eISSN: 2299-0046
ISSN: 1642-395X
Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
6/2006
vol. 23
 
Share:
Share:
abstract:

Case report
Giant basal cell carcinoma – case report and literature review

Katarzyna Łętowska-Andrzejewicz
,
Jacek Zdybski
,
Elżbieta Świątek
,
Jadwiga Czuba
,
Ryszard Maciejewski

Post Dermatol Alergol 2006; XXIII, 6: 282–285
Online publish date: 2006/12/21
View full text Get citation
 
Wprowadzenie Rak podstawnokomórkowy (basal cell carcinoma – BCC) jest wolno rosnącym nowotworem skóry o naciekaniu miejscowym, rzadko dającym przerzuty. Należy do najczęściej występujących nowotworów skóry o stosunkowo łagodnym obrazie histologicznym.
W większości przypadków umiejscawia się na twarzy, szczególnie w jej górnej połowie. Pozostała lokalizacja obejmuje miejsca odsłonięte, szczególnie eksponowane na przewlekłe działanie promieni UV, tj. owłosioną skórę głowy i górne części tułowia. Nowotwór powstaje w skórze prawidłowej jako powoli rosnąca, niebolesna zmiana. Znanych jest kilka odmian klinicznych i histopatologicznych tego guza. Najczęstsze to: rak podstawnokomórkowy guzkowy, wrzodziejący, barwnikowy, twardzinopodobny i torbielowaty.
W piśmiennictwie spośród 64 możliwych czynników ryzyka odpowiedzialnych za nowotworzenie wyodrębniono 33, z którymi może być związane częstsze występowanie tego nowotworu lub transformacja w jedną z jego postaci.
Najważniejsze z nich to: wiek (częściej spotykany po 60. roku życia), płeć (częstszy u mężczyzn), charakterystyczny fenotyp (osobnicy o jasnej karnacji, rudych lub jasnych włosach), ekspozycja na promieniowanie UV (częstszy u osób z już stwierdzanymi zmianami posłonecznymi takimi jak actinic cheilitis, actinic keratosis, solar lentigo) czy promieniowanie jonizujące oraz występowanie BCC u krewnych I stopnia.
Olbrzymi rak podstawnokomórkowy jest bardzo rzadkim nowotworem. Cechuje się skłonnością do występowania wieloogniskowego, rośnie, naciekając głęboko otaczające tkanki.
Olbrzymi BCC pojawia się w miejscach chronionych przed słońcem, u osobników rasy kaukaskiej, bez wywiadu rodzinnego odnośnie do występowania nowotworów skóry.
Charakterystyczną cechą jest jego częstsze występowanie u chorych z różnorakimi zaburzeniami immunologicznymi i psychicznymi. Kryteria olbrzymiego raka podstawnokomórkowego to: wymiar powyżej 10 cm średnicy, charakterystyczne cechy kliniczne i morfologiczne [1–4]. Charakterystycznymi cechami jest także brak ekspresji genu BCL-2 na komórkach guza oraz większa cykliczność w pojawianiu się markerów proliferacji w porównaniu z klasyczną postacią BCC. Pod względem histologicznym gigant BCC to typ drobnoguzkowy, twardzinopodobny, guzkowy, rzadko powierzchowny [5, 6].
W zmianach olbrzymich częstsze są przerzuty do odległych narządów (płuc, wątroby, mózgu, ślinianek) w porównaniu z klasyczną postacią BCC [8–10].
W pracy...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.