eISSN: 2299-0046
ISSN: 1642-395X
Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
4/2007
vol. 24
 
Share:
Share:

Special work
The genetic diagnostics of primary cutaneous T-cell lymphomas. Part III: The comparison of abnormal cell clone incidence in cutaneous T-cell lymphomas using molecular method of TCRγ rearrangement and cytogenetic techniques

Małgorzata Sokołowska-Wojdyło
,
Bogusław Nedoszytko
,
Jolanta Gleń
,
Monika Zabłotna
,
Waldemar Placek
,
Wojciech Silny
,
Agnieszka Wąsik
,
Jadwiga Roszkiewicz

Post Dermatol Alergol 2007; XXIV, 4: 165–170
Online publish date: 2007/08/28
Article file
- diagnostyka cz. 3.pdf  [0.10 MB]
Get citation
 
 

Wstęp
Chłoniaki T-komórkowe wywodzące się pierwotnie ze skóry (ang. cutaneous T-cell lymphoma – CTCL) stanowią niejednorodną grupę nowotworów, z których najczęstszymi są ziarniniak grzybiasty (ang. mycosis fungoides – MF) i zespół Sezary’ego (ang. Sezary syndrome – SS). Diagnostyka CTCL, mimo dość wyraźnych kryteriów, jest wciąż trudna. Szczególnie dotyczy to wczesnych stadiów chłoniaków, które klinicznie mogą imitować choroby zapalne, np. wyprysk, atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, przyłuszczycę, liszaj płaski, a nawet erytrodermię [1, 2]. Dużym problemem diagnostycznym w przypadku CTCL jest wczesna detekcja komórek nowotworowych w skórze i we krwi obwodowej. Jedna z metod ich identyfikacji to wykrywanie we krwi obwodowej komórek Lutznera (Sezary’ego), które mają duże, pofałdowane jądro komórkowe (mózgokształtne – cerebriforme). Obecność tych komórek w liczbie >1000/mm3 stanowi cechę diagnostyczną w SS. Jednak fakt wykrywania komórek Lutznera w innych, nienowotworowych ww. dermatozach obarcza tę metodę dużym błędem i nie zawsze pozwala na jednoznaczną interpretację wyników [1, 2].
Obecnie duże nadzieje we wczesnej diagnostyce CTCL wiąże się z badaniem cytogenetycznym oraz molekularnym, opierającym się na wykrywaniu nieprawidłowych klonów komórek T za pomocą analizy rearanżacji genów TCRγ [2–7].
W przedstawianej pracy porównano częstość występowania nieprawidłowych klonów komórkowych w pierwotnych chłoniakach T-komórkowych skóry analizowanych za pomocą metody cytogenetycznej oraz molekularnej z zastosowaniem analizy rearanżacji genów TCRγ.
Materiał i metody
Materiał badań stanowiły biopsje skóry, węzłów chłonnych oraz krew obwodowa, pochodzące od 31 pacjentów Kliniki Dermatologii Akademii Medycznej z rozpoznaniem CTCL [25 przypadków MF, 3 SS, 2 anaplastycznego chłoniaka wielokomórkowego CD30+ (cutaneous anaplastic large cell lymphoma – C-ALCL) i 1 angiocentrycznego chłoniaka z komórek NK/T].
Badanie cytogenetyczne polegało na analizie aberracji chromosomowych w metafazach uzyskanych z hodowli limfocytów krwi obwodowej pobranej od 27 pacjentów z CTCL (17 przypadków MF, 7 SS, 2 C-ALCL i 1 pacjent z angiocentrycznym chłoniakiem z komórek NK/T), barwionych metodą GTG (trypsyna + Giemsa). Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami za aberrację klonalną uznawano taką, która występowała u pacjenta w 2 metafazach (aberracje strukturalne) lub 3 metafazach (aberracje liczbowe).
W celu wykrycia rearanżacji genów TCRγ badano tkanki pochodzące od 31 pacjentów z CTCL (25 przypadków MF, 3 SS, 2 C-ALCL i 1 angiocentrycznego chłoniaka z komórek NK/T). Z wycinków skórnych i fragmentów węzłów chłonnych przechowywanych w temperaturze –80°C izolowano genomowy DNA za pomocą zestawu A&A Biotechnology (Polska) i następnie przeprowadzono łańcuchową reakcję polimerazy z użyciem 3 mieszanin starterów komplementarnych do odcinka łączącego V-J TCRγ, jak opisano poprzednio [3]. Otrzymane produkty rozdzielano metodą elektroforezy w gradiencie temperatur (HD-TGGE) i/lub na żelu denaturującym MDE-PAGE. Uzyskane produkty rozdziału analizowano i archiwizowano przy użyciu programu komputerowego FOTOAnalyst PC Image firmy Fotodyne.
