eISSN: 2299-0038
ISSN: 1643-8876
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


5/2006
vol. 5
 
Share:
Share:

The level of knowledge of certain women groups in the city of Lodz about the menopause period

Mieczysława Wyderka
,
Andrzej Zdziennicki

Przegląd Menopauzalny 2006; 5: 317–322
Online publish date: 2006/11/16
Article file
- poziom wiedzy.pdf  [0.06 MB]
Get citation
 
 
Wstęp
W Polsce żyje obecnie ponad 7 mln 220 tys. kobiet po 45. roku życia. WHO określa taki wiek jako początek okresu menopauzalnego [1]. Zgodnie z definicją WHO z 1996 r., menopauza jest to krwawienie miesiączkowe, po którym przez 12 mies. nie wystąpiła menstruacja i nie jest to spowodowane jakąkolwiek patologią [1]. Menopauza występuje zwykle u kobiet między 40. a 55. rokiem życia, w krajach zachodnich średnio w 51. roku życia, u Polek ok. 49. roku [2]. Badania prowadzone w różnych krajach wykazały, że na wcześniejsze wystąpienie menopauzy mają wpływ takie czynniki, jak: palenie papierosów, niepłodność, niski poziom socjoekonomiczny, krótsze cykle miesięczne [3]. W Polsce hormonalną terapię zastępczą przyjmuje ok. 6–7% kobiet, w krajach zachodnich waha się pomiędzy 18 a 30% [4]. Podkreśla się, że kobiety stosujące HTZ cechuje lepsze wykształcenie oraz wyższy status socjoekonomiczny [5].

Cel pracy
Celem pracy jest przedstawienie poziomu wiedzy ankietowanych kobiet, mieszkanek Łodzi, z różnym wykształceniem, na temat znajomości takich pojęć, jak: menopauza, okres przekwitania, jego objawy, hormonalna terapia zastępcza.

Materiał i metody badań
Łączną analizą objęto 615 mieszkanek Łodzi, które podzielono na trzy grupy. Pierwszą stanowiły nauczycielki z wykształceniem średnim zawodowym i wyższym, pracujące w szkołach podstawowych i średnich. Drugą stanowiły pielęgniarki i położne posiadające wykształcenie średnie zawodowe i wyższe, pracujące w lecznictwie otwartym i zamkniętym. Pielęgniarki i położne zatrudnione w szpitalach zostały podzielone na dwie grupy. Jedną stanowiły pielęgniarki i położne pracujące w szpitalach, w których znajdowały się oddziały ginekologiczne i poradnie specjalistyczne o profilu ginekologicznym, drugą – pracujące w szpitalach, w których nie było oddziałów i poradni ginekologicznych. Do trzeciej badanej grupy zostały zaliczone kobiety z wykształceniem podstawowym i zasadniczym. Kryterium doboru ankiet do dalszych analiz był przedział wieku od 45 do 55 lat oraz występowanie typowych objawów okresu około- i postmenopauzalnego o charakterze naczynioruchowym. Metodą badawczą była standaryzowana ankieta. Przeanalizowano, czy ankietowane kobiety znają pojęcie menopauza, potrafią określić objawy, zarówno wczesne – wypadowe, jak i następstwa niedoborów hormonalnych. Zapytano je, czy stosowały lub stosują HTZ i co było powodem rozpoczęcia lub zaprzestania leczenia, jaki jest poziom ich świadomości prozdrowotnej, w tym palenia tytoniu, wizyt kontrolnych u ginekologa, samokontroli piersi. Uzyskane wyniki zostały poddane analizie statystycznej z zastosowaniem testu chi-kwadrat Pearsona, a wnioskowanie statystyczne przeprowadzono przy standardowym poziomie istotności 0,05.

