LEKARZ POZ
Choroby układu krążenia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Regularne badania kontrolne pozwalają odpowiednio wcześnie wykryć niepokojące zmiany w układzie sercowo-naczyniowym

Udostępnij:
Niektóre choroby, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy migotanie przedsionków, w początkowym okresie mogą nie dawać żadnych objawów i możemy je wykryć tylko dzięki regularnym badaniom – mówi prof. Grzegorz Opolski z Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jakie są najważniejsze czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego w polskiej populacji?

Najbardziej rozpowszechnionym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego są zaburzenia lipidowe. Występują u ponad połowy dorosłych Polaków. Drugim pod względem częstości czynnikiem ryzyka jest nadciśnienie tętnicze, które stwierdza się u ok. 9 mln dorosłych Polaków. Co druga dorosła osoba ma nadwagę, a co czwarta pali papierosy. Prawie 2 mln osób choruje na cukrzycę. Niepokojąca jest niska aktywność fizyczna, która dotyczy ponad połowy Polaków.

Kiedy pacjent powinien zgłosić się do lekarza?


Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego powinniśmy się zgłaszać na badania kontrolne do naszego lekarza rodzinnego. Regularna kontrola u lekarza rodzinnego lub w razie konieczności u specjalisty i wykonywanie podstawowych badań, pozwala odpowiednio wcześnie wykryć niepokojące objawy. Niektóre choroby jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy migotanie przedsionków w początkowym okresie mogą nie dawać żadnych objawów i możemy je wykryć tylko dzięki regularnym badaniom. Wczesne wykrycie tych zagrożeń pozwala na wprowadzenie odpowiednich zmian w stylu życia i ewentualne rozpoczęcie leczenia, co w efekcie może zapobiec wystąpieniu lub spowolnić rozwój choroby sercowo-naczyniowej i jej groźnych dla zdrowia i życia następstw.

Jak postępować z przypadkowo stwierdzoną patologią układu serca i naczyń?

Przede wszystkim znaczenie tej patologii powinien ocenić kardiolog. Może być ona błahą anomalią, a może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Przykładem jest bezobjawowe migotanie przedsionków, które nie daje dolegliwości, a bez wdrożenia właściwego leczenia grozi udarem mózgu.

Co współczesna kardiologia może zaoferować ludziom powyżej 60. roku życia?

Kardiologia należy do najbardziej innowacyjnych dziedzin medycyny. Szczególny postęp notujemy w kardiologii naprawczej. Dzięki temu śmiertelność w zawale serca zmniejszyła się w okresie ostatnich 20 lat prawie trzykrotnie. Warto podkreślić, że ponad 80 proc. chorych ze świeżym zawałem serca jest leczonych z zastosowaniem stentów wieńcowych. Pod względem liczby zabiegów angioplastyki wieńcowej na milion mieszkańców należymy do czołówki europejskiej. Co chwila pojawiają się nowe typy stentów wieńcowych. Szczególny postęp obserwujemy w przezskórnym leczeniu wad serca, które do niedawna wymagały leczenia kardiochirurgicznego. Dobrym przykładem jest przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej u pacjentów z ciężką stenozą aortalną. Coraz powszechniej stosowane są wszczepialne defibrylatory serca, które u pacjentów z niewydolnością serca oraz nawracającymi częstoskurczami komorowymi zapobiegają nagłej śmierci sercowej. Wiele arytmii serca można obecnie leczyć za pomocą ablacji. Najlepszym przykładem jest migotanie przedsionków, którego występowanie rośnie wraz z wiekiem. Farmakoterapia kardiologiczna wzbogaciła się o nowe leki przeciwkrzepliwe w profilaktyce udaru mózgu i zatorowości obwodowej, leki przeciwpłytkowe i obniżające stężenie cholesterolu. Do codziennej praktyki w opiece kardiologicznej nad seniorami wchodzi telemedycyna. Zwiększa ona skuteczność i poprawia komfort życia pacjentów. Niestety, dostępność do nowych technologii i innowacyjnych leków kardiologicznych jest w Polsce daleka od potrzeb.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.