Wyniki
Analiza cytogenetyczna pacjentów z MF wykazała obecność aberracji chromosomowych u 11 (64,3%) z 17 badanych. Klonalne aberracje chromosomowe wykrywano u 4 chorych (wyłącznie liczbowe u 3 pacjentów i aberrację strukturalną u 1 pacjenta), natomiast u 7 występowały aberracje nieklonalne. Wszyscy chorzy z aberracjami chromosomowymi byli w stadium zaawansowania CTCL co najmniej II (T1,2 lub 3, N0,1, M0). Kariotyp prawidłowy stwierdzono u 6 pacjentów, spośród których 3 było w stadium I zaawansowania, a 3 w stadium II. Monoklonalność genów TCRγ wykryto u 64% pacjentów z MF – wszyscy byli w co najmniej II stadium zaawansowania choroby (tab. 1.).
U wszystkich pacjentów z zespołem Sezary’ego wykrywano klonalne aberracje chromosomowe. Poza 1 przypadkiem z delecją del(8)(p21), jako jedyną zmianą w komórkach, kariotyp pozostałych pacjentów był najczęściej złożony, z licznymi aberracjami strukturalnymi i liczbowymi. Odnotowano okołodiploidalną liczbę chromosomów z klonami poliploidalnymi. Obserwowane aberracje chromosomowe prowadziły najczęściej do utraty materiału chromosomów 2, 9, 10, 13 i 17. Wyniki badań cytogenetycznych pacjentów przedstawiono w tab. 2. i 3. Przykładowe kariotypy zamieszczono na ryc. 1. i 2.
Aberracje chromosomalne stwierdzono także u 1 z 2 pacjentów z CTCL CD30+. Kariotyp pozostałych pacjentów z tej grupy był prawidłowy (wyniki tab. 2.–3.). Monoklonalność genów TCRγ odnotowano u wszystkich pacjentów z SS, C-ALCL, a także u pacjenta z angiocentrycznym chłoniakiem z komórek NK/T. Zestawienie badań cytogenetycznych oraz molekularnych przedstawia tab. 3. Łącznie w badaniu molekularnym monoklonalność wykryto u 22 (71%) spośród 31 badanych z CTCL, natomiast obecność klonalnych aberracji chromosomowych u 19 (70,4%) spośród 27 badanych z CTCL.
Dyskusja
Pomimo wyraźnego określenia kryteriów diagnostycznych CTCL, ich diagnostyka nadal nie jest łatwa. Oprócz badania histopatologicznego oraz immunohistochemicznego skóry, powiększonych węzłów chłonnych, szpiku i badań obrazowych narządów wewnętrznych, współczesna diagnostyka oferuje możliwość oceny klonalności rearanżacji genów receptora TCR oraz analizę aberracji chromosomalnych zarówno w skórze, jak i we krwi chorych [1, 3, 7, 8].
Zastosowanie metody łańcuchowej reakcji polimerazy PCR oraz elektroforezy o wysokiej rozdzielczości pozwala na wykrywanie klonu TCR we krwi u ok. 40% pacjentów z MF, natomiast w skórze w 90% przypadków MF [9–13]. Ogólnie nieprawidłowe klony komórkowe wykrywano w 40–90% wszystkich CTCL [14].
W przeprowadzonych badaniach monoklonalność genu TCRγ stwierdzono u 64% pacjentów z MF, u wszystkich pacjentów z SS, C-ALCL, a także u pacjenta z angiocentrycznym chłoniakiem z komórek T/NK typu nosowego. Łącznie monoklonalność wykryto u 22 (71%) spośród 31 badanych CTCL, co jest wynikiem zgodnym z badaniami innych autorów [2, 14]. Monoklonalność rearanżacji genów TCRγ korelowała z obrazem klinicznym CTCL oraz ze stopniem zaawansowania choroby. Poliklonalność rearanżacji odnotowano we wczesnych stadiach MF, natomiast monoklonalność raczej w późnych stadiach MF i SS.
Stwierdzenie monoklonalności genów TCR zostało uznane za niezależny negatywny czynnik prognostyczny w odpowiedzi CTCL na leczenie [13]. W większości przypadków zaobserwowano identycznie zrearanżowany klon w skórze, węzłach chłonnych i krwi pacjentów z CTCL [13]. Znajdowano także różne klony zrearanżowanego genu TCR w skórze i węzłach chłonnych u ok. 1/3 pacjentów z MF [12]. Stwierdzenie monoklonalności genów TCR nie jest jednoznaczne ze złośliwością procesu chorobowego [15]. Odnotowano bowiem jej obecność we krwi zdrowych osób oraz w skórze pacjentów z dermatozami zapalnymi [15–18]. Istnienie klonu nowotworowego w tych przypadkach zależało od wieku i wiązało się głównie z komórkami CD8+ [19].
