Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Przyspieszenie prac nad szczepionką mRNA przeciwko ptasiej grypie (H5N1)

Udostępnij:

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że rozpoczął się nowy projekt mający na celu przyspieszenie rozwoju i dostępności do szczepionki przeciwko ptasiej grypie (H5N1) z informacyjnym RNA (mRNA) dla producentów w krajach o niskich i średnich dochodach. Projektowi przewodzi argentyński producent Sinergium Biotech.

  • Zdaniem WHO wirusy ptasiej grypy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego ze względu na możliwość wywołania pandemii w przyszłości
  • Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła Program Transferu Technologii mRNA, dzięki któremu wspiera badania, rozwój i produkcję szczepionek w krajach o niskich i średnich dochodach
  • Gdy nadejdzie kolejna pandemia, świat będzie lepiej przygotowany do podjęcia skuteczniejszej reakcji – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Program transferu technologii mRNA, opracowany wspólnie przez WHO i Bibliotekę Patentową Leków, czyli Medicines Patent Pool (MPP), został uruchomiony w lipcu 2021 r. w celu zbudowania w krajach o niskich i średnich dochodach zdolności w zakresie opracowywania i produkcji szczepionek opartych na mRNA. Sinergium Biotech, partner w Programie Transferu Technologii mRNA, opracował potencjalne szczepionki przeciwko H5N1. Po zakończeniu prac nad pakietem danych przedklinicznych technologia, materiały i wiedza specjalistyczna zostaną udostępnione innym partnerom produkcyjnym, co przyczyni się do przyspieszenia prac nad szczepionkami przeciwko H5N1 i wzmocnienia wysiłków na rzecz gotowości na wypadek pandemii.

Aby świat był lepiej przygotowany, gdy nadejdzie kolejna pandemia

– Ta inicjatywa jest przykładem tego, dlaczego WHO ustanowiła Program Transferu Technologii mRNA. Chodzi nam o wspieranie większych badań, rozwoju i produkcji w krajach o niskich i średnich dochodach, tak aby w przypadku kolejnej pandemii świat był lepiej przygotowany do podjęcia skuteczniejszej reakcji – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

– Kiedy tworzyliśmy Program Transferu Technologii mRNA wraz z WHO, naszym celem było umożliwienie krajom o niskich i średnich dochodach przewodzenia wysiłkom na rzecz rozwoju, wspierania współpracy, dzielenia się zasobami i rozpowszechniania wiedzy. Ten projekt ucieleśnia naszą wizję i pokazuje zaangażowanie w przyszłą gotowość i reagowanie na pandemię – stwierdził Charles Gore, dyrektor wykonawczy MPP

Kluczowa rola w globalnej gotowości na wypadek pandemii

Dr Alejandro Gil, dyrektor generalny Sinergium, skomentował prace nad projektem: – Zwiększona zdolność i gotowość Sinergium do zastosowania naszej wiedzy specjalistycznej w odniesieniu do H5N1 odegra kluczową rolę w wysiłkach na rzecz globalnej gotowości na wypadek pandemii. Chciałbym również podziękować Pan American Health Organization, która również odegrała kluczową rolę poprzez silne wsparcie, jakie oferuje regionalnym producentom w obu Amerykach. Cieszymy się, że możemy stawić czoła temu wyzwaniu w dziedzinie zdrowia publicznego, a nasz zespół badawczo-rozwojowy będzie nadal ściśle współpracował z partnerami programu.

Postęp poczyniony w ramach Programu Transferu Technologii mRNA jest istotną częścią wysiłków WHO i MPP na rzecz poprawy dostępności i stosowania szczepionek mRNA w celu zapewnienia większej ich równości na całym świecie.

Menedzer Zdrowia facebook

 
Partner serwisu
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.