Wyniki
W badanych grupach kobiet 151 nauczycielek (N), 331 pielęgniarek i położnych (PiPŁ) oraz 133 kobiet niepracujących (KN) z wykształceniem podstawowym i zasadniczym prześledzono znajomość i zrozumienie pojęcia menopauza. Pojęcie to znane było wszystkim nauczycielkom oraz pielęgniarkom i położnym, natomiast wśród kobiet z wykształceniem podstawowym i zasadniczym znało je 65 osób (48,9%).
Wśród 151 ankietowanych nauczycielek 136 (90,1%) wiedziało, że jednym z objawów menopauzy są uderzenia gorąca, natomiast 131 (86,8%) uważało, że drażliwość wynika z braku hormonów w organizmie. O tym, nauczycielek (70,9%). Kołatania serca według respondentek to objaw menopauzy i tego zdania były 93 kobiety (61,6%).
Bóle stawów wymieniło 60 nauczycielek, czyli 39,7%, suchość skóry 68 kobiet, co stanowiło 45,7%. 68 nauczycielek (45,0%) nietrzymanie moczu zaliczyło do późnych objawów przekwitania jako skutek niedoborów w organizmie żeńskich hormonów. Choroby serca i naczyń oraz zwyrodnienie kręgosłupa zostały zaliczone do objawów tego okresu przez 54 kobiety, czyli 35,7%. O osteoporozie, że jest późnym objawem przekwitania, wiedziały 54 nauczycielki (35,7%).
Wśród 133 kobiet niepracujących z wykształceniem podstawowym i zasadniczym (KPZ), 93 (69,9%) wiedziało, że objawem wczesnym okresu menopauzalnego są uderzenia gorąca. 68 kobiet (51,1%) nocne poty zaliczyło do tego okresu, 46 respondentek (34,5%) znało, że bóle stawów, jak i podwyższona drażliwość mogą być objawami tego okresu, suchość skóry – 27 kobiet (20,3%).
Objaw nietrzymania moczu został zaliczony do objawów przekwitania przez 24 kobiety, co stanowiło 18%. O tym, że obniżenie hormonów żeńskich przyczynić się może do powstania cukrzycy wiedziało 8 kobiet, czyli 6%, natomiast 24,8%, czyli 33 kobiety wiedziały, że zwiększenie zachorowań na choroby serca i naczyń w tym okresie należało skojarzyć z okresem przekwitania. 28 kobiet, co stanowiło 21,0%, wiedziało, że osteoporoza to jeden z późnych objawów niedoborów hormonalnych w organizmie. 29 kobiet (21,8%) wymieniło, że niedobór hormonów może mieć wpływ na powstanie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, a 27 kobiet (20,3%) na zwiększenie masy ciała.
Wśród 331 przebadanych pielęgniarek i położnych najczęściej wskazanymi wczesnymi objawami związanymi z menopauzą były: uderzenia gorąca (96,7%), drażliwość (87,3%), kołatanie serca (81,6%) oraz nocne poty (81,3%). Drugą grupę pod względem znajomości stanowiły: suchość skóry (49,8%), bóle stawów (41,4%). Spośród późnych objawów związanych z przekwitaniem najczęściej wymienianym przez pielęgniarki i położne była osteoporoza (84,9%). Znacznie rzadziej choroby serca (40,2%) i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (38,7%), otyłość (42,8%), nietrzymanie moczu 36,3%.
W tab. IV i V przedstawiono wiedzę pielęgniarek PO n-58 i położnych PłO n-36 lecznictwa otwartego i zamkniętego. Wyniki uzyskane od pielęgniarek i położnych pracujących w lecznictwie zamkniętym podzielono na dwie grupy. Jedną stanowiły pielęgniarki PZG n-56 i położne PŁZG n-58 pracujące w szpitalach, w których znajdowały się oddziały ginekologiczne i poradnie specjalistyczne o profilu ginekologicznym, natomiast drugą pielęgniarki PZ n-123, pracujące w szpitalach, w których nie było oddziałów i poradni ginekologicznych.
Wśród 151 nauczycielek 33 (21,9%) stosowały hormony. Czas stosowania terapii wahał się od 2 mies. do lat, natomiast w przeszłości stosowało ją 16 nauczycielek (10,6%), w czasie od 2 mies. do 2 lat. Żadna z nich nie podjęła ponownej kuracji hormonalnej. Wśród pielęgniarek i położnych pracujących w lecznictwie zamkniętym HTZ stosowało od 16 do 18%. Czas stosowania od 3 mies. do 2–3 lat, jedna przyjmowała 6 lat i jedna 10 lat. W przeszłości stosowało leczenie od 7 do 11% pielęgniarek i położnych. Czas stosowania od 3 mies. do 2 lat. Jedna stosowała terapię 6 lat. Trzy położne i dwie pielęgniarki ponownie podjęły leczenie hormonalne, natomiast 17,2% pielęgniarek i 33,3% położnych pracujących w lecznictwie otwartym stosowało HTZ. Czas stosowania od 6 mies. do 6 lat. W przeszłości stosowało ją 17%. Dwie położne i jedna pielęgniarka ponownie rozpoczęły kurację hormonalną.
Wśród kobiet niepracujących, z wykształceniem podstawowym i zasadniczym, 12 (9%) korzystało z uzupełnień niedoborów hormonalnych. Czas stosowania terapii trwał od 6 mies. do 2 lat i u jednej 8 lat, natomiast w przeszłości stosowało leczenie 6,7% – 9 kobiet, w czasie od 6 mies. do 2 lat i dwie nie podały czasu trwania leczenia. Żadna z ankietowanych ponownie nie podjęła leczenia. Czynnikami mobilizującymi dla 82 (76%) kobiet do rozpoczęcia leczenia hormonalnego były przede wszystkim objawy naczynioruchowe, zatrzymanie miesiączki dla 55, co stanowiło 51%, natomiast wiedza dla 45 (41,7%).

