facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Zeszyty specjalne Rada naukowa Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
SCImago Journal & Country Rank
5/2021
vol. 108
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
Wspomnienie

Prof. dr hab. Andrzej Langner

Dermatol Rev/Przegl Dermatol, 2021, 108, 429–432
Data publikacji online: 2022/02/07
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
11 sierpnia 2021 roku zmarł prof. dr hab. n. med. Andrzej Langner, wybitny dermatolog, międzynarodowy ekspert zajmujący się fototerapią i fotoprotekcją. Doskonały organizator i życzliwy nauczyciel wielu pokoleń lekarzy.
Profesor Langner urodził się w 1935 roku. Studiował na Akademii Medycznej w Warszawie w latach 1953–1959. Już w czasach studenckich był zafascynowany dermatologią i zajęciami z asystentem – doktorem Tadeuszem Chorzelskim, późniejszym profesorem. Bezpośrednio po studiach rozpoczął pracę w Klinice Dermatologicznej Akademii Medycznej w Warszawie, kierowanej przez prof. Stefanię Jabłońską. Pracował tam przez większość lat swojej aktywności zawodowej. Profesor Stefanię Jabłońską i profesora Tadeusza Chorzelskiego wymieniał, obok profesorów Otto Braun-Falco i Alberta Kligmana, jako najważniejszych nauczycieli dermatologii w swoim życiu. W 1964 roku uzyskał tytuł specjalisty, a w 1967 roku obronił rozprawę doktorską pt. „Badania nad mechanizmem akantozy i proliferacji przednowotworowej”. Przedmiotem pracy habilitacyjnej prof. Langnera (1975 r.) była immunologia chłoniaków, natomiast większość badań do uzyskania tytułu profesora w 1984 roku stanowiły badania dotyczące fototerapii.
Prof. Langner stworzył w Klinice pierwszą w tej części Europy Pracownię Fototerapii. Utworzenie tej Pracowni i badania nad fototerapią uważał za swoje największe osiągnięcie zawodowe. Poproszony w wywiadzie do Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology o wskazanie prac, które uważał za najistotniejsze, podał pionierską pracę dotyczącą fotoprotekcji i „opalania bez oparzenia” (Langner A, Kligman AM. „Tanning without sunburn with aminobenzoic acid-type sunscreen”. Arch Dermatol 1972). Praca powstała w czasie jego pobytu w Filadelfii w ośrodku kierowanym przez prof. Albera Kligmana. Wymienił też inne: "Autoradiographic studies of DNA synthesis by epidermal cells in epidermodysplasia verruciformis" (Acta Derm Venereol 1968), "Photochemotherapy (PUVA) and psoriasis: comparison of 8-MOP and 8-MOP/5-MOP" (Int J Dermatol 1976), "Leukocyte chemotaxis after in vitro treatment with 8-methoxypsoralen and UVA" (Arch Dermatol Res 1977), oraz "Dermal toxicity of 8-methoxypsoralen administered (by gavage) to hairless mice irradiated with long-wave ultraviolet light" (J Invest Dermatol 1977).
Był autorem kilkuset publikacji naukowych. Część z nich powstała w czasie zagranicznych pobytów w renomowanych ośrodkach naukowych,...


Pełna treść artykułu...


© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.