facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Zeszyty specjalne Rada naukowa Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
SCImago Journal & Country Rank
5/2021
vol. 108
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
Wspomnienie

Prof. dr hab. Andrzej Langner

Dermatol Rev/Przegl Dermatol, 2021, 108, 429–432
Data publikacji online: 2022/02/07
Plik artykułu:
Pobierz cytowanie
 
 
11 sierpnia 2021 roku zmarł prof. dr hab. n. med. Andrzej Langner, wybitny dermatolog, międzynarodowy ekspert zajmujący się fototerapią i fotoprotekcją. Doskonały organizator i życzliwy nauczyciel wielu pokoleń lekarzy.
Profesor Langner urodził się w 1935 roku. Studiował na Akademii Medycznej w Warszawie w latach 1953–1959. Już w czasach studenckich był zafascynowany dermatologią i zajęciami z asystentem – doktorem Tadeuszem Chorzelskim, późniejszym profesorem. Bezpośrednio po studiach rozpoczął pracę w Klinice Dermatologicznej Akademii Medycznej w Warszawie, kierowanej przez prof. Stefanię Jabłońską. Pracował tam przez większość lat swojej aktywności zawodowej. Profesor Stefanię Jabłońską i profesora Tadeusza Chorzelskiego wymieniał, obok profesorów Otto Braun-Falco i Alberta Kligmana, jako najważniejszych nauczycieli dermatologii w swoim życiu. W 1964 roku uzyskał tytuł specjalisty, a w 1967 roku obronił rozprawę doktorską pt. „Badania nad mechanizmem akantozy i proliferacji przednowotworowej”. Przedmiotem pracy habilitacyjnej prof. Langnera (1975 r.) była immunologia chłoniaków, natomiast większość badań do uzyskania tytułu profesora w 1984 roku stanowiły badania dotyczące fototerapii.
Prof. Langner stworzył w Klinice pierwszą w tej części Europy Pracownię Fototerapii. Utworzenie tej Pracowni i badania nad fototerapią uważał za swoje największe osiągnięcie zawodowe. Poproszony w wywiadzie do Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology o wskazanie prac, które uważał za najistotniejsze, podał pionierską pracę dotyczącą fotoprotekcji i „opalania bez oparzenia” (Langner A, Kligman AM. „Tanning without sunburn with aminobenzoic acid-type sunscreen”. Arch Dermatol 1972). Praca powstała w czasie jego pobytu w Filadelfii w ośrodku kierowanym przez prof. Albera Kligmana. Wymienił też inne: "Autoradiographic studies of DNA synthesis by epidermal cells in epidermodysplasia verruciformis" (Acta Derm Venereol 1968), "Photochemotherapy (PUVA) and psoriasis: comparison of 8-MOP and 8-MOP/5-MOP" (Int J Dermatol 1976), "Leukocyte chemotaxis after in vitro treatment with 8-methoxypsoralen and UVA" (Arch Dermatol Res 1977), oraz "Dermal toxicity of 8-methoxypsoralen administered (by gavage) to hairless mice irradiated with long-wave ultraviolet light" (J Invest Dermatol 1977).
Był autorem kilkuset publikacji naukowych. Część z nich powstała w czasie zagranicznych pobytów w renomowanych ośrodkach naukowych, m.in w Monachium u prof. Marchioniniego, w Marburgu u prof. Braun-Falco, w Filadelfii u prof. Kligmana oraz w Kilonii, we współpracy z prof. Christophersem. Z pobytów naukowych w Republice Federalnej Niemiec i USA przywiózł do Polski nową wiedzę, pomysły naukowe i wieloletnie przyjaźnie, w tym trwającą do końca życia z prof. Enno Christophersem.
Przedmiotem zainteresowań prof. Langnera była również farmakoterapia dermatologiczna. Był autorem wielu opracowań naukowych dotyczących leków stosowanych w dermatologii, w tym retinoidów, które wtedy były przełomową grupą leków w leczeniu chorób skóry. Współtworzył sekcję Farmakoterapii Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD). Był wiceprzewodniczącym i przez ponad 30 lat członkiem Komisji ds. Produktów Leczniczych.
W 1990 roku założył pierwszą prywatną klinikę dermatologiczną w Polsce, która działa do dzisiaj pod nazwą Zespół Naukowo-Leczniczy „Iwolang” w Iwoniczu-Zdroju. Tam zorganizował pierwszą i wiele następnych konferencji Forum Młodych PTD. Ufundował lampy naftowe z fabryki w Krośnie, które co roku otrzymywał autor najlepszej prezentacji Forum Młodych. Wielu laureatów i uczestników konferencji w Iwoniczu to znani dziś naukowcy. Wielu, wówczas młodych, dermatologów wspomina jego bezpośredniość, życzliwość, serdeczność i wspaniałomyślność. Profesor Langner organizował też międzynarodowe sympozja łuszczycowe.
W latach 1975–2004 był członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, a w latach 2003–2012 przewodniczącym sekcji Farmakoterapii PTD. Był twórczym organizatorem wielu przedsięwzięć naszego Towarzystwa i honorowym członkiem PTD. Na wniosek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego prof. Langner otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród dermatologicznych na świecie, Certificate of Appreciation for International Leadership przyznawaną przez International League of Dermatological Societies, a Zarząd Główny PTD przyznał prof. Langnerowi Medal im. Profesor Stefanii Jabłońskiej.
Był związany przez ponad pół wieku z Kliniką Dermatologiczną Akademii Medycznej w Warszawie i zawsze z sentymentem wspominał twórcze lata spędzone w budynku przy ul. Koszykowej. Pozostawił cenne myśli i wspomnienia z czasów zawodowej młodości w wywiadzie nagranym dla Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Profesora Andrzeja Langnera wspominamy jako mistrzowskiego wykładowcę i wybitnego lekarza. Był błyskotliwym specjalistą dermatologiem-wenerologiem, twórczym, niezależnym naukowcem, nauczycielem wielu pokoleń dermatologów. Profesor Langner zawsze był niezwykle życzliwy, pomocny i pełen optymizmu.
Lidia Rudnicka
Małgorzata Olszewska
Maja Bańkowska
1.
Copyright: © 2022 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.


© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.