1/2004
vol. 3
Usefulness of HSC and HSG in the estimation of acquired uterine changes, size and shape in infertile patients
Ewa Milnerowicz-Nabzdyk
,
(Prz Menopauz 2004; 1: 40–47)
Online publish date: 2004/04/28
Get citation
Wstęp
Zaburzenia maciczne stanowią ok. 5–10% wszystkich przyczyn niepłodności [1]. Wśród nich mięśniaki to jedne z najczęstszych zmian nabytych, występujących u kobiet w wieku rozrodczym. Podobnie jak zrosty, polipy, ogniskowe rozrosty endometrium stanowią one mechaniczną przeszkodę uniemożliwiającą implantację jaja płodowego [1]. Znacznego stopnia deformacje jamy macicy wywołane mięśniakami, polipami lub zrostami mogą ponadto być przyczyną nieprawidłowego rozwoju jaja płodowego, bądź uniemożliwiać powiększanie się macicy, a tym samym być powodem poronień [2].
Jednymi z podstawowych badań stosowanych w diagnostyce zaburzeń macicznych są histeroskopia i histerosalpingografia. Jednak ich wartość diagnostyczna jest wciąż poddawana ocenie przez wielu badaczy.
Cel pracy
Celem pracy jest ocena przydatności histeroskopii i histerosalpingografii w diagnostyce nabytych zmian macicznych, tj. polipów, mięśniaków, zrostów wewnątrzmacicznych, ogniskowego rozrostu oraz wielkości i kształtu jamy i kanału szyjki macicy.
Materiał i metody
Materiał do analizy stanowiły wyniki badań histeroskopowych (HSC) i histerosalpingograficznych (HSG) przeprowadzonych dzień po dniu u 222 pacjentek diagnozowanych z powodu niepłodności w Klinice Rozrodczości i Położnictwa we Wrocławiu.
Spośród nich 135 cierpiało na niepłodność pierwotną, 54 wtórną, a 33 miało problemy z donoszeniem ciąży. Analizowanymi zaburzeniami macicznymi były zmiany nabyte, tj. polip, mięśniak podśluzówkowy, ogniskowy rozrost endometrium, zrosty wewnątrzmaciczne oraz wielkość i kształt kanału i jamy macicy. W ocenie kształtu jamy brano pod uwagę wygląd rogów macicy, szerokość jamy, obecność deformacji w obrębie ścian jamy macicy. W ocenie kształtu kanału – poszerzenia i deformacje ścian.
Badania histeroskopowe były wykonywane przy użyciu kamery i źrodła światła Olympusa, histeroskopu o średnicy optyki 3 mm i kącie patrzenia 0o lub 3 mm i 30o kącie patrzenia, insuflatora WOM, a stosowanym medium był CO2 . Ciśnienie gazu wynosiło w przypadku obserwacji ujść macicznych o upośledzonej reaktywności co najmniej 120 mmHg, a czas badania był nie krótszy niż 60 s. Szyjka była uszczelniana za pomocą kulociągów. Badania przeprowadzano w znieczuleniu nasiękowym okołoszyjkowym 1% lub 0,5% lignokainą.
W badaniach HSG jako środek kontrastowy stosowano Uropolinę, podawaną w dwóch lub trzech porcjach 4–6 ml w zależności od wielkości jamy macicy. Po jej podaniu wykonanywano 2 lub 3, jeżeli były potrzebne, zdjęcia rentgenowskie w prezentacji A-P.
Badania wykonywano w znieczuleniu dożylnym Dolarganem i ewentualnie w znieczuleniu nasiękowym lignokainą.
Do oceny przydatności analizowanych badań HSC i HSG w diagnozowaniu zmian macicznych użyto parametrów czułości swoistości oceniających efektywność testu w różnicowaniu i rozpoznawaniu zmian. Ponadto do wnioskowania statystycznego użyto testu McNemara oraz testu t dla zmienny zależnych przy zadanym poziomie istotności p <0,05.
Wyniki
Tab. I przedstawia wyniki porównania badania HSC i HSG – rodzaj i liczbę obserwowanych zmian nabytych oraz odsetek zgodnych obserwacji.