Występowanie aberracji chromosomowych jest jedną z cech komórek nowotworowych, która pozwala na ich odróżnienie od komórek prawidłowych. U chorych z MF/SS aberracje wykrywa się w ok. 60% przypadków, najczęściej w zaawansowanych stadiach tych chłoniaków. Kariotyp opisanych do tej pory przypadków MF/SS był często złożony, z licznymi aberracjami strukturalnymi i liczbowymi. Nie wykryto dotychczas swoistej, powtarzalnej aberracji chromosomowej [7, 20–25].
W badanych przez autorów artykułu przypadkach MF/SS, aberracje chromosomowe obserwowano u wszystkich pacjentów z SS, a tylko u 64% chorych z MF. Złożoność aberracji chromosomowych korelowała ze stadium klinicznym zaawansowania choroby.
Cechą badanych pacjentów z MF/SS była niestabilność chromosomowa, objawiająca się zmiennością kariotypową oraz występowaniem licznych komórek z nieklonalnymi aberracjami strukturalnymi. Zjawisko takie obserwowali także inni autorzy, co wskazuje na niestabilność genetyczną komórek MF/SS [21, 24, 26, 27]. Dostrzeżone w badaniu aberracje chromosomowe prowadziły najczęściej do utraty materiału chromosomów 2, 9, 10, 13 i 17, co jest zgodne z obserwacjami innych autorów [20–25] i może wiązać się z utratą zlokalizowanych w tych chromosomach genów supresorowych CDKN2A i 2B (locus 9p21), RB1 (locus 13q), PTEN (locus 10q) i TP53 (locus 17p) [20–25].
Obecność aberracji chromosomalnych obok rearanżacji TCR przemawia za klonalną ekspansją komórek T. Wykrycie aberracji może przemawiać za zbliżającym się nawrotem choroby lub jej postępem [19, 28]. Obecność komórek z takimi samymi klonalnymi aberracjami chromosomowymi niektórzy badacze [28–31] wykrywali nie tylko we krwi, ale także w skórze i węzłach chłonnych osób zdrowych.
Związek klonalności genów TCR z obecnością zaburzeń chromosomalnych opisywano już w chłoniakach. Stwierdzono np. trisomię chromosomu 7 w linii nowotworowych komórek wywodzących się z CTCL równolegle do 3 klonalnie zrearanżowanych odcinków TCRb zarówno w tej linii komórek, jak i w skórze oraz krwi pacjenta, od którego ta linia się wywodziła [32]. Trisomię chromosomu 7 spotyka się także w tkankach bez złośliwego procesu rozrostowego i najprawdopodobniej wiąże się z wiekiem, przez co nie może być markerem złośliwości procesu [2, 33].
Wykazywano także na poziomie pojedynczej komórki, że nowotworowe limfocyty T wykazują zarówno rearanżacje monoklonalne TCRγ, jak i mikroskopowo wykrywalne aberracje chromosomowe stanowiące wspólnie wyznacznik złośliwości procesu [34].
W przypadku C-ALCL monoklonalność TCR stwierdza się w większości przypadków. Monoklonalny rozrost w obu przypadkach C-ALCL może być potwierdzeniem tych wyników. Za pomocą badania cytogenetycznego aberracje wykryto tylko w 1 przypadku tego chłoniaka. Nie wykryto t(2;5), swoistej dla ALCL CD30+ o pozaskórnym pochodzeniu, co potwierdzać może fakt rzadkiego występowania tej aberracji w skórnej postaci ALCL [33, 34].
W pozawęzłowym chłoniaku z komórek NK/T typu nosowego w większości przypadków odnotowuje się konfigurację germline genu TCR. Rearanżację monoklonalną stwierdza się niezmiernie rzadko w odmianie o fenotypie limfocytów T cytotoksycznych [2, 13]. Cechą kariotypu tych guzów jest delecja długich ramion chromosomu 6 [34]. Badany przypadek chłoniaka angiocentrycznego z komórek T/NK typu nosowego wykazywał monoklonalność genów TCRγ i brak klonalnych aberracji chromosomowych.