Wiedzę na temat objawów menopauzy oraz leczenia hormonalnego 73,3% badanych kobiet ocenia za niewystarczającą, 90,1% badanych nauczycielek stwierdziło duże braki w wiedzy dotyczącej badanego okresu, podobnego zdania było 85,5% kobiet niepracujących. Natomiast od 64 do 77% pielęgniarek i położnych pracujących w lecznictwie otwartym i zamkniętym stwierdziło, że ich wiedza wymaga wielu merytorycznych uzupełnień. Najmniejszy procent – 16,7 położnych pracujących w lecznictwie otwartym określiło swoją wiedzę za niewystarczającą.
Dla 41% kobiet wiedza pochodziła ze środków masowego przekazu, a dla 28% od lekarzy. 13,9% nauczycielek i 26% kobiet niepracujących zaufało wiedzy pielęgniarek i położnych i miała ona istotny wpływ na podjęcie przez nie leczenia, natomiast 91,7% badanych położnych pracujących w lecznictwie otwartym uważało, że wiedza, którą przekazały kobietom mogła mieć wpływ na dalsze decyzje dotyczące leczenia. Podobnego zdania było 36,1% pozostałych pielęgniarek i położnych.
Profilaktyka jest bardzo ważnym elementem wykrywania wczesnych zmian chorobowych. Badane kobiety określiły częstość wizyt u ginekologa, częstość badań palpacyjnych gruczołów piersiowych przez ginekologa oraz umiejętność samokontroli piersi.

Omówienie wyników
Z przeprowadzonych badań wynika, że 100% nauczycielek, 100% pielęgniarek i położnych oraz 48,9% kobiet niepracujących z wykształceniem podstawowym i zasadniczym znało pojęcie menopauzy. Według Wyrzkiewicza 42% badanych kobiet będących w okresie menopauzy znało to pojęcie. Wiedzę tę łączy się z wykształceniem i wiekiem [6]. Inne badania mówią, że prawie co dziesiąta Polka w tym wieku nigdy nie spotkała się z terminem menopauza, co czwarta słyszała go, ale nie jest pewna co on oznacza [7].
Po przeanalizowaniu danych zawartych w ankietach oraz po porównaniu z danymi w piśmiennictwie medycznym ustalono, że objawy wymieniane przez badane kobiety są zgodne z przyjętymi wzorcami. Bardziej znane były respondentkom objawy wazomotoryczne tego okresu niż późne jako następstwa niedoborów hormonalnych. Najlepszą znajomością tych objawów wykazay się położne pracujące w lecznictwie otwartym. Nieco mniejszą wiedzą, ale porównywalną, nauczycielki i pozostałe pielęgniarki i położne. Znacznie mniejszą wiedzę posiadały kobiety z wykształceniem podstawowym i zasadniczym. Wyniki badań wskazują, że wiedza, którą posiadały na temat menopauzy dla 41% pochodziła ze środków masowego przekazu, dla 28,0% od lekarzy. 13,9% nauczycielek i 26,0% kobiet niepracujących zaufało wiedzy pielęgniarek i położnych i miała ona znaczący wpływ na podjęcie przez nie leczenia. W badaniach wieloośrodkowych na świecie wykazano, że pierwszym źródłem informacji dotyczących zdrowia są media, na drugim miejscu lekarz. Jedynie w USA lekarz jest na pierwszym miejscu [8]. Kuciarska-Ciesielska wykazała, że podstawowym źródłem wiedzy o zdrowiu dla polskiej kobiety jest fachowa literatura i czasopisma [9].
W Szwecji HTZ stosuje od 11 do 22% kobiet, w USA 34%, w Niemczech 19%, we Francji 17%. Sobczuk i wsp. uważają, że w Polsce tylko 6% kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym stosuje leczenie [10]. Nasze badania dodają, że podczas przeprowadzania badań 19,8% badanych kobiet korzystało z HTZ, w przeszłości stosowało ją 12,1%, a z tego 1,3% ponownie podjęło leczenie. Powodem rozpoczęcia leczenia były uciążliwe objawy naczynioruchowe oraz wiedza. Głównym powodem rezygnacji dla 73,5% był koszt leczenia, niedosyt wiedzy na temat leczenia dla 47,9%, lęk przed nowotworem dla 42,5%, brak skutecznej poprawy pomimo leczenia dla 41,1%, natomiast pojawienie się ponownych krwawień dla 37,5%. Autorzy badań twierdzą, że ok. 76–81% pacjentek przerywa leczenie w ciągu pierwszych 3 lat [1, 7]. Czas stosowania leczenia przez ankietowane kobiety był zróżnicowany: 2 mies. stosowało je 16,3%, 6 mies. 24,1%, największy odsetek – 45 – stosowało rok, 2 lata – 22%, 4 lata – 17,3% badanych kobiet, 6 lat – 8,6% badanych. Wielu autorów w swoich pracach udowadnia, że kobiety, które stosują HTZ, cechuje lepsze wykształcenie, co potwierdzają nasze badania, oraz wyższy status socjoekonomiczny [5]. Z badań epidemiologicznych wynika, że u stosujących leczenie odnotowuje się mniejszą śmiertelność na nowotwór sutka. Z naszych badań wynika, że 42,5% badanych kobiet, które przyjmowały leki hormonalne zrezygnowało z leczenia z obawy przed zachorowaniem na raka sutka. Leczenie to może spowodować nieoczekiwane krwawienia lub plamienia [11]. U 37,5%, badanych kobiet, które stosowały HTZ, wystąpiły acykliczne krwawienia lub plamienia z macicy i to było dla badanych powodem do zaprzestania dalszego leczenia.
Wielu autorów prac uważa, że jednym z czynników przyspieszających powstawanie naturalnej menopauzy jest palenie papierosów. Wyniki badań były drastyczne. Najwięcej, bo aż 72,9% badanych kobiet z wykształceniem podstawowym i zasadniczym paliło papierosy, 40,5% pielęgniarek i położnych oraz 31,8% nauczycielek. Bernhardt stwierdził, że wśród kobiet palących wcześniejsze klimakterium występuje u 20% [12]. Danell podaje, że wiek menopauzy dla amerykańskich palaczek przypada na 47,7 lat [13]. Adena i wsp., badając kobiety australijskie stwierdzili, że średni wiek menopauzy u palaczek był o 1,3 roku wcześniejszy [14]. Kaczmarek i Szwed przedstawiły, że pojawia się przeciętnie w 47,2 roku życia [15], Koniarek i wsp. wykazały, że o 0,93–1,82 roku wcześniej [16].