Testem McNemara stwierdzono, iż istnieją istotne statystycznie różnice pomiędzy wynikami histeroskopii i histerosalpingografii w ocenie wszystkich zmian nabytych, tj. polipów, mięśniaków podśluzówkowych, ogniskowego rozrostu i zrostów wewnątrzmacicznych.
Aby stwierdzić przydatność i zasadność równoczasowego stosowania badań HSG i HSC w diagnozowaniu nabytych zmian wewnątrzmacicznych oceniano czułość i swoistość HSG w diagnozowaniu tego typu zaburzeń, w stosunku do metody uznanej za test restrykcyjny w obrazowaniu zmian nabytych wewnątrzmacicznych – HSC. Poniższy diagram przedstawia wyniki analizy.
Na podstawie ryc. 1. można wnioskować o wysokiej swoistości i niskiej czułości badania HSG w stosunku do HSC w diagnozowaniu zmian nabytych. W każdym z typów nabytych zaburzeń wewnątrzmacicznych swoistość badania histerosalpingograficznego sięga 94–96%, co świadczy o dużej wartości metody w rozpoznawaniu lub wykluczaniu choroby, choć jak wynika z diagramu, w diagnostyce różnicowej HSG nie jest ani metodą z wyboru, ani też konkurencyjną do HSC, o czym świadczą niskie wartości czułości HSG w poszczególnych typach nabytych zaburzeń macicznych.
W tab. II przedstawiono wartości średnie długości kanału i jamy macicy w badaniach HSG i HSC oraz wyniki testu T dla prób zależnych.
Ryc. 2. i 3. przedstawiają rozkład liczby przypadków o poszczególnych wartościach długości kanału szyjki i jamy macicy w badaniach HSG i HSC a w tab. II i III przedstawiono liczbę wyników zgodnych i rozbieżnych w ocenie długości oraz kształtu kanału i jamy macicy badań HSC i HSG.
Analizując tab. III można wnioskować, iż w 60% przypadków kanałów i 38% jam wyniki były zgodne. Biorąc pod uwagę ryzyko błędu szacunkowego i uwzględniając wyniki różniące się o 5 mm, liczby te ulegną powiększeniu odpowiednio do 82% dla kanału i 61% dla jamy macicy. Wyniki wyraźnie rozbieżne, tj. różniące się o więcej niż 20 mm dla jamy stanowią blisko 3% przypadków, oraz różniące się o więcej niż 11 mm dla kanału stanowią blisko 4% przypadków. Różnice pomiaru wielkości kanału i jamy mogą wynikać z większej dokładności pomiaru w przypadku zdjęć histerogramów w stosunku do oceny sondą w histeroskopii, ale jednocześnie z niemożności uwzględnienia nadmiernego zgięcia macicy w przypadku badań HSG w projekcji A-P, jak również niedostatecznej korekty naturalnego zgięcia macicy przez niewystarczającą trakcję szyjki przy wykonywaniu zdjęcia RTG.
Analizując tab. IV – zmiany dotyczące kształtu jamy i kanału – wnioskuje się, iż w 52% jam i w 73% przypadków kanałów wyniki porównania badań HSC i HSG wykazały zgodnie prawidłowy kształt, a w 19% przypadków jam i 10% kanałów wykazano zgodne zmiany kształtu. W sumie stwierdzono w 71% przypadków jam i 83% kanałów zgodność wyników. W 29% przypadków jam i 17% kanałów wyniki były niezgodne, jednakże tylko w blisko 4% jam i 2% kanałów stwierdzano różne zmiany kształtu, w pozostałych 25% przypadków jam i 15% przypadków kanałów jedno z badań wykazywało zmiany, drugie zaś ich brak. Przeprowadzając analizę statystyczną przy pomocy testu McNemara oraz testu T dla prób zależnych przy zadanym poziomie istotności p <0,05 stwierdzono istotną statystycznie rozbieżność pomiędzy badaniami HSC i HSG w ocenie wielkości i kształtu kanału szyjki i jamy macicy. Liczba wyników rozbieżnych oraz istotność różnic między HSC i HSG w ocenie wielkości i kształtu jamy macicy i kanału szyjki świadczą o konieczności wykonywania tych dwóch badań diagnostycznych równoczasowo oraz traktowania ich jako metod suplemetarnych.
