ONKOLOGIA
Ginekologia onkologiczna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rak jajnika: nowy lek antyangiogenny wydłużający czas wolny od progresji choroby

Udostępnij:
Badanie kliniczne 3 fazy oceniające skuteczność i bezpieczeństwo trebananibu (Amgen), nowego inhibitora angiogenezy, wykazało wydłużenie czasu wolnego od progresji (ang. progression free survival) u chorych na raka jajnika przy braku typowych dla leczenia anty-VEGF działań niepożądanych.
Badacze podkreślają, że terapie anty-VEGF powodują poważne działania niepożądane, między innymi częstą w raku jajnika perforację jelit. Trebananib wiąże się ze swoistym ryzykiem powstawania obrzęków, mimo to odsetek chorych przerywających leczenie z uwagi na działania niepożądane jest niższy niż podczas terapii innymi lekami antyangiogennymi w raku jajnika, który wynosi około 33%.
Cząsteczka, która blokuje angiogenezę poprzez hamowanie wiązania angiopoetyny 1 i 2 z receptorem Tie2 nie została dotychczas zarejestrowana przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA). Do trwającego obecnie badania klinicznego TRINOVA-1 włączono 919 chorych na nawrotowego raka jajnika, których losowo przydzielono do grupy otrzymującej paklitaksel (80 mg/m2) w połączeniu z trebananibem (15 mg/kg) lub placebo raz w tygodniu. Leczenie prowadzono do progresji choroby, nieakceptowalnej toksyczności lub wycofania zgody na leczenie.
Pierwszorzędowym punktem końcowym badania był PFS. Wykazano wydłużenie czasu wolnego od progresji choroby u chorych otrzymujących trebananib (7,2 miesiąca versus 5,4 miesiąca u chorych otrzymujących placebo). Odsetek toksyczności 3 lub wyższego stopnia była podobna w obu ramionach badania. Z powodu działań niepożądanych związanych z trebananibem z badania wycofano 17% chorych versus 6% chorych w ramieniu z placebo. Obrzęk zaobserwowano u 64% chorych leczonych trebananibem versus 28% chorych otrzymujących placebo.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.