en ENGLISH
eISSN: 2299-8284
ISSN: 1233-9989
Nursing Problems / Problemy Pielęgniarstwa
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
2/2017
vol. 25
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
Artykuł przeglądowy

Profilaktyka w praktyce pielęgniarskiej. Czy można ją opisać językiem terminologii referencyjnej ICNP®?

Hanna Grabowska
,
Władysław Grabowski
,
Halina Nowakowska
,
Aleksandra Gaworska-Krzemińska

Data publikacji online: 2017/11/30
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:

Wstęp. Pielęgniarki odgrywają zasadniczą rolę w identyfikacji oraz ograniczaniu ryzyka problemów zdrowotnych i społecznych swoich świadczeniobiorców. Zakres ich kompetencji obejmuje szereg zadań wynikających z pełnionej przez nie funkcji profilaktycznej.
Cel. Celem niniejszej pracy było uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy językiem terminologii referencyjnej Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej (ICNP®) można opisać interwencje pielęgniarskie związane z szeroko pojętą profilaktyką?
Wyniki. Pojęcie „profilaktyka” stanowi termin nadrzędny w stosunku do prewencji, w zakresie której zawarto określenie „unikanie” oraz „chronienie”. W Klasyfikacji ICNP® można odnaleźć liczne interwencje dotyczące zarówno oceniania zapotrzebowania na działania profilaktyczne, jak i konkretnego oddziaływania w tym zakresie.
Wnioski. Zawarte w ICNP® terminy umożliwiają efektywne i — co warte podkreślenia — szczegółowe opisywanie i dokumentowanie aktywności profilaktycznych podejmowanych przez pielęgniarki.

słowa kluczowe:

klasyfikacja; profilaktyka; pielęgniarka

© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.