Łącznie w przeprowadzonych badaniach testami molekularnymi monoklonalność wykryto u 22 (71%) spośród 31 badanych z CTCL, natomiast obecność klonalnych aberracji chromosomowych stwierdzono u 19 (70,4%) spośród 27 badanych z CTCL, co daje porównywalną czułość dwóch metod w wykrywaniu klonalnych rozrostów nowotworowych. Podobne wyniki uzyskali w swoich badaniach Muche i wsp. [2].
Za pomocą badania cytogenetycznego wykrywa się niewielkie klony komórkowe. Pozwala to na śledzenie progresji nowotworu i klonalnej ewolucji komórek nowotworu, jednak jego wykonanie jest czasochłonne i wymaga dużego doświadczenia badacza. Za badaniem klonalności za pomocą metod analizy rearanżacji genu receptora TCR przemawia wysoka czułość, szybkość wykonania badania i mniejsza pracochłonność, jednak wykrywanie monoklonalności u niektórych osób zdrowych oraz osób z dermatozami zapalnymi ogranicza jego wartość diagnostyczną.
W podsumowaniu przeprowadzone badania wskazują na komplementarność metody cytogenetycznej i molekularnej opartej na analizie rearanżacji genu TCRγ w diagnostyce i monitorowaniu CTCL.
Piśmiennictwo
1. Willemze R, Jaffe ES, Burg G, et al. WHO-EORTC classification for cutaneous lymphomas. Blood 2005; 105: 3768-85.
2. Marcus Muche J, Karenko L, Gellrich S, et al. Cellular coincidence of clonal T cell receptor rearrangement and complex clonal chromosomal aberrations – a hallmark of malignancy in cutaneous T cell lymphoma. J Invest Dermatol 2004; 122: 574-8.
3. Wojdyło M. Zastosowanie PCR w diagnostyce chłoniaków skóry z komórek T. Przegl Dermatol 1997; 84: 409-17.
4. Ralfkiaer E, O’Connor NTJ, Crick J, et al. Genotypic analysis of cutaneous T-cell lymphomas. J Invest Dermatol 1987; 88: 762-5.
5. Bakels V, van Oostveen JW, Gordijn RL, et al. Diagnostic value of T-cell receptor beta gene rearrangement analysis on peripheral blood lymphocytes of patients with erytroderma. J Invest Dermatol 1991; 97: 782-6.
6. Bachelez H, Bioul L, Flageul B, et al. Detection of clonal T-cell receptor gamma gene rearrangements with the use of the polymerase chain reaction in cutaneous lesions of mycosis fungoides and Sezary syndrome. Arch Dermatol 1995; 131: 1027-31.
7. Limon J, Nedoszytko B, Brozek I, et al. Chromosome aberrations, spontaneous SCE, and growth kinetics in PHA-stimulated Lymphocytes of five cases with Sezary syndrome. Cancer Genet Cytogenet 1995; 83: 75-81.
8. Siegel RS, Pandolfino T, Guitart J, et al. Primary cutaneous T-cell lymphoma: review and current concepts. J Clin Oncol 2000; 18: 2908-25.
9. Bottaro M, Berti E, Biondi A, et al. Heteroduplex analysis of T-cell receptor gamma gene rearrangements for diagnosis and monitoring of cutaneous T-cell lymphomas. Blood 1994; 83: 3271-8.
10. Theodorou I, Delfau-Larue MH, Bigorgne C, et al. Cutaneous T-cell infiltrates: analysis of T-cell receptor gamma gene rearrangement by polymerase chain reaction and denaturing gradient gel electrophoresis. Blood 1995; 86: 305-10.
11. Muche JM, Lukowsky A, Asadullah K, et al. Demonstration of frequent occurrence of clonal T cells in the peripheral blood of patients with primary cutaneous T-cell lymphoma. Blood 1997; 90: 1636-42.
12. Fraser-Andrews EA, Woolford AJ, Russell-Jones R, et al. Detection of a peripheral blood T cell clone is an independent prognostic marker in mycosis fungoides. J Invest Dermatol 2000; 114: 117-21.
13. Delfau-Larue MH, Dalac S, Lepage E, et al. Prognostic significance of a polymerase chain reaction-detectable dominant T-lymphocyte clone in cutaneous lesions of patients with mycosis fungoides. Blood 1998; 92: 3376-80.
14. Ponti R, Quaglino P, Novelli M, et al. T-cell receptor gamma gene rearrangement by multiplex polymerase chain reaction/ heteroduplex analysis in patients with cutaneous T-cell lymphoma (mycosis fungoides/Sezary syndrome) and benign inflammatory disease: correlation with clinical, histological and immunophenotypical findings. Br J Dermatol 2005; 153: 565-73.
