji.
Szanowni Państwo! Jest nam niezmiernie miło przedstawić kolejny owoc konferencji, jakim jest niniejszy numer „Kardiochirurgii i Torakochirurgii Polskiej”. W kolejnych zeszytach znajdą się artykuły poświęcone chirurgicznej ablacji migotania przedsionków z większości polskich ośrodków, a jak już wiemy – mamy się czym w Polsce pochwalić. Serdecznie podziękowania i gratulacje składamy na ręce autorów. Powstanie niniejszego zeszytu jest sukcesem całego środowiska kardiochirurgicznego i świadczy
o jego wysokim poziomie naukowym, potencjale współpracy i aktywności. Wyrazy ogromnego uznania i wdzięczności za nieocenioną pomoc i inicjatywę składamy redaktorowi naczelnemu „Kardiochirurgii i Torakochirurgii Polskiej”, Panu Profesorowi Marianowi Zembali.
Copyright: © 2008 Polish Society of Cardiothoracic Surgeons (Polskie Towarzystwo KardioTorakochirurgów) and the editors of the Polish Journal of Cardio-Thoracic Surgery (Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska). This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.