Dyskusja
Przeprowadzona analiza potwierdziła opinię dużej grupy autorów o nadrzędnej roli badania histeroskopowego w porównaniu z HSG w ocenie wewnątrzmacicznych zmian nabytych [3–8].
W badanym materiale, czułość badania HSG w stosunku do HSC wynosiła 12–67%, swoistość 98–99% w zależności od typu zmiany, zaś zgodność wyników pozytywnych 12–65%.
HSG miało największą czułość w ocenie obecności mięśniaków – 67%, w ocenie zrostów wewnątrzmacicznych – 38%, najmniejszą zaś w stosunku do polipów – 12%. Podobnie najwyższy wskaźnik czułości w ocenie mięśniaków macicy badania HSG w odniesieniu do HSC uzyskał Zhioua F i wsp. Zgodność ich badań sięgała 74,1% [9]. Lee i wsp. podkreślają wysoką swoistość, ale jednocześnie niską czułość badania HSG w stosunku do HSC w ocenie zmian nabytych [5].
Soares i wsp. podają, iż czułość HSG w stosunku do HSC w ocenie zaburzeń macicznych wynosiła od 0% dla rozrostu endometrium do 75% dla zrostów wewnątrzmacicznych, w ocenie malformacji macicznych sięgała 44% [7]. Golan i wsp. porównując wyniki badań HSG z HSC uzyskali swoistość – 84–57% oraz czułość 98–97% w zależności od typu ocenianych zmian [10]. Gaglione i wsp. podają czułość badania HSG do HSC wynoszącą 79,1%, zaś swoistość 81,8% [4]. Wang i wsp. – uzyskali czułość 80,3%, swoistość 70,1%, zgodność wszystkich diagnoz – 77,2%, zaś zgodność wyników pozytywnych – 65% [8]. Cicinelli i wsp. uzyskali 45% zgodność badań HSC i HSG w ocenie zmian wewnątrzmacicznych [11]. Wilczak i Pisarski stwierdzili rozbieżność wyników tych dwóch badań w 14,4% przypadków [12], zaś Siegler i Taylor twierdzą, iż ok. 45% rozpoznań HSG nie potwierdziło badanie histeroskopowe [13, 14].
Tak różne wyniki przedstawione przez wspomnianych autorów mogą wynikać z różnej częstości występowania danej patologii w badanej populacji, różnego doświadczenia wykonujących badania i jakości stosowanych metod oraz różnic w klasyfikacji zmian wewnątrzmacicznych.
Egbase i wsp. [15] podają, iż wielkość macicy ma istotne znaczenie dla prawidłowej implantacji nie tylko spontanicznej ciąży, ale również powstałej na skutek metod wspomaganego rozrodu, dlatego analizowano również zgodność dwóch badanych metod w ocenie wielkości i kształtu kanału i jamy macicy.
W badanym materiale własnym stwierdzono istotną statystycznie rozbieżność wyników dwóch analizowanych badań w ocenie wielkości i kształtu kanału i jamy macicy.
Porównanie wyników badań HSC i HSG świadczy o tym, iż stosowanie obydwu metod wspólnie podwyższa ich wartość diagnostyczną. Liczba wyników rozbieżnych przemawia za koniecznością wykonywania tych dwóch badań równoczasowo i traktowania ich jako metod suplementarnych. W opinii Chena i wsp., HSG jest prostą i przydatną metodą oceny kształtu jamy macicy, a wykazanie prawidłowego kształtu jamy w badaniu HSG po przebytych endoskopowych operacjach naprawczych ma istotne znaczenie w ocenie szans na prawidłową ciążę [16]. Miciński i wsp., jak również Korzon i wsp. podkreślają również rolę badania histerosalpingograficznego w określania kształtu i wielkości jamy macicy [17, 18].
Wnioski
1. Zasadne jest stosowanie obydwu metod histeroskopii i histerosalpingografii jako suplementarnych w diagnostyce niepłodności macicznej przy podejrzenia zniekształcenia jamy, bądź przy weryfikacji kształtu jamy macicy po wykonanych zabiegach operacyjnych.
