eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
1/2017
vol. 2
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Po pierwsze szacunek i etos pracy – działalność Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Maria Majdan

Data publikacji online: 2017/05/26
Naczelną zasadę kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz zespołu prof. Marii Majdan stanowi ustalenie rozpoznania choroby przed włączeniem leczenia, do czego służą zarówno wiedza, jak i dostępny sprzęt.
Katedra i Klinika Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prowadzona przez prof. Marię Majdan specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu układowych chorób tkanki łącznej. W Klinice realizowany jest również program leczenia lekami biologicznymi zapalnych chorób stawów: przede wszystkim reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. W grupie chorych leczonych lekami biologicznymi jest też sporo młodych osób chorych na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, którzy kontynuują terapię rozpoczętą w ramach leczenia pediatrycznego. Leki biologiczne wykorzystuje się też w leczeniu układowych zapaleń naczyń i w wybranych przypadkach chorych na najciężej przebiegające inne układowe choroby tkanki łącznej.
– Staramy się hołdować zasadzie, że przed podjęciem leczenia należy ustalić rozpoznanie, bo tylko wtedy terapia może być prowadzona w sposób właściwy. W przypadku chorób reumatycznych, a szczególnie wielu układowych chorób tkanki łącznej jest to w wielu przypadkach bardzo trudne wyzwanie. Stąd ogromną wagę przywiązujemy do diagnostyki, którą niejednokrotnie powtarzamy lub uzupełniamy w przypadku chorych zwracających się do nas z innych ośrodków – podkreśla prof. Maria Majdan. Naczelną zasadą międzyludzką w pracy w Klinice jest wzajemny szacunek oraz stałe uzupełnianie wiedzy. Każdy z nas stara się wnosić swój wkład w rozwój Kliniki i często uczymy się jedni od drugich.
Klinika Reumatologii wyłoniła się z Instytutu Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na początku lat 80. XX wieku. Pierwszym kierownikiem Kliniki był prof. Leszek Szczepański.
Profesor Maria Majdan objęła kierownictwo Kliniki w 2003 r. Na początku Klinika funkcjonowała pod nazwą Klinika Reumatologii. Ze względu na profil leczenia nazwę zmieniono w 2004 r. na Klinikę Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej. Chodziło o sprecyzowanie, że klinika zajmuje się nie tylko zapalnymi chorobami układu ruchu, ale przede wszystkim kompleksową diagnostyką i leczeniem układowych chorób tkanki łącznej. Tym samym Klinika odzwierciedla światowy trend w kierunku koncentrowania działalności...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.