15. Posnett DN, Sinha R, Kabak S, Russo C. Clonal populations of T cells in normal elderly humans: the T cell equivalent to “benign monoclonal gammapathy”. J Exp Med 1994; 179: 609-18.
16. Vega F, Luthra R, Medeiros LJ, et al. Clonal heterogeneity in mycosis fungoides and its relationship to clinical course. Blood 2002; 100: 3369-73.
17. Kolowos W, Herrmann M, Ponner BB, et al. Detection of restricted junctional diversity of peripheral T cells in SLE patients by spectratyping. Lupus 1997; 6: 701-7.
18. Muche JM, Lukowsky A, Heim J, et al. Demonstration of frequent occurrence of clonal T cells in the peripheral blood but not in the skin of patients with small plaque parapsoriasis. Blood 1999; 94: 1409-17.
19. Wack A, Cossarizza A, Heltai S, et al. Age-related modifications of the human alphabeta T cell repertoire due to different clonal expansions in the CD4+ and CD8+ subsets. Int Immunol 1998; 10: 1281-8.
20. Thangavelu M, Finn WG, Yelavarthi KK, et al. Recurring structural chromosome abnormalities in peripheral blood lymphocytes of patients with mycosis fungoides/Sezary syndrome. Blood 1997; 89: 3371-7.
21. Karenko L, Hahtola S, Paivinen S, et al. Primary cutaneous T-cell lymphomas show a deletion or translocation affecting NAV3, the human UNC-53 homologue. Cancer Res 2005; 65: 8101-10.
22. Mao X, Lillington D, Scarisbrick JJ, et al. Molecular cytogenetic analysis of cutaneous T-cell lymphomas: identification of common genetic alterations in Sezary syndrome and mycosis fungoides. Br J Dermatol 2002; 147: 464-75.
23. Wain EM, Mitchell TJ, Russell-Jones R, Whittaker SJ. Fine mapping of chromosome 10q deletions in mycosis fungoides and Sezary syndrome: identification of two discrete regions of deletion at 10q23.33-24.1 and 10q24.33-25.1. Genes Chromosomes Cancer 2005; 42: 184-92.
24. Fischer TC, Gellrich S, Muche JM, et al. Genomic aberrations and survival in cutaneous T cell lymphomas. J Invest Dermatol 2004; 122: 579-86.
25. Mitelman F, Johansson B, Mertens F (eds). Mitelman Database of Chromosome Aberrations in Cancer (2006). http://cgap.nci.nih.gov/Chromosomes/Mitelman.
26. Karenko L, Sarna S, Kahkonen M, Ranki A. Chromosomal abnormalities in relation to clinical disease in patients with cutaneous T-cell lymphoma: a 5-year follow-up study. Br J Dermatol 2003; 148: 55-64.
27. Duval A, Raphael M, Brennetot C, et al. The mutator pathway is a feature of immunodeficiency-related lymphomas. Proc Natl Acad Sci USA 2004; 101: 5002-7.
28. Johnson KL, Tucker JD, Nath J. Frequency, distribution and clonality of chromosome damage in human lymphocytes by multi-color FISH. Mutagenesis 1998; 13: 217-27.
29. Karenko L, Hyytinen E, Sarna S, et al. Chromosomal abnormalities in cutaneous T-cell lymphoma and in its premalignant conditions as detected by G-banding and interphase cytogenetic methods. J Invest Dermatol 1997; 108: 22-9.
30. Broberg K, Toksvig-Larsen S, Lindstrand A, Mertens F. Trisomy 7 accumulates with age in solid tumors and non-neoplastic synovia. Genes Chromosomes Cancer 2001; 30: 310-5.
31. Rubes J, Vozdova M, Robbins WA, et al. Stable variants of sperm aneuploidy among healthy men show associations between germinal and somatic aneuploidy. Am J Hum Genet 2002; 70: 1507-19.
32. Bagot M, Echchakir H, Mami-Chouaib F, et al. Isolation of tumor-specific cytotoxic CD4+ and CD4+CD8dim+ T-cell clones infiltrating a cutaneous T-cell lymphoma. Blood 1998; 91: 4331-41.
33. DeCoteau JF, Butmarc JR, Kinney MC, Kadin ME. The t(2;5) chromosomal translocation is not a common feature of primary cutaneous CD30+ lymphoproliferative disorders: comparison with anaplastic large-cell lymhpoma of nodal origin. Blood 1996; 87: 3437-41.
34. Wong KF, Zhang YM, Chan JKC. Cytogenetic abnormalities in natural killer cell lymphoma/leukaemia – is there a consistent pattern? Leuk Lymphoma 1999; 34: 241-50.
Copyright: © 2007 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.