2. W ocenie nabytych zaburzeń macicznych decydującą rolę odgrywa badanie histeroskopowe.
Praca stanowi fragment pracy doktorskiej realizowanej w ramach grantu KBN GR-178.
Piśmiennictwo
1. Mirk P, Summaria V, Speca S. Uterine intracavitary disorders: role of sonography and combination with other radiologic techniques. Rays 1998; 23 (4): 625-36.
2. Sajdak S. Histeroskopia. Urban i Partner 2000; 18-30, 44-7, 50-67, 72-82, 91-8.
3. Gaglione R, Paparatti L, Pistilli E. Hysteroscopic diagnosis of uterine intracavitary disorders. Rays 1998; 23 (4): 655-61.
4. Gaglione R, Valentini AL, Pistilli E, Nuzii NP. A comparison of hysteroscopy and hysterosalpingography. Int J Gynaecol Obstet 1996; 52 (2): 151-3.
5. Lee A, Ying YK, Novy MJ. Hysteroscopy, hysterosalpingography and tubal ostial polyps in infertility patients. J Reprod Med 1997; 42 (6): 337-41.
6. Romer T, Bojahr B, Lober R. Hysteroscopy versus hysterosalpingography in diagnosis of sterility and infertility. Geburt und Fraunheikl 1996; 56 (9): 470-2.
7. Soares SR, Barbosa dos Reis MM, Camargos AF. Diagnostic accuracy of sonohysterography, and hysterosalpingography in patients with uterine cavity diseases. Fertil Steril 2000. Feb; 73 (2): 406-11.
8. Wang CW, Lee CL, Lai YM, et al. Comparison of hysterosalpingography and hysteroscopy in female infertility. J. Am. Assoc Gynecol Lap 1996; 3 (4): 581-4.
9. Zhioua F, Ferchiou M, Dey F, et al. Hysteroscopy and hysterosalpingography: which examination to chose? Tunisie Medicale 1992. 70 (12): 571-4.
10. Golan A, Eilat E, Ron EI, et al. Hysteroscopy is superior to hysterosalpingography in infertility invastigation. Act Obstet Scand 1996; 75: 654-6.
11. Cicinelli E, Matteo M, Causio F, et al. Tolerability of the mini-pan-endoscopic approach (transvaginal hydrolaparoscopy and minihysteroscopy) versus hysterosalpingography in an outpatient infertility investigation. Fertil Steril 2001; 76 (5): 1048-51.
12. Wilczak M, Pisarski T. Rozpoznawanie i leczenie zmian ograniczających płodność przy użyciu metody histeroskopowej. Gin Pol 1992; 63 (12): 625-8.
13. Siegler A. Hysterography and hysteroscopy in infertile patients. J Reprod Med 1997; 18: 148 -52.
14. Taylor PJ, Leader A, George RE, Fick GH. Correlations between laparoscopic and hysteroscopic findings in 497 women with otherwise unexplained infertility. J Reprod Med 1984; 29 (2): 137-40.
15. Egbase PE, Al Sharhan M, Grudzinskas JG. Influence of position and length of uterus on implantation and clinical pregnancy rates in IVF and embryo transfer treatment cycles. Hum Reprod 2000; 15 (9): 1943-6.
16. Chen MY, Edwards VH, Ott DJ, Fayez JA. Hysterosalpingography after hysteroscopic surgery. Abdom Imaging 1994; 19: 477-80.
17. Korzon T, Mielnik J, Gościniak W, et al. Metody diagnostyczne czynnika jajowodowego niepłodności. Gin. Pol. 1993, 64 (11): 565-72.
18. Miciński P, Poręba R, Smoczyńska W. Porównanie histerosalpingografii i laparoskopii u niepłodnych kobiet. Gin Pol 1993, 64 (11): 548-50.
Adres do korespondencji
Katedra i Klinika Rozrodczości i Położnictwa
Akademii Medycznej we Wrocławiu
ul. Dyrekcyjna 5/7
50-528 Wrocław
Copyright: © 2004 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License ( http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
|
|