Wnioski
1. Wykształcenie badanych grup mieszkanek Łodzi oraz ich miejsce pracy mają istotny wpływ na posiadaną wiedzę na temat znajomości objawów przekwitania i stosowania hormonalnej terapii zastępczej.
2. Wśród badanych kobiet najlepiej przygotowane do propagowania wiedzy na temat okresu przekwitania są położne pracujące w lecznictwie otwartym.

Piśmiennictwo
1. Pertyński T. Kobieta w wieku okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym. Medycyna po Dyplomie 1997; 6: 13-18.
2. Steiner M, Yonkers K. Depresja u kobiet. Via Medica, Gdańsk 1999; 55-8.
3. Kronenberg F, Downey JA. Thermoregulatory physiology of menopausal hot flushes: review. Con J Physiol Pharmacol 1997; 65: 1312-24.
4. Suzin J, Surkont G. Metaboliczne skutki działania estrogenów w czasie hormonalnego leczenia kobiet po menopauzie. Menopauza 2001, Łódź, 1-3 marca 2001; 51-52.
5. Caltabiano M, Holzheimer M. Dispositional factors, coping and adaptation during menopause. Climacteric 1999; 2: 18-22.
6. Zatoński W, Tyczyński J. Nowotwory złośliwe w Polsce 1993. Centrum Onkologii, Warszawa 1996; 34-8.
7. Romanowska D. Piękne 50-letnie. Terapia hormonalna może sprawić, że życie znów stanie się piękne. Newsweek 2002; 27: 64-6.
8. Milewicz A. HTZ, czyli urodzić się na nowo. Terapia 1996; 8: 3-4.
9. Kuciarska-Ciesielska M. Stan zdrowia kobiet w Polsce. Promocja zdrowia. Nauki społeczne i medycyna 1999; 16: 115-30.
10. Sobczuk A, Nadel I, Pertyński T. Ciągła kombinowana terapia niskimi dawkami u kobiet we wczesnym okresie menopauzalnym. Prze Menopauzal 2002; 2: 28-34.
11. Studd J. Hormonal replacement therapy. Menopause 1996; 6: 136-81.
12. Bernhardt P. The normal menopause transition. Am J Hum Biol 1992; 4: 37-9.
13. Daniell H. Cigarette smoking relative weight and menopause. Lancet 1998; 2: 373-4.
14. Adena M, Gallagher H. Relation between smoking and natural menopause. Am J Hum Biol 1992; 4: 121-22.
15. Kaczmarek M, Szwed A. Wiek menopauzy a rozrodczość i styl życia kobiet. Menopauza. IV Kongres, Łódź 1-3 marca 2001; 15-21.
16. Koniarek J, Kowalski P, Żukowska- Kowalska K. Wpływ palenia papierosów w zanieczyszczonym środowisku na wiek wystąpienia ostatniej miesiączki w populacji Dolnego Śląska. Ginekologia Polska 1991; 62: 295-8.
Copyright: © 2006 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.