eISSN: 2450-4459
ISSN: 2450-3517
Lekarz POZ
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors
Editorial System
Submit your Manuscript
3/2017
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Praktyka lekarza rodzinnego jako przedsiębiorstwo

Bohdan Tillack
,
Janusz Kabata

Online publish date: 2017/07/17
View full text Get citation
 
Na działalność lekarzy rodzinnych patrzymy przez pryzmat jej użyteczności publicznej. Lekarz rodzinny prowadzący praktykę podstawowej opieki zdrowotnej jest postrzegany jako strażnik zdrowia i dobrego samopoczucia osób objętych jego opieką. Widoczna jest jego funkcja służebna dla społeczeństwa. Za tę funkcję jest szanowany i darzony zaufaniem [1].
Jak wskazują wyniki badania CBOS, prawie 80% Polaków ma duże i dość duże zaufanie do swoich lekarzy, a ponad 70% ma duże i dość duże zaufanie do lekarzy leczących ich dzieci. Dla porównania, w 2014 r. wojsko, Kościół rzymskokatolicki i policja cieszyły się podobnym poziomem zaufania jak lekarze. Wszystkie inne ważne instytucje życia społecznego notowały niższy poziom zaufania [2].
Ze względu na swoją rolę lekarze są obdarzeni szczególnym zaufaniem społecznym. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że lekarze, szczególnie prowadzący własne gabinety, spełniają jeszcze inną ważną funkcję społeczną. System opieki zdrowotnej w Polsce, oparty na powszechnej podstawowej opiece zdrowotnej świadczonej na zlecenie i opłacanej przez państwo za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), spowodował, że lekarze, a w szczególności lekarze rodzinni, stali się również menedżerami lub przedsiębiorcami.
Celem niniejszego artykułu jest ocena, czy praktyka lekarza rodzinnego jest także przedsiębiorstwem, nie tylko na gruncie prawnym, lecz także w świetle ekonomicznych teorii przedsiębiorczości, zwłaszcza że najnowszy raport NFZ na temat sytuacji w polskiej medycynie rodzinnej odwołuje się do pojęcia przedsiębiorcy w odniesieniu do osób świadczących usługi medyczne [3].
Podstawową opiekę medyczną uznaje się za podstawę piramidy systemu opieki zdrowotnej. Model działania i opłacania lekarza rodzinnego za świadczone usługi medyczne ma decydujący wpływ na uznanie lekarza za przedsiębiorcę. Oczywiste jest, że lekarz pracujący w placówce będącej własnością innego lekarza, państwa lub władz lokalnych i otrzymujący miesięczne wynagrodzenie (pensję) nie będzie uznany za przedsiębiorcę.
W Europie istnieją trzy modele podstawowej opieki medycznej, przedstawione w tabeli 1. Polska należy do grupy krajów o ugruntowanym modelu świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej opartym na prywatnych placówkach, podobnie Holandia czy Wielka Brytania. System opieki zdrowotnej oparty jest na powszechnej (dla ubezpieczonych) opiece zdrowotnej, której podstawowym elementem w większości przypadków są prywatne placówki...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.