ONKOLOGIA
Układ moczowo-płciowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Reoperacja wydłuża PFS u chorych z nawrotem raka jajnika

Udostępnij:
Zgodnie z wynikami randomizowanego, kontrolowanego badania klinicznego III fazy AGO DESKTOP przedstawionymi w trakcie tegorocznego kongresu ASCO w Chicago (abs. 5501), powtórna operacja u chorych na wrażliwego na pochodne platyny rak jajnika z korzystną predykcyjnie oceną w skali AGO, z nawrotem po co najmniej 6 miesiącach po chemioterapii, wydłuża przeżycie wolne od progresji choroby (progression-free survival, PFS).
Leczenie chirurgiczne u chorych po nawrocie wrażliwego na pochodne platyny raka jajnika, z pozytywną oceną w skali AGO wiązała się z korzyścią w zakresie PFS, wynoszącą 5,6 miesiąca. Wyniki te są porównywalne z wynikami wcześniejszych badań klinicznych III fazy, z leczeniem drugiej linii chorych na nawrotowego raka jajnika, wrażliwego na pochodne platyny. Jak podkreślili badacze, wcześniejsze dane dotyczące powtórnej operacji cytoredukcyjnej u chorych po nawrocie raka jajnika pochodziły wyłącznie z badań retrospektywnych i bez randomizacji.

W badaniu AGO DESKTOP I zastosowano system oceny AGO do identyfikacji chorych do całkowitej resekcji guza w trakcie drugiej operacji, charakteryzujących się głównie stanem ogólnym wynoszącym w skali ECOG (Eastern Cooperative Oncology Group) 0, całkowitą resekcją w trakcie pierwszej operacji oraz całkowitą objętością płynu w jamie otrzewnej nieprzekraczającą 500 ml.

Łącznie spośród 407 chorych 204 przydzielono losowo do operacji cytoredukcyjnej, odnotowując w tej grupie medianę PFS wynoszącą 19,6 miesiąca w porównaniu z 14,0 miesiącami w grupie 203 nieoperowanych chorych (współczynnik ryzyka [hazard ratio, HR] 0,66; 95% CI: 0,52–0,83; p <0,001).

Czas do leczenia trzeciej linii był także statystycznie istotnie dłuższy w grupie operowanych chorych niż u chorych niepoddanych leczeniu chirurgicznemu (mediana, 21,0 vs 13,9 miesiąca; p <0,001).

Całkowita resekcja guza wiązała się z poprawą PFS w porównaniu z obecnością zmian resztkowych po operacji (mediana PFS, 21,7 vs 13,7 miesiąca; p <0,0001).
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.