REUMATOLOGIA
Twardzina układowa
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Pomalidomid - czy okaże się skuteczny w leczeniu twardziny układowej?

Udostępnij:
Włóknienie tkanek jest zasadniczym elementem patofizjologii twardziny układowej. W przebiegu choroby wzmożona aktywnośc fibroblastów oraz nadmierna synteza włókien kolagenowych jest przyczyną zmian strukturalnych narządów wewnętrznych i i prowadzi do ich dysfunkcji.
Pomimo licznych badań naukowych i wysiłków ekspertów nadal brak jest skutecznej terapii w leczeniu tej jednostki chorobowej związanej z istotną śmiertelnością.
Pomalidomid jest analogiem talidomidu. Lek wykazuje właściwości immunomodulujące o niedokładnie poznanym mechaniźmie. Obecnie prowadzone są badania nad skutecznością palidomidu w leczeniu chorób o podłożu autoimmunologicznym oraz chorób nowotworowych. Palidomid wykazuje właściwości antyfibrotyczne. W badaniach doświadczalnych potwierdzono skuteczność leku w hamowaniu włóknienia jak i indukowaniu regresji już powstałych zmian włóknistych. W doświadczeniu użyto modeli wczesnej postaci twardziny układowej ( myszy z włóknieniem indukowanym bleomycyną) oraz szczepu myszy TSK1 (o grubej skórze, z endogenną aktywacją fibroblastów ) jako modelu późniejszego stadium choroby. Badano grubość skóry, zawartość hydroksyproliny oraz liczbę miofibrobastów. Wykazano działanie leku na ściężkę przekazywania sygnału poprzez TGFβ. Palidomid okazała się skuteczny zarówno w zapobieganiu jak i leczeniu zmian włóknistych w modelach zwierzęcych twardziny układowej. Aktualnie prowadzone jest badanie kliniczne II fazy leczenia palidomidem twardziny układowej uogólnionej z włóknieniem płuc.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.